Gözlükte `dört göz` modası

 

15.08.2010
Amerika’da son zamanlarda “geek şıklığı” diye bir kavram oluştu. Aslında “geek” ve şıklık kelimelerinin yan yana geliyor olmaları biraz ironik. Çünkü geek kelimesi Türkçe’deki inek lakabına karşılık geliyor. Yani okulda sadece derslerle ilgilenen, sosyal hayatı bilgisayar oyunları ve çizgi romanlardan ibaret olan, dolayısıyla moda ve trendlerle de pek ilgisi olmayan tipler bunlar. Bu modayı takip eden  bu “inek” gençlerin giydiği ekose gömlekler, pileli etekler, hırkalar rağbet görüyor. Hal böyle olunca bu stilin en önemli ve bazen mecburi aksesuarı da numaralı gözlükler. Çünkü gözlük kolayca alınıp taşınabilen bir aksesuar ve takan kişinin imajını anında değiştirilebilme etkisine sahip. Düşünün, Clark Kent bile   kocaman gözlüklerini çıkarmadan Süperman olamıyordu.
Podyumlardaki trendi Michael Kors başlattı
Zaten gözlük yerine lens kullananlar için bile bu gözlüklerin havalı bir aksesuar haline gelmesinde hiç kuşkusuz ki ünlülerin etkisi büyük. Son aylarda bu gözlüklerden Madonna, Britney Spears, Scarlett Johansson, Mary-Kate Olsen ve Johny Depp gibi aslında hiç de “inek görünümlü” olmayan isimler bile taktı. Hatta Taylor Swift “You Belong to Me” şarkısının klibinde büyük çerçeveli gözlükler kullandı. Justin Timberlake de katıldığı bir gala davetinde Cary Grant’in hafızalardan silinmeyen gözlüklü halini hatırlattı.
Moda tasarımcısı Tom Ford’un yönetmenliğini yaptığı “Tek Başına Bir Adam” filminde Colin Firth’ün taktığı gözlükler de çok ilgi görmüş olmalı ki, Tom Ford sonbahar-kış 2010 gözlük koleksiyonunda bu modele bolca yer verdi. İki yıl önce podyumlarda bu trendin başlangıç sinyallerini veren moda tasarımcısı ise Michael Kors’tu.

Numarasız çerçeveli gözlükler de var
Eğer gözleriniz gerçekten bozuksa belki de hayatınızda ilk defa kendinizi bu konuda şanslı hissedebilirsiniz. Ama gözleri bozuk olmadığı halde bu trende ayak uydurmak isteyenler de üzülmesin. Henüz Türkiye’de yok ama Londra ve New York’ta bazı gözlük üreticileri bu soruna da çözüm bulmuşlar ve numaralı gibi görünen numarasız gözlükler üretmişler. Yani kalın çerçeveli bazı gözlüklerin camları aslında numarasız. Zaten bu gözlüklerden takan çoğu ünlü ismin de gözlüklerinin numaralıymış gibi görünen sahte gözlükler olduğu tahmin ediliyor. Yani her şey daha entelektüel bir imaj yaratmak uğruna!

Ayşim Özgür/Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Aşk Dolu Gözlerle Baktıran Hediye Atasun Optik'ten

Atasun Optik, sevgilinizin her anına eşlik edecek hediye seçeneklerini her tarz ve bütçeye uygun alternatiflerle bir araya getiriyor.  8-14 Şubat 2019 tarihleri arasında geçerli olacak Sevgililer Günü’ne özel kampanyada, güneş gözlüklerinde yüzde 50’ye varan indirimlere ek yüzde 10 indirim fırsatı sunuyor.

Nano damla ile gözlük tarih oluyor

İsrail'de bulunan Bar-Ilan Üniversitesi'nin Nanoteknoloji İleri Malzemeler Enstitüsü ve Ashaare Zedek Medical Center uzmanları "nanodrop"lar hasar görmüş korneayı tedavi ederek hem yakın hem de uzak görüş sorunlarını tedavi etmeyi başardı.Domuzların korneaları üzerinde başarıya ulaşıldı.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)