ID Dergisi

Yves Saint Laurent, modada büyük ağırlığı olan, yönetilmesi güç bir marka. Efsanevi kurucusu, bu ismi zirveye taşıyıp yıllarca orada tuttuktan sonra kenara çekildiğinde, yerini Tom Ford gibi yine çok karizmatik bir tasarımcı doldurmuştu. Onun da gitmesinden sonra yerine geçecek insanın ezilmemek için olağanüstü olması gerekiyordu. Markanın sahibi Gucci Grubu, Stefano Pilati adlı bir İtalyanı bu göreve uygun buldu. Pilati ilk iki sezonunda büyük bir yenilik yapmaya cesaret edemedi. Belki böyle temkinli davranmakta haklıydı, ama bu yüzden de çok eleştirildi. Nihayet şimdi öne çıkıyor, kendini kanıtlıyor. ID Dergisi, son sayısını ona ve yeni koleksiyonuna ayırdı.

Stefano Pilati sarışın ama yanık tenli bir adam. Antik Roma heykellerine benziyor. Çalışma masasının arkasında bir Buda heykeli, bir de sörf tahtası var. Naneli sigara içiyor. İtalyanlardan beklediğimiz gibi yüksek sesle ve coşkuyla konuşuyor. 2008-2009 Sonbahar-Kış sezonu için yaptığı tasarımları şöyle anlatıyor: "Biraz rock bir koleksiyon oldu. Öyle punk tipi değil ama. Rock gibi rock. Siyah ruj, siyah kısa saçlar. Siyah, gri, bej ceketler, tüvit pantolonlar var. Geometrik desenler ön planda. Ben kimsenin kolay kolay kopyalayamayacağı tasarımlar yapıyorum. Silüetlerle oynuyorum. Alışveriş yapan insanın bir cekete 60 Euro değil de 6000 Euro verebilmesi için bu şart. Önce o parayı hak etmek lazım."

Pilati parayı yalnız geometrik formlarıyla değil, kullandığı kumaşla da hak ediyor. Çünkü o bir kumaş uzmanı. Kış sezonunda bu yeteneğini sonuna kadar ortaya koydu. Mesela mücevher kutularının iç kaplamasında kullanılan enteresan bir kumaşı Tokyo’da ürettirdi, bu kumaştan gece elbiseleri yaptı. Elbiselerinin nesilden nesile aktarılacak türden olmasına çok dikkat ediyor. Bu yüzden trendlerin dışında bir çizgi tutturuyor.

SIRASIYLA GISELE, KATE VE NAOMI

Göreve geleli yaklaşık iki yıl oldu. Stefano Pilati bu iki yıl temkinli, ağır ve sakin adımlarla yürümeyi tercih etti. Bir şeyleri değiştirmek için değiştirmedi. Dikkat çekeceğim diye saçmasapan tasarımlara imza atmadı. Aksine sıradan, düz şeyler tasarladı. Bu sebeple bazılarını hayal kırıklığına uğrattı, medya tarafından kıyasıya eleştirildi, renksiz bulundu. Ama iki yıl sonra, 2007 Sonbahar-Kış koleksiyonunda sivrilmeye başladı. Sezonun yüzü Gisele Bündchen olmuştu. Pilati’ye göre o sağlıklı, dinamik, sportmen bir kadındı. Hem de komşumuzun kızı olabilecek kadar bize yakındı.

Bündchen’i kullanarak doğal ve basit olanın güzelliğini vurgulamak istiyordu Pilati. Asıl olan oyuncaklı tasarımlar değil dikişteki ustalıktı. Ceket, pantolon, elbise, etek gibi temel giysileri olabilecek en iyi şekilde dikebilmekti.

2008 İlkbahar-Yaz koleksiyonu için ise Kate Moss ile anlaşma imzaladı. Çünkü o cinselliğin ötesinde güçlü bir kadındı. Hem kadınsı hem erkeksi bir duruşu vardı. Markanın fark edilmesi ve "Ben de buradayım" demesi için daha iyisi olamazdı.

BU GÜNÜN MANKENLERİ ARASINDA GÜZEL ÇOK AMA NAOMİ GİBİSİ YOK

Gelelim 2008-2009 Sonbahar-Kış koleksiyonuna... Yani Naomi Campbell’a. Pilati onunla kendi kadınını, modern kadını tanımladığını söylüyor: "Dokunulmaz bir güce sahip. Tasarımlarımı giyip karşıma çıktığında donakaldım. Her bir parçaya başka anlamlar yüklemişti. Onun gibilerin ne kadar az olduğunu düşündüm. Bugünün mankenler dünyasında Naomi Campbell, Nadja, Claudia veya Linda Evangelista gibileri yok. O zamanlar 12 harika top model vardı. Stephanie Seymour, Cindy Crawford, Shalom... Bugün de güzel kızlar var ama hiçbirinde Naomi gibi bir duruş yok. Kıyafetler onun üzerinde başka türlü duruyor."

BEN RENK GÖRMEM

Stefano Pilati, Naomi’nin siyah olmasıyla hiç ilgilenmediğini söylüyor: "Ben renk görmem. Bir modeli beyaz ya da siyah olduğu için değil, güzel olduğu için kullanırım. Yves Saint Laurent 1970’lerde siyah modelleri ilk kullanan modacıydı. Böyle bir konuda öncülük yapması çok güzel. O yıllarda bu bir denge unsuruydu, şarttı. Bugün değil."

12 yıl öncesine kadar eroin bağımlısıydı

Ekonominin  İtalya ’da patladığı yıllarda Milano’da doğdu. Beş yaşında annesini "Benim onayım olmadan bundan sonra bana kıyafet alma" diye uyardı. Ve hayatı boyunca bir daha kendi seçmediği hiçbir şeyi giymedi. 80’lerde herkes rock starlara hayranken, o bir Giorgio Armani fanıydı. Modacı olmak için kapıcı olmaya, tuvalet temizlemeye bile razıydı. Defilelerde geçici işçi olarak çalışmaya başladı. Bazen ışık tutuyor, bazen kuliste çalışıyor, bazen yer gösteriyordu. Bir defilede Ninna Cerrutti ile tanıştı ve onunla çalışmaya başladı. 1993’de Armani’de iş buldu. 18 ay sonra Prada Grubu’na transfer oldu. 5 yıl Miu Miu ve Jil Sander için çalıştı. Ve bir gün efsane adam Tom Ford telefon açtı. "Benimle birlikte çalışır mısın" diye sordu. Hayır demek mümkün müydü? Ford 2004’te Yves Saint Laurent ve Gucci’yi bırakınca, Pilati’yi Yves Saint Laurent’ın kreatif direktörü yaptılar.

Pilati, Yves Saint Laurent’da bazı yeniliklere de imza attı. Bunların başında da defilelerin videosunu internette yayınlamak geliyor. Hatta bu yıl, erkek koleksiyonunu tanıtırken defile yapmaktan tümüyle vazgeçerek koleksiyonu internette sergiledi, bunun için de İngiliz film oyuncusu Simon Woods’un oynadığı bir kısa film yaptı.

BABASI TERK ETTİ

Pilati çok sıradan bir ailenin çocuğu. Annesi ev hanımı, babası memur. Babası 25 yıl önce babalık görevinden istifa etmiş, bir daha da hiç görüşmemişler. Modacı olmasını destekleyen tek bir kişi bile hatırlamıyor: "Annem de babam da bir moda tasarımcısının eninde sonunda eşcinsel ve uymodauşturucu bağımlısı olacağına inanırlardı" diyor. Onları haksız çıkarmamış: 12 yıl öncesine kadar bir eroin bağımlısıymış. Kanada’da önemli bir rehabilitasyon kliniğinde uzun süre tedavi görüp bu illetten kurtulmuş.

Peki Naomi kadınsa biz neyiz?

"Naomi çok güzel bir kadın, nokta. Güzellikle ilgili her şeyin ötesinde duruyor. Dokunulmaz bir güce sahip. Siyah olduğu için vücudu ışık altında parlıyor. Bu onu daha eşsiz kılıyor." Bu sözler Yves Saint Laurent’ın kreatif direktörü Stefano Pilati’ye ait. Tasarımcı, ID dergisine verdiği röportajda Naomi’ye methiyeler düzmüş. 2008-2009 Sonbahar-Kış koleksiyonunda onunla çalıştığı için kendini kayıp kral hazinelerini bulmuş gibi hissediyor. Evet, Naomi’nin bedeni de altın gibi göz alıyor. Ama Pilati’nin modern kadını Naomi ile tarif etmesi biraz absürd. Çünkü onun fotoğraflarına bakan her kadın aynı şeyi düş

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ünlü moda tasarımcıları İnegölde buluşuyor 26-27-28 Nisan tarihlerinde moda dünyasının ünlü isimlerini İnegöl’de ağırlayacak olan İpekyolu FashionWeek'e katılacak olan moda tasarımcıları ilk kez bir araya geldi.Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sarah Butler de final defilesinde podyuma çıkacak.
Fashion Week Istanbul heyecanı yarın başlıyor 11. sezonu düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor. Moda haftası, 30 Mart’a kadar devam edecek. Her sezon bir tasarımcıyı uluslararası değişim programına katan ‘Mercedes-Benz International Designer Exchange Program’, Fashion Week’te 2. kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)