İstanbul’da yeni bir striptiz clubü Foliberjer açıldı

Fevzi Akkoç, striptizi batakhanelerden çıkarıp elit bir eğlence kültürüne dönüştürmeye soyunmuş bir gece hayatı yatırımcısı... Talimhane’de yeni açılan Foliberjer, “uzaydan gelme”(!) kızları ve modern mimarisiyle bir ekol olma yolunda...

Yıllardır Türkiye’de sadece Parizyen vardı, onu bilirdik. Elmadağ’da önünden geçerken bile o mavi neonuyla insanın içinde heyecan yaratabilen ilginç bir mekandı. Turistik amaçlı olsa da doğruya doğru, bu ülkenin ilk striptiz kulüplerinden biriydi... Etrafta, Talimhane’de özellikle de Aksaray civarında da pespaye yerler yok değildi. Ama onların profili, strip kültüründen ziyade batakhaneden ibaretti.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yeni bir striptiz club açıldığını duyar duymaz kendimizi oraya attık... Foliberger. İsim babası efsanevi Fransız müzikhol Folies Berger... Türkçe okuyoruz. Talimhane’deki mekanı bulmak, tabii ki çok kolay oldu. Çünkü sokak eşrafı, 7’den 70’e bu yeni mekanı ezbere biliyordu. Merdivenlerden aşağı epey bir indikten sonra içeri girdiğimde bir şok yaşadım... Hayır ne mekanın modern tasarımı, ne değişik ışıklandırma... Bizi çekim için bekleyenlere ne isim vereceğimi bilmiyorum, onlar kadın ise biz neyiz, biz kadın isek onlar ne? Gerçekten bu kızlara baktıkça erkeklere hak vermemek mümkün değil. Bunlar sahiden uzaylı gibi. Genetik yapıları, kodları kesinlikle bizden farklı. Metrelik bacaklarda sıfır yağ ve selülit, şahane ciltler, daha ne diyebilirim bilemedim. Bu güzellik yetmiyormuş gibi çekim için bir de dans ettiler ki, akıllara zarar. Fotoğrafları çeken arkadaşım Çağrı “Yeter ama ben de insanım, bu kadar işkence, savaş esirine bile yapılamaz, ne olur yeter” diye yalvardı ellerinin titremesinden denklanşörü ıskalarken! Allahım o ne danslar, o ne esneklik, o ne kabiliyet, inanılır gibi değil... Bu insan kılığına girmiş yüce yaratıklar Kazak’mış. Vallahi bana sorsanız “uzaylı” derdim ya, neyse... Bir boru dansı seyrettim, ben kadın olarak acayip etkilendim, erkekler neler hisseder tahmin edemem... Mekanın sahibi, son derece düzgün, beyefendi ve akıllı birisi. Fevzi Akkoç’un hali, tavrı, mekan sahibi gibi değil de banka genel müdürü gibi. Onu benzer mekanların sahiplerinden ayıran en önemli şey, bence vizyon sahibi oluşu.

Çünkü hem club işinden çok iyi anlıyor hem de eksikleri yakalayıp ilklere imza atabiliyor. Ben kendisinden ve mekandan çok etkilendim. Ve herkese bu deneyimi yaşamasını tavsiye ediyorum.

Hanımlar lütfen kıskançlık yapmayın, hatta bence eşinizle birlikte gidip görün. Zaten onlar rakibiniz falan değil, dedim ya, onlar uzaylı...

* Evet, bu kulüp işlerine nasıl başladınız?

Fevzi Akkoç: 80’lerde Kumkapı’da kahyalık yaparak iş hayatına başladım. Sonra Beyoğlu İmam Sokak’ta komilik, ardından barmenlik yaptım ama işimdeki titizliğim müşterime saygım, dürüstlüğüm her zaman patronlarımın dikkatini çekti. Bu yüzden de beni dükkanın hesap kitap işlerine verdiler. Patronlarım hep bana çok güvenmiştir.

* Yabancı dansçılarla çalışma, yurt dışından sanatçı getirme işleri nasıl gelişti?

Patronum Olimpia Gece Kulübü’nü satın almıştı, oraya da daha çok turistler geliyordu. Ben onlardan gece hayatında neler istendiğini anlamaya başladım ve revue’lerle, show gruplarıyla, ajanslarla yazışmalara başladım. Tamamen kafamı bu işe verdim.

* Bu işin bir sürü yasal prosedürü var değil mi ?

Tabii ki hiç kolay bir iş değil. Ankara’dan bakanlıktan vizeler, sonra çalışma bakanlığından çalışma izinleri hep takip edilmesi gereken işler. Sonra yabancılar şubesi, sigortalar falan çok meşakkatli bir iş yani. Ama benim hayatımda bu işlerde en önemli rolü Akif Çobanoğlu oynamıştır. Çünkü bence bu tip mekanların duayenidir kendisi, ondan çok şey öğrendim.

* Kendi işinize ilk ne zaman başladınız ?

1996 senesinde Foliberjer ile kendi işime başladım. Burası ilk açıldığında dünyadan şovlar ve dansçılar getiren mekandı. Rusya’dan “Telefon Grup” denen orada bir ekol haline gelmiş dans akademilerinden dansçılar getiriyorduk.

* Peki ya striptiz?

Striptiz fikri, “Değişik ne yapabilirim, nasıl bir ilk başlatabilirim”den çıktı. Çünkü Türkiye’de boru dansı ve striptiz daha önce hiç yapılmamıştı. Bunu fark eder fark etmez araştırdım ve bu işin en profesyonel Kazakistan’da yapıldığını öğrendim. Ve uzun görüşmelerden sonra 10 stiriptizci kız getirdim.

* Ama ne kızlar, o ne dans öyle Fevzi Bey seyrettiklerime inanamadım.

Ben de ilk seyrettiğimde çok etkilendim, gerçekten bu işi dünya standartlarında yapıyorlar.

* Peki sadece boru dansı mı yapıyorlar ?

Hayır, masa şovu da yapıyorlar. İlk önce masa şovunda tereddüt ettik. Fakat sonra gördük ki bütün gözler, şov yapılan masada olduğu için herhalde kimseden aşırı bir

hareket ve tepki olmadı kızlara karşı. Zamanla herkes bunun tadını çıkarıp eğlenmeye başladı.

* Asılan falan oluyor mu kızlara?

Hayır katiyen böyle bir şey olmadı.

* Ne tarz insanlar geliyor kulübünüze?

Biz katiyen içeriye insanların huzurunu bozacağına inandığımız tarzda insanları almıyoruz.

* Peki, iş adamları ve sosyete keşfetti mi sizi?

Evet, iş adamları, armatörler, üst düzey yöneticiler hem kendileri geliyor hem de yurt dışından gelen konuklarını getiriyorlar.

“Eşim işime saygı duyuyor ama nihayetinde kadın...”

* Peki ailece gelen oluyor mu ?

Tabii ki oluyor. Karısı ile, sevgilisi ile gelen müşteriler oluyor.

* Bildiğim kadarıyla Parizyen’i de satın aldınız ve Foliberjer ile birleştireceksiniz, değil mi?

Evet, Parizyen şu anda tadilatta. Foliberjer’i de oraya taşıyacağız ve yine bir ilke imza atacağız. Hem revüyü hem de striptizi bir arada yapacağız.

* Peki evli misiniz?

Evet evliyim.

* Eşiniz yaptığınız işten rahatsız mı, içerideki kızları kıskanmıyor mu?

Ben her zaman işimle özel hayatımı ayırmasını bildim. Tabii ki kızlar şahane ama eğer işinize böyle şeyleri bulaştırırsanız, çalışanlarınız arasında hiçbir zaman saygı göremezsiniz ve sözünüzü de geçiremezsiniz.

* Vallahi yine de ben olsam kıskanırdım...

O da nihayetinde kadın, tabii ki kıskanıyordur.

Kaynak:Ayşe Brav/Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ankara Müzik ve GS Üniversitesi, terminoloji hatalarıyla işe başladı!...

GÜNCEL: Dün akşam, Amerikan Hastanesi A Salonu müzikseverler tarafından dolduruldu. Katılımcı ve canlı bir seyirci, şarkılara eşlik ederek "25.İstanbul Türk Müziği Festivali" açılış konserine eşlik etti. Konuk Sanatçımız Meral Azizoğlu ve orkestra Pandora muhteşemdi.TEŞEKKÜRLER...

Yeni Tiyatro Dergisi 6. EMEK VE BAŞARI ÖDÜLLERİ (2018) Adaylar ve Kazananlar

Yeni Tiyatro Dergisi, 11. Yılında Aralık 2017’deki 100. Sayısında “dalya” dedikten sonar bir dizi etkinlik de düzenleme kararı almıştı.
Yeni Tiyatro Dergisi 6. EMEK VE BAŞARI ÖDÜLLERİ (2018) Adaylar ve Kazananlar Listesini buradan inceleyebilirsiniz.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)