İstanbul dünyanın dikkatini çekiyor

Yurtdışına her çıktığımda eğer yeterice vaktim varsa, mutlaka sokak pazarlarının yani kılık kıyafetin de olduğu pazarları mutlaka gezerim

Kıyafetlerin böyle açık havada sergilenmesi ayrıca ikinci el kılıkların da içlerinde olması pek bir hoşuma gider. New York’ta Soho’da, İngiltere’de Portebello’da bolca bulursunuz böyle şeyleri. İstanbul’da bunun eksikliğini hep hissetmişimdir. Ama geçtiğimiz hafta sonu beni çok heyecanlandıran bir olay gerçekleşti. Umarım gitmişsinizdir “Galata Moda” ya. Galata Kulesi’nin hemen yamacında, moda tasarımcıları derneğinin organize ettiği bu etkinlik bence görülmeye değerdi. Moda Tasarımcıları Derneği kurulduğundan beri inanılmaz büyük bir gayretle çalışıyor.

Zaten çok sevdiğim, çok da taktir ettiğim Bahar Korcan bu konuda inanılmaz bir özveri gösteriyor. Böyle bir organizasyonun parçası olmak beni de gerçekten çok gururlandırıyor. Galata modanın en önemli Mimarı Hakan Yıldırım’dı. Yalnız Hakan biraz şaşırıp sanki Galata modaya değilde Harvey Nicholas’a mal koyuyor gibi gayet şık bir koleksiyon getirmiş. Hakan o kadar şık o kadar kaliteli işler yapıyor ki nedense onu bir türlü ucuz iş yapmaya ikna edemiyoruz.

Bence Hakan Yıldırım’ın kendine özgü, taklitçilikten çok uzak ve çok hoş bir vizyonu var. Galiba o da benim gibi düşünmüş, yani Türkiye de fazla anlaşılamadığına ikna olmuş ki; Ocak ayında Londra’ya yerleşmeye karar vermiş. Ben bu duruma çok üzüldüm ama o her ay İstanbul’a işlerini takip etmek için gelecekmiş. Hakan’ın yanın da yine kendine özgü işleri olan bir çok tasarımcının kolleksiyonu vardı. Mehtap Elaidi’nin Beyaz gömlekleri, Bahar Korçan’ın trikoları birbirinden güzeldi. Umarım gerekli destekler gerekli yardımlar devam eder de dernek bu ve emsali organizasyonları bol bol yapar.
Çünkü böyle yaratıcı, kendine özgü organizasyonlara, halkın tasarımcıyla buluştuğu bu tip olaylara çok ihtiyacımız var.
Bir düşünür kültürleri ileriye götüren en önemli şey “hayal gücüdür” demiş. Hayal ettiğiniz ölçüde büyürsünüz, hayal ettiğiniz ölçüde ilerlersiniz. Ve hayal etme işini de toplum adına sanatçılar gerçekleştirir. O yüzden devletin, yetkin kurumların sanatçılara gerçekten destek vermesi gerekiyor. Düşünsenize bir Fatih Akın isminin dünyada telaffuz edilmesi ya da Fazıl Say’ın ayakta alkışlanması hepimizi inanılmaz mutlu etmiyor mu? İşte tasarım alanında da eğer gerekli destek verilirse ben ses getireceğimize bütün kalbimle inanıyorum. İTKİB (İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri) gibi bu konuda yetkin kurumların artık kör değneğini beller gibi sadece bir çok ezberlenen ismi değil de daha çok insanı desteklemesi gerektiğine inanıyorum. Eğer kullanılırsa öyle kaynaklarımız öyle bir kültürümüz var ki dünyanın en güzel tasarımları bizden çıkabilir. Zaten son zamanlarda İstanbul dünyanın dikkatini çok fazla çekmeye başladı.

Şöyle bir düşünün Ayasofya’yı seyredip, Topkapı’yı görüp o eşsiz eski İstanbul’da dolaşıp boğaza şöyle bir bakıp bir şeyler yaratmamak mümkün mü? Ben kendi mesleğim adına çok ümitliyim hem bizlerden hem de yeni jenerasyondan. Yeter ki gerekli destek verilsin. Ayrıca Moda Tasarımcıları Derneği’ne böyle misyonları yüklendikleri, böyle yaratıcı işler yaptıkları için çok teşekkür ederim.
Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı
Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)