Havaların ısınmasıyla daha da tercih edilen enginarın mucizelerini biliyor musunuz?

Lezzetli olduğu kadar sağlık deposu da olan enginar sofralarımızda hem etli hem de zeytinyağlı olarak yer almaktadır.

Enginarın Faydaları

Karaciğeri koruyucu özelliği herkes tarafından bilinen enginar, karaciğer rahatsızlıklarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Sindirimi kolaylaştıran enginar, hazmedilmesi kolay bir sebzedir. Kandaki şeker oranını da ayarlayan bu yeşil yapraklı sebzenin doyurucu olması da tüketilme sebepleri arasındadır.

100 gr. taze ve çiğ (pişirilmemiş) sebze olarak enginarın içerdiği önemli besin değerleri şunlardır: 80 kalori; 3 gr. protein; 7,8 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; 1.5 gr. lif; 70 mgr. fosfor; 55 mgr. kalsiyum; 0,8 mgr. demir; 45 mgr. sodyum; 330 mgr. potasyum; 30 mgr. magnezyum; 0,5 mgr. çinko; 280 IU A vitamini: 0,15 mgr. B1 vitamini; 0,05 mgr. B2 vitamini; 0,7 mgr. B6 vitamini ve 10 mgr. C vitamini.

Enginarın tazesinin ya da konserve edilmişinin bol bol tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Püf Nokta!

Enginarınızı, pişirirene kadar bekletme süresince kararmaması için limon suyu ilave edilmiş bir kap su içerisinde bekletebilirsiniz.

Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Şehrin en iyi İtalyan restoranlarından Mezzaluna yeni menüsüyle misafirlerine yaz aylarından da keyifli bir lezzet deneyimi sunuyor

İtalyan mutfağından en lezzetli örnekleri misafirleri ile buluşturan Mezzaluna, yeni menüsüyle bir kez daha farkını ortaya koyuyor. İtalyan şef Fabio Brambilla geleneksel ve yenilikçi unsurları harmanlayarak hazırladığı özel reçetelerde mevsimselliği ön planda tutuyor.

FAKİR NOSSO İLE LEZZET YOLCULUĞUNA HAZIR MISINIZ

Benzersiz geçmişi ve çığır açan ürünleriyle teknolojiyi evlere özenle taşıyan Fakir Hausgeräte, 85.yılında çok özel bir koleksiyonla mutfağınıza misafir oluyor; FAKİR GOURMET SERİSİ.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ