İlk yardımın önemi her geçen gün artıyor

 

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada her 5 saniyede 1 kişi yaralanma sonucu yaşamını yitirirken, her gün 2 binden fazla aile önlenebilir kazalar yüzünden çocuklarını kaybediyor.

 

İlk yardımın önemi

 

Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından her yıl 189 ülkede çeşitli etkinliklerle 13 Eylül'de kutlanan Dünya İlk Yardım Günü'nün bu yılki teması, "İlk Yardım ve Yaşlanan Toplum" olarak belirlendi.

Türkiye ve dünya genelinde trafik kazaları, afet ve acil durumlar nedeniyle her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, küresel düzeyde ölümlerin yüzde 90'ı yaralanmalardan kaynaklanıyor. Dünyada her 5 saniyede 1 kişi, yaralanma sonucu yaşamını yitirirken, her gün 2 binden fazla aile önlenebilir kazalar yüzünden çocuklarını kaybediyor. Bilinçli bir ilk yardımcı tarafından kalbi duran bir kişiye yapılan müdahale ile 2-3 kat oranda olumlu sonuç alınırken, olay yerinde bekleyen meraklı kişilerin sadece yüzde 32'si suni solunum-kalp masajı yapabilme bilgisine sahip.

DSÖ'nün verilerine göre, 2025 yılında dünyada 65 yaş üzerindeki kişi sayısı 800 milyonu bulacak. Türkiye'de son yirmi yılda doğurganlık oranının azalması ile nüfus yaşlanmaya başladı. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan raporlara göre; 2005 yılında 6 milyon 147 bin olan 60 yaş ve üzerindeki kişilerin sayısı, 2015 yılında 8 milyon 442 bin 700, 2025 yılında ise 12 milyon 55 bin 400 olacak. Türkiye'de hayatta kalma beklentisi 2005 yılı itibarıyla 70,8 yıl iken, 2015'te 72,3 yıl, 2023'te ise 74,1 yıl olacağı öngörülüyor. Türkiye'de 65 yaş ve üzerindeki nüfus, 1950 yılında tüm nüfusun yüzde 2'sini oluştururken, 2011 yılında bu oran yüzde 7'yi aştı.

100 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ

Türk Kızılayı, bugüne kadar Kızılay ve gönüllü sağlık personelinden oluşan yaklaşık 1500 ilk yardım eğitimcisi yetiştirdi. Bu eğitimciler aracılığıyla ülke düzeyinde sertifikalı ilk yardım eğitimleri verilerek, yaklaşık 100 bin kişinin ilk yardımcı olmaları sağlandı. Türk Kızılayı'nın ilk yardım eğitimleri, halen 23 ilde 32 ilk yardım eğitim merkezinde görevli uzman eğitimciler tarafından sürdürülüyor.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, ilk yardım eğitiminde de öncü bir kurum olduklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Bilimsel verilere göre, kaza kaynaklı ölümlerin yüzde 50'si kazanın meydana gelmesinden sonraki ilk 30 dakika içinde gerçekleşiyor. Bilinçli ve etkin ilk yardımla ölüm ve sakatlıkların önlenmesi mümkün. Bugün 32 ilk yardım merkezimizde 220 olan uzman eğitimci kadromuzu daha da büyüterek daha çok ilk yardımcı yetiştirmeyi hedefliyoruz. Başarılı olan katılımcılara tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan 'Avrupa İlk Yardım Sertifikası' veriyoruz. Türk Kızılayı, bugüne kadar ülke genelinde 100 binden fazla kişinin ilk yardımcı olmasını sağladı. Her yıl ilk yardımın önemi konusunda farkındalık oluşturacak etkinlikler düzenleyerek toplumsal bilinç oluşmasına katkı sağlıyoruz."

Kaynak:hürriyet.com

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

AK PARTİ’Lİ KADINLARA İLKYARDIM EĞİTİMİ

AK Parti’li 250 kadının katılımı ile gerçekleşen eğitimde kadınlara, olası kaza,afet durumlarında uygulayabilecekleri ilkyardım bilgileri konusunda tüyolar verildi.Mevlide Bilici Başkanlığındaki AK Parti Batman Kadın Kolları Teşkilatına yönelik ilkyardım,farkındalık eğitimi düzenlendi.

Deprem sırasında Yapılcaklar

Kesinlikle panik yapmamalıyız. Saint(11)lenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durmalıyız. Varsa sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelmeli veya uzanmalıyız.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)