Haute couture spor ayakkabılar

 

Kauçuk tabanları sayesinde yürürken ses çıkarmıyorlar. Adının da bu nedenle İngilizcede “to sneak” (sinsice, gizlice
ilerlemek) fiilinden geldiği söylenir. Ama sneaker’lar bu yaza gümbür gümbür geldi.Bu ayakkabılar 80’lerden beri hiç bu kadar
popüler olmamıştı. Ancak her şeyin daha lüks ve özel olanının değerli olduğu bu çağda bu ayakkabılar da sadece gençlerin ve öğrencilerin giydiği uygun fiyatlı ayakkabılar olmakla kalmıyorlar. Son birkaç yıldır pek çok lüks
modaevi ayakkabı koleksiyonlarına spor pabuçları ekledi. Kırmızı tabanlı ayakkabılarıyla ilah olarak görülen Christian Louboutin geçtiğimiz yıl fiyatı 1200 dolar olan zımbalı sneaker yaparak çok konuşulmuştu. 2010 yazı için tasarladığı altın renkli spor ayakkabılar ise yine ikonik birer arzu nesnesi olarak anılmaya başladılar bile.
Geçtiğimiz yıl Kanye West ile işbirliği yapan Louis Vuitton da bu yaz giyilecek sneaker modellerini geçenlerde tanıttı. Sneaker tasarlayan diğer büyük modaevleri ise Maison Martin Margiela, Lanvin, Gucci ve Givenchy, Dior.


Hem uzun hem metalik
Bu sezon hem rengarenk hem de metalik renklerdeki modellerin hakimiyeti sürüyor. Çift boğazlı modeler ise hâlâ oldukça havalı. Önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında ise çeşitli yıllardan gelen retro öğelerin karıştığı modeler, hibrid formlar ve yeni renk kombinasyonları göreceğiz. Kürk astarlar, yeni desenler ve bağcıklar gibi detaylar da ayakkabıları zenginleştirecek.


Bugünkü çılgınlığın temeli 80’lerde atıldı
Sadece özel lastik ayakkabı satan Lastik Pabuç adlı mağazanın ortaklarından Can Soylu: “Bu kültür dünyada 80’lerin ortalarında oluşmaya başladı. Burada Nike’ın Michael Jordan’a sponsor olması, Adidas’ın Run DMC ve Superstar modeliyle alt kültürler arasındaki popülerliği gibi faktörler rol oynadı. 90’ların sonunda markalar geriye dönüp eski modelleri piyasaya sürünce bir retro spor ayakkabı akımı başladı. 2000’lerde ‘sneaker freaker’, yani spor ayakkabı manyakları ortaya çıktı. Sınırlı sayıda üretilen tasarımlar piyasaya sürüldü, sneaker dükkanları açıldı, dergiler çıktı, belgeseller çekildi.”

Kaynak: Ayşim Özgür/Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İzmir Fashion Week'in açılışı yapıldı

İzmir'de 1-3 Kasım'da Rönesans Ajans ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği'nin katkılarıyla hayata geçirilen İzmir Fashion Week başladı.

DREAM STYLE AMATÖR MODA TASARIM YARIŞMASI BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI

Ece Türkiye tarafından yönetilen Ankara’nın etkinlikleriyle ünlü alışveriş merkezi AnkaMALL, önceki gün Dream Style Amatör Moda Tasarım Yarışması İç Anadolu Bölgesi Büyük Finali'ne ev sahipliği yaptı.Moda dünyasının kapıları genç tasarımcılar için açıldı...

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ