İlhamını Türk motiflerinden alıyor

Dünya podyumlarında koleksiyonlarıyla Türkiye’yi temsil eden en yeni isimlerden biri Osman Özdemir. Londra Moda Haftası’ndaki defilesiyle büyük beğeni toplayan genç modacı, Cemil İpekçi’nin tasarımlarına hayran.

Dünya modası yılda iki kez Londra, New York, Milano, Paris gibi modanın kalbi şehirlerde düzenlenen defilelerle görücüye çıkıyor. Artık Türk modacıları da dünya moda devlerinin sahne aldığı bu podyumlarda başarılı koleksiyonlarıyla adlarından söz ettiriyor. Geçen hafta bu isimlere bir yenisi daha katıldı: Osman Özdemir. London College of Fashion’da eğitimini sürdüren genç Türk tasarımcı Osman Özdemir Londra Moda Haftası’nda Silent Moon (Sessiz Ay) adını verdiği defilesiyle moda çevrelerinin beğenisini topladı.

Koleksiyonunda bilinen çini motiflerini, çininin kendisini düğme ve aksesuarlarda kullanan Özdemir böylece değerli el işlerimizin dünyadaki sessizliğini tasarımlarına taşıyarak onlarında bir hikayesi olduğunu anlatmak istediğini söylüyor. Çizimlerinde doğadan ve Türk el sanatlarından esinlenmeyi sevdiğini belirten genç modacı şöyle devam ediyor: ‘Tasarımlarımda beni en çok etkileyen yetiştirildiğim ortam oldu. Ailemle birlikte tatil için gittiğim yörelerin el sanatlarından etkilendiğimi söyleyebilirim. Bulunduğum her yörenin kendisine ait bir hikayesi olduğunu düşünüyorum. Bunu çizimlerime taşımayı küçük yaştan beri çok seviyordum. İşe annelerimizin çeyizlik olarak hazırladığı oyaları toplayarak başladım.’

BORA AKSU’YLA ÇALIŞTI

Dumlupınar Üniversitesi’nde moda eğitimi aldıktan sonra bir televizyon kanalı ve İstasyon Sanat Akademisi işbirliğiyle düzenlenen bir tasarım yarışmasında dereceye giren Osman Özdemir daha da profesyonelleşmek için kariyerine yurtdışında devam etmesi gerektiğine karar vermiş. Eğitimini sürdürmek için 2002 yılında İngiltere’ye gelen Özdemir ‘Türkiye’de moda alanında aldıklarım artık bana yeterli gelmiyordu. Zaten her zaman dünyaca tanınan Rıfat Özbek, Hüseyin Çağlayan ve Bora Aksu gibi tasarımcılarımızın buradaki hayatları ve moda için yapmış oldukları beni lise yıllarından bu yana etkiliyordu. Bunun için de İngiltere’ye gitmeye karar verdim ve moda eğitimime London College of Fashion’da devam ettim. Buradaki eğitimimden sonra Bora Aksu ve Avshalom Gur ile iki yıl çalıştım. Bu iki tasarımcıyla çalışarak kazandığım tecrübenin kendi çizgimi belirlememde büyük yararı oldu’ diyor. Alexander Mcqueen, Roberto Cavalli, Marc Jacobs, Versace, D-squared gibi ünlü modacıları ticari olarak çok başarılı bulduğunu söyleyen Özdemir avantgarde tasarımlarda ise John Galliano ve Jean-Paul Gaulltier, Christopher Kane, Toddy Lyne beğeniyor. Cemil İpekçi’nin tasarımlarına olan hayranlığını da dile getiren tasarımcı İpekçi’nin hem stili hem de koleksiyonlarındaki yaratıcılığından her zaman çok etkilendiğini söylüyor. Özdemir’in en büyük hayali ise tarzlarını yakın bulduğu Shakira, Nicole Kidman ve Elizabeth Taylor giydirmek.

BERRİN HABERVEREN -STAR

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı
Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ