İbrahim Karaköseoğlu yöreden topladığı taşları sanat eserine dönüştürüyor

Çalışmalarını Yozgat İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü bünyesinde sürdürdüren İbrahim Karaköseoğlu, AA muhabirine, 10 yaşında başladığı taş işlemeciliğinde 35 yılı geride bıraktığını söyledi.

Yozgat yöresine ait kil taşı, granit, kum taşı, kireç taşı, mermer, serpantin, kuvars gibi taşları kullandığını ifade eden Karaköseoğlu, atölyede Neolitik, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi çeşitli dönemlere ve günümüze ait eserlerin benzerlerini üreterek heykeller, kabartmalar, logolar, figürler, plaketler, anahtarlıklar, isimlikler gibi benzeri objeler ve el sanatı ürünleri tasarladığını anlattı.

Karaköseoğlu, 2008 yılına kadar çalışmalarını Çorumun Boğazkale ilçesinde sürdürdüğünü, aynı yıl Yozgat Valiliğinin daveti üzerine kente geldiğini ve mesleğini kendine İl Özel İdaresi tarafından tahsis edilen atölyede devam ettirdiğini kaydetti.
       
BIÇAKLA TARİH KAZIYOR      
Taş oymacılığını Yozgatta kendisinden başka kimsenin yapmadığını ifade eden Karaköseoğlu, Yozgat yöresinden topladığı taşları atölyede şekillendirdiğini, her türlü hayvanın taştan minyatürünü yapabildiğini, ayrıca taşların üzerine figürler çizdiğini söyledi. Karaköseoğlu, 35 yıldır bu işi yapıyorum. Hiçbir eğitim almadım, el becerisi ve yeteneklerimle bu işi geliştirdim. Bu işi yaparken bıçaktan başka bir alet kullanmıyorum diye konuştu.

Taş oymacılığı yapan kuşağın son temsilcilerinden olduğunu, bu sanatı Yozgatta ve civar illerde yapan başka kimse bulunmadığını ifade eden Karaköseoğlu, bu nedenle gençlere işin inceliklerini öğretmek istediğini, talep olması halinde Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenecek kursla taş oymacılığını yeni nesillere öğretebileceğini belirtti.

Yaptığı eserlerin turizm amaçlı olduğunu, ilin tanıtımı için hediyelik olarak verildiğini ifade eden Karaköseoğlu, Yaptığım el sanatı ürünleri, Türkiyenin tarihi yerlerindeki heykellerin kopyası durumunda. Hepsi turistlere hitap ediyor. Turistler bu tür eserlere ilgi gösteriyorlar. Tarihi ve turistlik yerlere gelen gelen misafirler hediyelik eşya olarak bu minyatürlerden alıyorlar diye konuştu.

Karaköseoğlu, bir heykeli ebadına göre yaklaşık bir günde yaptığını, eserlerinin, İl Özel İdaresi binasının girişinde ve bazı turistlik bölgelerde sergilenerek satıldığını kaydetti.
 
Büyük heykeller de yapmak istediğini ifade eden Karaköseoğlu, son olarak Çorumun Sungurlu ilçe belediyesine 500 kiloluk taştan lahana heykeli yaptığını söyledi.

Habertürk

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Bu Yıl Banyolar Yaşam Alanına Çevriliyor

Bursa çıkışlı firma f2ms Grup Mimarlarından Mimar Figen Erdağ Demircan banyolar için 2018 trenleri hakkında bilgi verdi. “Hem yerlerde hem de duvarlarda sade seramiklerin ve aynı malzemenin tercih edildiği banyolar bu sezonun favorisi.” diyen Mimar Erdağ Demircan; bu yıl bitmeden banyosunu yenilemek isteyenler için şu önerilerde bulundu;

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)