İstanbul dünyanın moda başkenti olmalı

Bugün sona erecek olan Galatamoda için İstanbul"a gelen Portekizli tasarımcı Fatima Lopes, 2 yıl önce de Uluslararası İstanbul Moda Fuarı"na katılmıştı. 16 yıldır kendi markasını yaşatan ve 10 yıldır da Paris moda Haftası"nın vazgeçilmez isimlerinden biri olan Lopes, İstanbul"un eksiksiz bir moda şehri olduğunu söylüyor. Lopes, bakın moda ve İstanbul"la ilgili neler anlattı...

- İstanbul ve moda kelimeleri yan yana gelince ortaya nasıl bir sonuç çıkıyor?
İstanbul"a 2 yıl önce geldiğimde inanılmaz derecede şaşırmıştım. Çünkü İstanbul"un nasıl moda ile dolu bir şehir olduğu hakkımda fikrim bile yoktu. Üretilen işlerden kullanılan malzemelere kadar her şey bambaşkaydı. Bunu Avrupa"nın fark etmesi gerektiğini düşündüm. Buranın nasıl bir yer olduğunu tam olarak anladıklarında İstanbul vazgeçilmez bir pazar olacak. İstanbul moda endüstrisinden ortaklıklar kurup bir şeyler yapabileceğime eminim. Bu ülkeye de burada bir şeyler yapmam gerektiğine de inanıyorum.

DÜNYA GÖZÜNÜ İSTANBUL"A MUTLAKA ÇEVİRMELİ
- Etrafta vakit geçirmeye, sokak modasını görmeye fırsatınız oldu mu?

Galatamoda organizasyonunda olan int(11)enlere inanamadım. Genç tasarımcılara kendilerini tanıtmak için bu kadar büyük bir fırsat verildiğini daha önce hiçbir yerde görmemiştim. Paris"te bile görmediğim kadar başarılı tasarımlar gördüm. Bana kalırsa dünya gözünü İstanbul"a çevirmeli. Avrupa gelip buradan fikir almalı. 2 yıl önce geldiğimde insanlar, bana "orada ne işin var" diye sordular, ben de İstanbul hakkında hiçbir fikirleri olmadığını söyledim. Neden Avrupa Birliği"ne girmek istediğinizi şimdi daha iyi anlıyorum ve onlar sizi hemen neden almıyor onu bilemiyorum! Burada her şey var! İnsanlar, endüstri, yaratıcılık ve bu vizyonla o birliğin bir üyesi olmalısınız. Sanırım bu zamanla olacak.

- Yani size göre İstanbul artık modanın başkentlerinden biri mi?
Paris, Milano, Londra, New York"tan sonra 5. moda başkenti olmaması için hiçbir sebep yok. Dünya İstanbul"da moda konusunda neler olduğunu görmeli. Kaliteli ürünlerden üretilmiş işleri uygun fiyatlara bulmak mümkün burada; Çin"de olduğu gibi ucuz değil ama çok daha kaliteli...

- Yeni koleksiyonunuzu tasarlarken bu kadar etkilendiğinizi söylediğiniz İstanbul"dan ilham aldınız mı?
Tasarım sürecinde her zaman etrafta gördüklerimden ilham alırım ve tasarımlarım bu yüzden kesinlikle bireyseldir. Şimdi İstanbul"dayım ve İlkbahar-Yaz 2010 kreasyonlarını tasarlıyorum. Burada bulunduğum süreç içinde de bir parça mutlaka tasarımlarıma yansıyacaktır. 

TOP MODELLİK DÖNEMİ BİTTİ
- Aynı zamanda "Face Models" isimli bir ajansın da yöneticisisiniz...

Hem Portekiz"den hem de dünyadan yüzlerce modelimiz var. Yeni yüzler keşfetmek için de "Face Model of The Year" isimli bir yarışma düzenliyoruz. Bu iki işi birden yönetirken çok eğleniyorum ama haftanın 7 günü çalışmam gerekiyor tabii! 

- Son dönemde popüler olan modeller hakkında fikirleriniz neler?
Paris Moda Haftası"nda her sene genç ve yeni modellere fırsat vermek isterim. Moda haftasının top modellikle alakası yok, moda haftasında önemli olan tasarımlardır. Portekiz"de elbette çok iyi modellerim var ama artık "top modellik" dönemi int(11)ti! 

- Türk modelleri izleme şansınız oldu mu?
2 sene önce geldiğimde harika modeller gördüm. Az önce dergilere bakıyordum ve 2 sene önceki defilemde yer almasını reddettiğim bir modelle ilgili yazı vardı (Şenay Akay"dan bahsediyor). Sorun modelle benim aramda değildi; aksine şahane bir model olduğuna eminim... Ama sorun elbisemle ilgiliydi, çünkü elbisem ona uymadı, çok küçük elbiseler yapıyorum! n Sizin tasarımlarınızı en iyi taşıdığınızı düşündüğünüz ünlüler kim?
Jane Birkin"in dünya turnesinde giydiği kırmızı elbise benim için sürpriz olmuştu. Biri arayıp elbiseye hayran olduğunu ve turnede kullanmak istediğini söylemişti. Birkin, inanılmaz zarif ve naif bir insan. Zaten gerçek yıldızlar onun gibi olur. Bu özellikleri olmayanlar sadece yıldızmış gibi davranabilir. Benim için genç, yaşlı, ünlü, sıradan demeden herkes için giysi tasarlamak; her yaştan insana güzellik verebilmek önemli.

UMUT MESAJI VERİYOR
- Tarzınızın vazgeçilmezleri neler? Örneğin üzerinde 1 milyon dolarlık mücevher olan mayo tasarımınız lüksü sevdiğinizi anlatmıştı.

Koleksiyonumda mücevherler de tişörtler de var. Bazen bir gece elbisesi ile mücevher kullanmak bazen de işe giderken şık bir takım giymek istersiniz. Önemli olan bunların tümünü sunmak. 1 milyon dolarlık mücevherli o tasarımı özel bir şov için hazırlamıştım. 

- Yeni sezon trendleri için neler söyleyeceksiniz?
Modada artık diktatörlük dönemi int(11)ti; herkes kendi tarzını yansıtan işleri özgürce yaratıyor. Bu yaz parlak ve açık renkler; beyaz, açık yeşil, kırmızı, turuncu bir arada. Ayrıca mimari tasarımları çağrıştıran çizgiler kullandım... İsmim Fatima, Bakire Meryem"in dünyaya geldiği yeri ifade ediyor. Tasarımlarım da bunu da öne çıkardım. Yani işin içinde biraz umut biraz da spritüellik var. Kimileri, Bakire Meryem"i kullanırsam Katolik Kilise"sinin sorun yaratacağını söylemişti. Aksine bu umut ve birliktelik mesajını onlar da çok iyi anladı. Benim adım Fatima ve Fatima bu umut mesajını getiriyor!

Bu mesaj aslında içinde bulunduğumuz global ekonomik krize de işaret ediyor değil mi?
Kriz hakkındaki ağlamaları duymaktan yoruldum, herkes ağlamak yerine daha çok çalışsa birlikte fark yaratabiliriz. Yeni sezon için çalışıyorum.

Ronaldo ne yapsa çılgınlık oluyor ama çok normal bir genç!
- Portekiz Milli Futbol Takımı"nın takım elbiselerini tasarlamanız çok konuşulmuştu. Tıpkı Beckham gibi Ronaldo da ikon olarak görülen bir isim...
Onlar tarzları, kişilikleri ve tavırlarıyla yıldız olan insanlar. Ronaldo ne yaparsa yapsın bir çılgınlık halinde takip ediliyor. Oysa onu yıllardır tanıyorum ve biliyorum ki harika ve gayet normal bir genç çocuk! Takımın, takım elbiselerini tasarlarken oyunculara ne istediklerini sordum. Onlar da "tasarımcı olan sensin, sen daha iyi bilirsin" diye cevap verdiler. Ama 2010 Dünya Kupası"nda Portekiz"in durumu pek parlak görünmüyor!

Ronaldo, Şampiyonlar Ligi Manchester United- Arsenal karşılaşmasından gayet başarılıydı ama...
Evet, ama Portekiz Milli Takımı"nda durum pek iyi görünmüyor. Eve dönme riskimiz çok yüksek. Ronaldo Manchester"da harikaydı ama Portekiz"e gelince işler pek yolunda değil!

SELİN ÖZAVCI-AKŞAM

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı
Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ