Göcek’in en güzel koylarından olan, doğal güzellikleri ve restoranı ile ünlenen Göbün

Bir İngiliz denizci şöyle söylemiş: “Bütün dünya denizlerini dolaştım. Çok güzel yerler gördüm. Ama Göbün’e gelince anladım ki, burası Tanrı’nın yeryüzünde kendisi için yarattığı evdir.”
Göcek’e denizden girerken hemen ilk koy olan Göbün’ün diğer adı da, Kapı’dır. Yaz-kış, tüm fırtınalara korunaklı sakin bir yeryüzü cennetidir. Koyu çevreleyen tepeler çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır. Tepede bir tarafta tüm güzelliği ve sakinliği ile Göcek koyları, diğer tarafta da açık denizin tüyler ürperten ihtişamı ayaklarınızın altında yer alır.
Buradaki Kapı Restoran’ın sunduğu lezzetler ve dost sohbeti de güzelliği artırır. Mönüsde, Ege’nin kendine has otlarıyla yapılan mezelerinin yanı sıra, koyun yamaçlarındaki zeytinlerden tamamen organik olarak üretilen zeytinyağı ve deniz mahsulleri ön plana çıkar. Karavida, ıstakoz gibi değerli böcekler, sinarit, lagos, akya, orfoz, kömürcü, barbun gibi balıklar ve ahtapot ızgara ağızlara layıktır.

Kapı Restoran’ı ve Göbün’ü diğer tüm restoranlardan farklı kılan bir başka özellik ise buranın sahibi ve işletmecisi Muammer Önder’in inanılmaz hafızasıdır. Şöyle anlatayım...
Geçtiğimiz hafta Göcek Boat Show nedeniyle, Göcek’te idim. Balık yemek ve fotoğraf çekmek için, 20 küsur yıl önce gittiğim Göbün Koyu’nda Kapı Restoran’ın iskelesine yanaştım. Biraz sonra yanıma restoranın işletmecisi ve sahibi Muammer Önder geldi ve beni hayretler içinde bırakan şu sözleri söyledi:
“Meriç abi hoş geldin. Sen en son 22 yıl önce buraya arkadaşlarınla birlikte dört tekne gelmiştin. Size oğlak kesip çevirme yapmıştım.”

Bu nasıl bir hafızadır? Şapkam uçtu!
Kapı restorandaki mezeler, zeytinyağı, böcekler ve odun ateşinde pişirilen balıkları mutlaka tadın.  Denizden giderseniz ulaşım zor değil. Ama Göcek’e kara yoluyla giderseniz, bir tekne ayarlayıp Kapı Restoran’a uğrayın. Hem müthiş lezzetleri tadacak hem de Tanrı’nın yeryüzündeki evini görmüş olacaksınız.


KAPTANIN MUTFAĞINDAN
Fesleğen soslu karavida
Bu tarifi, Kapı’nın sahiplerinden Metin Önder ile geliştirdik. Burada her daim karavida var. Karavida suda haşlanıyor. Üzerine tereyağında (ben ille de zeytinyağı diyorum) karabiber ve kırmızıbiber kızdırılıp dökülüyor. Göbün’de gübre veya ilaç görmemiş, tamamen organik zeytinler ve zeytinyağı var. Haşlanmış karavida için birlikte şöyle bir sos yaptık. Tavada zeytinyağını kızdırdık. Ezilmiş sarmısak, kırmızıbiber, yeni çekilmiş karabiber ve taze fesleğen koyduk. Karavidanın üzerine döküp afiyetle yedik

Kaynak: Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Çeşme’nin, Konseptiyle Fark Yaratan Yeni Mekanı The Beach of MOMO Açıldı!

Eğlence ve yemek tutkunlarının 2 sezondur Alaçatı’daki adresi MOMO Alaçatı’nın yaratıcısı Burak Beşer’in, 2018 sezonuna dünya standartlarında konseptiyle damga vuran yeni projesi The Beach of MOMO, 30 Haziran Cumartesi günü kapılarını açtı!

 

Azerbaycanlı şehitlerin çocuklarından Aliağa ziyareti

Azerbaycan şehit çocukları “Türkiye-Azerbaycan Şehit Çocukları Kucaklaşıyor Projesi” kapsamında İzmir’in Aliağa ilçesine ziyarette bulundu.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)