Genç tasarımcıların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir butik Kumpanya62

Bugüne kadar adını hiç duymadığınız ama geleceğin ünlü tasarımcıları arasında yer bulmaya aday olan 15 modacı, burada birbirinden farklı koleksiyonlarını sergiliyor. Atölye mantığı ile açılan Kumpanya62, koleksiyonlarını satışa sunduğu tasarımcılardan maddi olarak hiçbir şey talep etmiyor ve tüm genç isimlere kapıları açık. 29 Mayıs’ta Nişantaşı’nda açılan mekanı, tasarımcı Bahar Arasan ile konuştuk.

* Kumpanya62’yi kurmak nereden aklınıza geldi?

Çok uzun zamandır beraber çalışmak istiyorduk. Ne yapacağımızı bilmiyorduk ama moda tasarımı okuyunca ortaya çıkıverdi bir anda. Tasarımcının, kumaşın, terzinin her şeyin en kalitelisi var bizim ülkemizde. Türkiye tekstil ve moda konusunda, yakın zamana kadar benimsenmiş olan politika yüzünden, ne yazık ki hâlâ hak ettiği yerlere gelemedi. Birçok A+ olarak bilinen İtalyan markası üretimini Türkiye’de yapıp İtalyan etiketi basıyor. Biz de “Bu potansiyel varken neden bununla çok güzel şeyler yapmayalım” dedik 2009 yılının yazında... Birçok proje ürettik.

Son olarak Kumpanya62 çıktı ortaya. Şubat 2010’da ekip toplandı ve somut olarak çalışmaya başladık. Tamamen gençlerden oluşan ve onların yararına çalışacak bir yer... Mağazamızın konsept ve iç tasarımını da genç ve çok yetenekli mimarlar olan Ayşegül Müftüoğlu ve Sedef Kırdök yaptı. Kumpanya62 onlara da uğurlu geldi ve buranın ardından kendi şirketleri olan Superstudio’yu açtılar. Bu sezon Volkan Enyüce ile yaptığımız fotoğraf çekimini her sezon farklı genç fotoğrafçılarla yapmayı planlıyoruz. İleride her şey istediğimiz gibi giderse, genç tasarımcıları ve Kumpanya62’nin bir parçası olmak isteyen bütün gençleri tek bir çatı altında toplamak istiyoruz.

* Neden birçok tasarımcının koleksiyonlarını satıyorsunuz?

Birçok sebebi var bunun...w Klişe olacak belki ama gerçekten birlikten kuvvet doğuyor! Kalabalık olduğunuz zaman çok daha güzel işler çıkıyor ortaya. Farklı tarzlarda tasarımlar oluyor, bu da hem çeşitliliği artırıp sizi monotonluktan kurtarıyor hem de müşteriye geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Her zaman dinamik ve farklı olabiliyorsunuz.

KAPIMIZ HER ZAMAN GENÇ VE YETENEKLİ TASARIMCILARA AÇIK

* Şu anda kaç tasarımcının ürünü var butiğinizde?

15 tasarımcı var. 12’sinin tasarımlarının üretimi Kumpanya62’nin atölyesinde yapılıyor. Kalan üç tasarımcıdan Güneş Dericioğlu çanta tasarımcısı, Bilge Köprülü ayakkabı tasarımcısı; dışarıda yaptırıyorlar üretimlerini. Ayşe Deniz de kendi atölyesinde üretiyor ve bize destek olmak amacıyla veriyor tasarımlarını. Bu işe başladığımızda genç tasarımcıların tepkisi bizi çok şaşırttı. Moda dünyasında bencil insan bulmak çok kolay; çünkü çok zor bir sektör bu... Fakat fikir danışmak için insanlarla konuşmaya başladığımız günden beri herkes bize çok destek veriyor. Başka ünlü tasarımcılardan da destek alacağız önümüzdeki sezonlarda. Kapımız bütün genç ve yetenekli tasarımcılara açık!

* Kimler, neler tasarlıyor?

Kimsenin bir uzmanlık alanı yok. Herkes ne istiyor, nasıl istiyorsa öyle yapıyor. İleride belki de en başarılı oldukları ürün grubunun üzerine gidecek, sadece onun tasarımını yapacaklar fakat şu anda Kumpanya62 onların kendilerini, tarzlarını, yollarını bulmaları için kullandıkları bir yer. Amaçlarımızdan biri de tasarımcılarımızın kendi müşteri portföylerini oluşturabilmek. Böylece en çok istediğimiz şey olan, tasarımcılarımızın kendi kanatlarıyla uçmaya başlayıp, bize, eğer isterlerse, sadece dışarıdan destek vermelerini sağlayacağız ve yeni tasarımcılara gelecek Kumpanya62 sırası...

Önümüzdeki sezon erkek tişörtleri ve çocuk tasarımları da olacak


* Kumpanya62’ye gelenler nasıl tasarımlar bulacak?

Nişantaşı’nda alışılagelmiş “ağır abiye” tarzı yok bizde. Boncuklu, pullu, payetli... Zaten artık tasarım her yönüyle minimalizmi gitgide daha çok benimsiyor. Bizim tasarımlarımız şıklığı, farklı giyinerek yakalamak isteyenlere yönelik. Penye gibi sıradan kumaşlar pek kullanmıyoruz. Genelde çok kaliteli ipekler, ketenler ve mevsime uygun pamuklular var. Renk kartelamız natürel renklerden oluşuyor. Fazla tasarımcı ile çalışmanın bir yararı da çok farklı tarzlarda ürün sahibi olmak. Hacimli, kalıp olarak abartılı ürünlerin yanında son derece sade, günlük ama şık ürünler bulmak da mümkün. Şık bir davette giyebilecek bir şeyler de bulunabilir, işe giderken de...

* İleride erkek giyimiyle ilgili bir şeyler yapmayı düşünüyor musunuz?

Önümüzdeki sezon erkek tişört ve gömlekleri ile başlıyoruz erkek giyimine, ayrıca önümüzdeki sezon çocuk tasarımları da olacak. Ayrıca sezon aksesuar çeşidimizi de artıracağız. Şu an broş, vintage güneş gözlükleri, kolye ve küpelerimiz var.

Talep olursa her beden üretim yapıyoruz


* Fiyatlarınız nasıl?

Bu sezon kumaşlarımızın neredeyse hepsi ipek, birinci kalite ipek... Dikiş kalitemiz, bizim en ayırt edici özelliklerimizden biri. Modeller talep olsa dahi 3 adetten fazla üretilmiyor; yani bayılarak aldığınız elbisenizi, birinin üzerinde görüp bütün hevesinizin kaçması ihtimali çok düşük. Fiyatlarımız da bütün bu saydığım hizmete göre düşünülecek olursa oldukça uygun.

* Büyük beden tasarımlarınız var mı?

Mağazada 36 ve 38 beden modellerimiz var askılarda. Talep olduğu takdirde her beden çalışabiliyoruz. Ama tabii ki sırf satmak için de yakışmayacağını bile bile hiçbir modelden üretmiyoruz, müşterimize başka tavsiyelerde bulunuyor, eğer istenirse kişiye özel tasarımlar yapıyoruz.

Nişantaşı’nda alışveriş ölmez!

* Niye Nişantaşı’nı seçtiniz?

Nişantaşı, alışverişin, modanın, güzel ve özel giyinmeyi seven insanların semti. Alışveriş Nişantaşı’nda asla ölmez!

* Hedef kitleniz kimler?

Her şeyden önce belli bir moda kültürüne sahip insanlar hedef kitlemiz. Yani biz istemesek bile zaten sıradan giyinmeyi sevenler mağazamızda kendilerine göre çok fazla şey bulamaz. Böylece aslında biz değil ama tarzımız ve tasarımlarımız hedef kitlemizi belirlemiş oluyor.

* Neden adınız Kumpanya62?

Türkçe bir ismimiz olmasında çok ısrar ettik ve sonra bir şekilde Kumpanya’yı bulduk. Anlamı; aynı görüşte olan, benzer işleri icra eden insanlar topluluğu demek. 62’den tavşandan geliyor.

Adres: Dr. Orhan Ersek Sokak, No: 53, Topağacı/Nişantaşı... Tel: (0212) 246 68 75

Kaynak:Destan Harmancı/Gazetevatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Herkesin tek tip giyinmesinden rahatsız

Herkesin tek tip giyinmesinden rahatsız... Tasarladığı koleksiyonunu Eylül ayında önce Sırbistan’da ardından da Türkiye’de bir defileyle tanıtacak. Herkesin tek tip giyinmesinden rahatsız olan Türkcan, küçük bir detayla bile olsa her zaman fark yaratmaktan yana.

ünlü tasarımcısı modanın güneşi Cemil ipekçi’nin ‘’Ottoman Fashion Show by Cemil İpekçi’’ defilesi

Cemil İpekçi, ülkemizin, kültürümüzün ve tarihimizin tanıtımı için İsviçreye çıkarma yapacak. İsviçrenin en büyük kenti Zürihte dünyanın ünlü sanatçılarının da sahne aldığı Kongresshausta ünlü tasarımcısı modanın güneşi Cemil ipekçi’nin ‘’Ottoman Fashion Show...

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Adana PatentAvcılar Web TasarımBalıkesir Web TasarımArnavutköy Web TasarımAdana Web TasarımBaşakşehir Web TasarımAfyon PatentAtaşehir Patent
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti