Hareket Atölyesi Topluluğu “Ahhval” adlı oyunuyla bugün Garajistanbul’da

Hareket Atölyesi Topluluğu son çalışmaları “Ahhval” ile bugün Garajistanbul’da sahneye çıkıyor. Zeynep Günsür’ün yönettiği oyunda farklı yaşlar ve mesleklerdeki 10 kadın Türkiye’nin sivil tarihini sözden çok hareketle gözler önüne seriyor.
10 kadın haftanın iki günü iş çıkışı Rumeli Han’daki yerlerinde atölye çalışması yapıyor. Ekibin en genci Şahika Tekand’dan oyunculuk eğitimi alan
Gizem Soysaldı 26’sında. En yaşlısı ise oyuncu Mehmet Günsür’ün annesi olan
70 yaşındaki Sibel Günsür.
Hareket Atölyesi’nin bugünkü oyununu kaçırırsanız ekibin, 28 Nisan’da Dünya Dans Günü kapsamında Süreyya Sahnesi’nde yeni projeleri Antrakt’ı sahneleyeceklerini hatırlatalım. 
Hareket Atölyesi Topluluğu’nun kurucusu, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Zeynep Günsür sorularımızı yanıtladı.


Hareket Atölyesi’nin kuruluşu nasıl gerçekleşti?
Üniversitede sosyoloji okudum. Gösteri sanatları üzerine mastır yaptım. Hindistan’da yaşadığım süre içinde Hint klasik danslarını öğrendim. Bir dans okulunu int(11)irmedim ama bedenle çalışmayı seviyorum. Bedeniyle rahatlamak, barışmak ve oyunlar oynamak isteyenlere açık bir atölye olan Hareket Atölyesi fikri de benim bu ilgimden doğdu. Tiyatro ve dans eğitimi olmayan kişilerle çalışmak istedim. Bir gazete ilanıyla bize katılacakları davet ettim. İlk atölye çalışmalarımızı eşimin ortak olduğu Roxy’de yaptık. Kulüp kapalı olduğu günlerde kapısını bize açtı.  

“Erkekler sıkılıp kaçtılar, kadın kadına kaldık”

Gazete ilanıyla gelenler daha çok kadınlar mı olmuştu?
Evet. Erkekler de bir süre gelip gittiler ama hiçbiri devamlılık göstermedi. Kısacası erkekler sıkılıp kaçtı. Biz yola kadınlarla devam ettik. Eğer oyunda bir erkeğe ihtiyacımız varsa kiminin kocası kiminin oğlu yardıma geliyor. Mesela “Ahhval”de benim DJ’lik yapan eşim sahneye çıkacak. Kalabalıklar önünde çaldığı için seyircilerin önüne çıkmaktan rahatsız olmuyor.


Hareket tiyatrosu tanımını biraz açar mısınız bize?
Bu tarz tiyatroda metinden çok beden dili ön plana çıkıyor. Türkiye’de ya daha çok dans ya da daha çok tiyatro barındıran işler var. İzleyici de bizim yaptığımızı farklı buluyor, oyunlarımızı izlemeye geldiğinde şaşırıyor. 

Bugün Garajistanbul’da sahnelenecek oyununuzdan bahseder misiniz?
“Ahhval” şu ana kadar hazırladığmız oyunlar arasında metni ve müziği en fazla olanı. Türkiye’nin sivil tarihini işliyor. Farklı yaşlardan gelen ekibimizle aramızda sözlü tarih çalışması yaptık. Ortaya resimli Türkiye tarihi çıkardık.
Bu tarihi bedensel bir dile dönüştürdük. İronik bir dil oldu. Oyunu izleyenlerin yorumu şu:
“Hem ağladım hem güldüm.” 


Anne-kız 11 yıldır aynı sahnede
Zeynep Günsür’ün 1999’da kurduğu Hareket Atölyesi’nin ilk üyelerinden biri annesi Sibel Günsür (solda) olmuş.
Oyuncu Mehmet Günsür’ün de annesi olan Sibel Günsür emekli öğretim üyesi.

 

Kaynak: ELİF BERKÖZ ÜNYAY/ MİLLİYET

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ankara Müzik ve GS Üniversitesi, terminoloji hatalarıyla işe başladı!...

GÜNCEL: Dün akşam, Amerikan Hastanesi A Salonu müzikseverler tarafından dolduruldu. Katılımcı ve canlı bir seyirci, şarkılara eşlik ederek "25.İstanbul Türk Müziği Festivali" açılış konserine eşlik etti. Konuk Sanatçımız Meral Azizoğlu ve orkestra Pandora muhteşemdi.TEŞEKKÜRLER...

Yeni Tiyatro Dergisi 6. EMEK VE BAŞARI ÖDÜLLERİ (2018) Adaylar ve Kazananlar

Yeni Tiyatro Dergisi, 11. Yılında Aralık 2017’deki 100. Sayısında “dalya” dedikten sonar bir dizi etkinlik de düzenleme kararı almıştı.
Yeni Tiyatro Dergisi 6. EMEK VE BAŞARI ÖDÜLLERİ (2018) Adaylar ve Kazananlar Listesini buradan inceleyebilirsiniz.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)