Hüseyin Sağtanın tasarımları Hollywooddan büyük ilgi görüyor

Kapalıçarşıdaki küçücük atölyesinde takı tasarlayan Hüseyin Sağtanın tasarımları Hollywooddan büyük ilgi görüyor. Sağtan takılarına bir kadın ruhuyla şekil verdiğini söylüyor..
Son yıllarda Hollywood ve Türkiye kelimelerini yan yana görmeye alıştık. Özellikle, Brad Pittin başrolünde oynadığı Truva filmiyle, Türk pazarını keşfeden dünyaca ünlü filmlerin kostüm ve sanat yönetmenleri, Türk tasarımcılarıyla işbirliğine devam ediyor. Bu işbirliğinin son örneği ise; Kapalıçarşıdaki küçük atölyesinde, tasarladığı takılarla moda yaratan Hüseyin Sağtan ile önümüzdeki haftalarda vizyona girecek The Other Boleyn Girl (Öteki Boleyn Kızı) filminin kostüm tasarımcısından geldi. Hollywoodla, Truva filmine tekstil vererek ve başrol oyuncusu Diana Kruger için özel bir kolye hazırlayarak tanışan Hüseyin Sağtan, daha sonra geçtiğimiz yıllarda çekilen Eragon adlı film için takılar tasarlamış. Ardından da, Truva ve Harry Potter filmlerinin de kostüm tasarımcısı olan Jeeda Bardforddan The Other Boleyn Girl için teklif gelmiş.

8. HENRY DÖNEMİNİ YANSITTI
"Aslında biz bu filmi 8. Henry olarak biliyorduk. Bize, 8. Henrynin kız kardeşinin ve sevgilisinin müzeden çekilmiş fotoğraflarını getirdiler. Onların üzerindeki takılardan esinlenerek; kolye, yüzük, haç ve elbiseler üzerine dikilecek malzemeler tasarladık" diyen Hüseyin Sağtanın kariyer hikayesi ise oldukça ilginç. Diyarbakırlı olan 44 yaşındaki Sağtanın ilk mesleği ayakkabıcılıkmış. "Bir yılda ayakkabı yapmaya doydum, ortaya çok farklı bir şey çıkaramıyorsunuz. Ama benim ruhumda tasarım vardı, hep bir şeyler tasarlamak istiyordum" diyor. Uzun yıllar resim yapan Sağtan, daha sonra tekstil üzerine tasarımlar yapmaya başlamış. "Asıl işim eskicilik. Tekstil ve takı gibi eski olan her şeyin restorasyonunu yapıyordum" diyen başarılı tasarımcı, ilk popülaritesini yıllar önce pazarlarda insan figürlü takılar yaparak yakalamış. O yıllarda, "Gelecekte takı yapacaksam en iyisini yapacağım, dünyada hiç görülmemiş bir tarz olacak" diyen Sağtan, yıllar sonra bu iddiasını hayata geçirmeyi başarmış. Takı restorasyonu yaparken, yeni takılar yapmaya karar veren başarılı tasarımcı, ilk çağlarda bir kadın takısını nasıl yapıyordu? diye düşünerek yola çıkmış. "Yani bu işe kadın ruhuyla başladım" diyen Sağtan o günleri şöyle anlatıyor: "Kök boyayla boyadığım ipeklerin üstüne ip bağlayarak ilk takımı yaptım. Bu kadın, elindeki kumaşa şekil vermek için iplerle, çiçeklerle ve otlarla bir şeyler yapıyordu herhalde diye düşünüp, ben de onları kullanmaya başladım. Ayağa takılan bir halhalı, çöpe atılan bir sepeti kolye yaptım; insanlar boyunlarına taktı."

İLK ÇAĞDAN YOLA ÇIKTI
Hüseyin Sağtanın tasarımlarında kendisine ait imzalar da var. Örneğin ilk imzası, bütün kolyelerinde kullandığı yusufçuk kuşu olmuş. Şimdi de mutlaka hemen her tasarımında Ay-Yıldıza yer veriyor. Hüseyin Sağtan, tasarımcı ruhunu tarih kitapları okuyarak besliyor. "Tarihten esinleniyorum ama kopya yapmıyorum" diyen Sağtan; düşüncelerinde Çinden yola çıktığını ve Orta Asyadan İstanbula kadar geldiğini, tüm bu yolculuk boyunca gördüklerini de tasarımlarında birleştirdiğini anlatıyor. Hüseyin Sağtan herkesten büyük ilgi gören, Hollywood yıldızlarının taktığı tasarımlarını, Kapalıçarşıdaki 15-20 metrekarelik, içinde dört-beş kişinin çalıştığı küçücük atölyesinde hayata geçiriyor. Üç çocuk babası Sağtanın kızları da kendisinin izinden gidiyor. Kızlar, şimdilik babaları kadar iddialı olmasalar da başarılı tasarımlara imza atıyorlar
Gördüğüm her şeyden esinleniyorum diyebilirim
* Kapalıçarşıda bir lokanta açtım, oradaki kepçeden esinlendim, kepçeden küpe yaptım. Güvercine merakım var, güvercinleri çok severim; güvercin başlıklı kolyeler yaptım. Yani gördüğüm, sevdiğim her şeyden esinleniyorum diyebilirim.

* Örneğin son dönemde Ay- -Yıldızdan çok esinleniyorum, çünkü ben vatanseverim. O yüzden her zaman hemen her tasarımımın üzerinde Ay-Yıldız vardır.

* Günümüz modern çizgisi benim tasarımlarımda kesinlikle yoktur. Beni o çizgiye çok çekmek istediler ama yapamadım, içimden gelmiyor çünkü. Ruhumda yok!

* Genelde turkuazı ve mercanı, zümrüt ve yakutu bir arada
 
 
 
kullanıyorum. İnci de en çok kullandığım materyallerden. Zaten taşların son yıllarda bu kadar gündemde olmasının nedeni,
 
benim. Taşçılar, benim tasarımlarım ortaya çıktıktan sonra daha iyi iş yapmaya başladı.

* Japonlar gelip, çekimler yaptılar, hakkımda Kapalıçarşının Divası adında bir belgesel hazırladılar. Beni dünya gördü, bir bizimkiler görmedi.

* Şu an üniversiteden gelip, para verip benden ders almak isteyenler var. Yani bu işin okulunu int(11)irmiş olanlar bile gelip benden tasarım üzerine eğitim almak istiyor.
Ünlü isimler de takıyor
"Kadın ne istiyorsa tasarlıyorum" diyen Hüseyin Sağtan, takılarını takanlar arasında Güler Sabancı, Hülya Avşar ve Gülben Ergen gibi ünlülerin olduğunu söylüyor. Bunu da, gazete ve dergilerde gördüğü fotoğraflardan anladığını belirtiyor. Kadınların büyük ilgisini çeken takılar İstanbulda; Çırağan Sarayında, Khaftan Art&Antiquesde, Sofada, Arasta Pazarındaki Kokonda satılıyor. Sağtan takılarını, İstanbul dışındaki şehirlerde ise sadece bir satıcıya veriyor. Sağtanın tasarımlarının yurtdışında satıldığı yerler arasında Paristeki Louvre Müzesi ve Hollandada bir müze de var.
Sabah

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Gelinlik için takı önerileri

Hayatını en özel gününde, hayatının en özel kıyafetini giyecek hanımlar için takı olmazsa olmazların başında geliyor. Gelinliğin üzerine takılacak gösterişli takılar ilgiyi dağıtabilir. Bunun yerine şık ve sade bir küpe ve iki bileğinize de takacağınız şık bir bilezik daha iyi olacaktır.

TASARIM ÖDÜLLERİNE MUHTEŞEM GALA!

Dünyanın en büyük 5 mücevher fuarından birisi olan İstanbul Jewelry Show kapsamında mücevher dünyasının önde gelen isimleri buluştu.Fuarın ilk günü dünyanın en büyük alım heyeti organizasyonu kapsamında İstanbul’da gelen firma temsilcileri ile ihracatçı firmalar buluştu.

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Antep OsgbAtaşehir PatentArnavutköy Web TasarımAfyon PatentAdana PatentBalıkesir Web TasarımBaşakşehir Web TasarımAvcılar Patent
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti