Gece hayatının müzik trendleri

İstanbul gece hayatının rotası artık mekanlarda çalınan müziğe göre belirlenmeye başlandı. Bu kış gece hayatının içine sızmadan önce ünlü DJ’ler ile bir araya geldik. Serhan, Otto, Orkun, 8 İstanbul, Murat, Lucca ve Sinan der die das’ta çalıyor. Aranan DJ’lerle jargonu ve sezon trendlerini konuştuk.

Özellikle kış akşamlarında gece hayatı kapalı mekanlara kayar ve gecenin yıldızı, müziği ile bizi bizden alan mekanlar olur. İstanbul gece hayatının en popüler mekanlarından Lucca, Otto, der die das, 8 İstanbul, Merci Cheri ve Ulus 29’ın müziklerini Serhan Aydemir, Orkun Bozdemir, Murat Tokuz ve Sinan Çatak’a emanet ediyor. Onlar dünya müzik piyasasını ve trendleri yakından takip ediyor. Söylediklerine göre İstanbul gece hayatındaki bazı tabuları değiştirmişler, Orkun Bozdemir, “Bir DJ ile anlaştığınız zaman sadece o DJ’in kafasındaki müzikle anlaşmış oluyorsunuz. Bizim gibi kolektif kişilerle anlaşınca daha geniş bir skala ile anlaşmış oluyorsunuz. Doğru yerdeki, doğru müziği çalıyoruz” diyor.

Sezona hazırlık sürecini şöyle tarif ediyorlar, “Dünyadaki trendleri kendimize uyarlıyoruz. Biraz disco, biraz indie... Mesela bu aralar kelli felli, takım elbiseli adamlar indie tarz müzikte dans ediyor.”

Peki, hâlâ DJ’den şarkı isteniyor mu, nedir bunun jargonu? Orkun, “Şarkı isterken ben bunu istiyorum değil de, ‘Şu şarkı çok güzel olmaz mı’ diyebilirler.” Sinan, “Sarılıp söyleyen de, peçeteye yazan da var.” Murat, “Şöyle diyorlar, ‘Bir şarkı vardı dumtıs dum tıs’ diye.” Gece hayatındaki müşteri de patron da artık çok bilgili. Onların deyimleriyle sıradanlığa yer yok ve herkesten önce o müziği senin bulup çalman gerekir. Dans ettirme konusunda da iddialılar, “Kendimizin dans etmeyeceği müzikleri asla çalmayız.” Mekanların kişiliklerine göre müzik türlerinde değiştiğini söyleyen Orkun durumu şöyle tarif ediyor, “Lucca, Otto’da çaldığım müziğin aynısını çalmamı istedi ve olmadı. Orada karanlık ve derin bir müzik çalıyorsun. Ama Lucca’da daha mutlu müzik çalman lazım. der die das’ta hep funky çalar.” Dans ettirmenin formülünü ise şöyle açıklıyorlar, “Bir tarz üzerine yoğunlaşmıyoruz. Saate, kalabalığa ve insanların alkol seviyesine göre müziğin tadı değişir. İnsanları ne çok baymalı ne de çok yormalısınız.” Bu yıl erken saatteki partilerin ve büyük partilerin popüler olacağının da şimdiden tüyosunu veriyorlar.

Lucca

In Grid - Vive Le Swing
All Good Funk Alliance - Man With a Jam Plan
Cee-lo - Fuck You

Der (DIe Das)

Sonny Fodera - Got You On My Mind
Freaky Behaviour - Pha-real
Justin Martin & Ardalan - Mr. Spock

Otto

Kasper Bjoerke - Heaven
Gay Marvine - Lost In Music
Faze Action - I Wanna Dancer

8 Istanbul

Sunlightsquare - I Believe in Miracles (Broken Party)
Grant Nelson - Black Water
Nina Jayne ft Roy Ayers - Circles

Eda Solmaz/Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

GÖRKEMLİ !AÇILIŞ

Bu yıl 14 Nisan-8 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Kültür Merkezi’nde görkemli bir açılış konseri ile sanatseverlerle buluştu. Konser öncesi, Mersin Fotoğraf Derneği'nin Mersin Kelebekleri temalı  fotoğraf sergisi Kültür Merkezi Ana Fuayesi'nde yer aldı. 

Müzik Festivalinin açılış konseri gerçekleştirildi

Adıyaman Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirilen 4. Adıyaman Uluslararası Müzik Festivali açılış konseri festival tertip komitesinde bulunan kuruluşlar tarafından Kültür ve Turizm bakanlığının destekleri ile gerçekleşti.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ