İstanbul içinde küçücük bir İtalya, Galata...

Festivalleri, restoran, bar ve kafeleri, butikleri, ritim atölyeleri, fotoğraf stüdyoları ve asırlardır Kız Kulesi’ne olan amansız aşkıyla İstanbul içinde küçücük bir İtalya, Galata... Şimdilerde İstanbul’un en popüler yerlerinden biri. Sanat çevresi Nişantaşı’nı bırakıp buraya akın ediyor. Modacılar Nişantaşı’ndaki atölyelerini buraya taşıyor. Galata’da her an ünlü bir sima ile karşılaşmanız mümkün...


İstiklal Caddesi’ni int(11)irip kendinizi Tünel’den aşağıya doğru bıraktığınızda ayaklarınız sizi Galata’ya götürür. Bir zamanların kuş uçmaz kervan geçmez semti Galata’da 2000 yılından sonra bir hareketlenme başladı. Semte ilk olarak modacı Bahar Korçan adım attı... Ardından da diğerleri... Okan Bayülgen, Sezen Aksu, Ajda Pekkan... Galata’da her gün başka bir mekan açılıyor, etraf ışıklandırıyor, çevre düzenlemesi yapılıyor, binalar restore ediliyor. Kendine has bir dokusu var Galata’nın. Semt sakinlerine göre “mahalle kavramı” hâlâ yaşıyor burada. İnsanların kılık, kıyafetleri, hal ve tavırları da oldukça rahat... İstanbul’un 2010’da Avrupa Kültür Başkenti olmayı beklediği şu günlerde Galata’nın her köşesi sanatla iç içe. Faruk Eczacıbaşı, kulenin karşısında satın aldığı binayı kültür- sanat merkezine dönüştürmeyi planlıyor. Dünyaca ünlü ritim ustları Okay Temiz ve Mısırlı Ahmet’in stüdyoları da burada. İsmail Acar’ın da aralarında bulunduğu ünlü ressamların atölyelerine rastlamak mümkün. Ayrıca birçok fotoğraf sanatçısı da stüdyosunu Galata’ya taşımış.

Adeta küçük İtalya
Ünlü moda fotoğrafçısı Hasan Hüseyin de tam bir Galata aşığı. Hem evi, hem stüdyosu Galata’da... Ünlü fotoğrafçı Galata tutkusunu şöyle anlatıyor: “10 yıldır Galata’dayım. Önce stüdyomu, iki sene önce de evimi taşıdım. Burası bana İtalya’yı ve Avrupa’nın farklı mistik yerlerini hatırlatıyor. Mimari dokusu çok güzel, özellikle Fransızlar tarafından yapılan binalar çok iyi. İstanbul benim için Galata ve Boğaz’dan ibaret. Semtin bohem bir tarzı var. Trafik derdi yok, mesafeler kısa... Güney Restoran’ın müdavimiyim. Her sabah yol üstündeki satıcılardan aldığım taze meyve sularına bayılıyorum... Yakında dünya markaları da vitrinlerini buraya taşır. Nişantaşı’nın elbet çok seveni var ama burası Nişantaşı’nı çoktan alt etti.”

Bir sinagogta oturuyor
Ünlü ressam İsmail Acar’ın 1999’dan beri hem evi, hem de resim atölyesi Galata’da. Acar’ın yaşadığı apartman 19’uncu yüzyıldan günümüze ulaşan 5 katlı kâgir bir yapı. Bina bir süre sinagog olarak da kullanılmış. Ünlü ressam Galatalı olmanın ayrıcalığını şöyle anlatıyor: “Kuledibi İstanbul’un tarihi dokusunu en iyi yansıtan yer. Bu tarihi dokuyu göremeyeceksem İstanbul’da yaşamamın hiçbir anlamı yok.”


Tarihi apartmanlar ünlü akınına uğruyor
Doğan Apartmanı’ndan iki daire satın alan Okan Bayülgen’e Galata’nın en eski marangozu Ulvi Can’ın atölyesinde rastladık. Satın aldığı dairelerden birini stüdyo, diğerini eve dönüştürmeyi planlayan Bayülgen evi için ahşap seçiyordu. Çocukluğundan beri Beyoğlu’na tutkun olduğunu anlatan Bayülgen, “İlkokulu int(11)irdiğimde Galatasaray Lisesi’ne devam etmeye karar verdim. Beyoğlu’yla tanışmam da o zamanlara denk geliyor. 10 yaşımdan beri de Beyoğlu çocuğuyum. Galata, benim için eski İstanbul’u anlatan bir yer. Galata benim için her yerden daha güvenli. Burayı seviyorum. Buradaki bütün kafeler, bütün restoranlar ayrı bir güzel. Burada en çok sevdiğim şey eşimle beraber Kapalıçarşı’ya doğru sabah yürüyüşleri” diyor.
Okan Bayülgen’in iki daire satın aldığı Serdar-ı Ekrem Sokağı’ndaki Doğan Apartmanı’nın dışında Galata’da ünlülerin tercih ettiği bir diğer bina ise yine aynı sokakta eski Galata bankerinin oturduğu Kamondo Apartmanı... Apartmandan daire alan ünlüler arasında Bülent Ersoy ve Şener Şen’in de adı geçiyor. Sezen Aksu, Ajda Pekkan da yeni Galatalılar’dan. Aksu’nun buradaki dairesinin değerinin 1.5 milyon dolar olduğu söyleniyor. Ayrıca Ajda Pekkan’ın da Galata’daki dubleks evine 1 milyon TL ödediği belirtiliyor. Evinin dekorasyonuyla ilgilenen Pekkan’ın özellikle, manzaraya hayran kaldığı konuşuluyor. Etiler’de oturan Cem Yılmaz da Galata’ya taşınmaya hazırlananlar arasında... Şu ana kadar satılık daire bulamayan Yılmaz emlakçılardan haber bekliyor. Zerrin Özer, Ferzan Özpetek, Nilüfer Açıkalın, Koray Birand, Oral Çalışlar, Yazgülü Aldoğan Galata’da oturan diğer ünlü simalardan.


Modacıların ve festivallerin yeni adresi
Galata son yıllarda tasarımcıları, butikleriyle İstanbul’un moda markası Nişantaşı’yla yarışıyor. Her yıl birbirinden ünlü tasarımcıların sergilediği moda festivalleri düzenleniyor. Festivalde Bahar Korçan, Arzu Kaprol, Hakan Yıldırım ve İdil Tarzi gibi Türkiye‘nin en ünlü moda tasarımcıları, tekstil markaları ile modaseverler bir araya geliyor. Galata’da bununla birlikte, ziyaretçilerine Nişantaşı’nı hiç aratmayacak konsept butikler de var. Marc Jacobs, Anna Sui, Nicole Fahri, Marni, Tsumori Chisato gibi markaların özel tasarımlarını bulabileceğiniz Paris Texas bunlardan biri. Bir diğer konsept butik ise Adem&Havva. Burada Mardin, Hatay ve Urfa’dan getirilen özel kumaşlardan yapılmış modern tasarımları bulabilirsiniz

Kule beni çağırıyordu
Galata’nın bir moda markası olarak Nişantaşı ile yarışmasında ünlü modacı Bahar Korçan’ın rolü elbette ki tartışılmaz. Korçan’ın atölyesini Galata’ya taşımasıyla birlikte Nişantaşı’ndan diğer modacılar da buraya gelmeye başladı. Bahar Korçan “Neden Galata?” sorumuzu şöyle cevaplıyor: “Markam doğduğundan beri Nişantaşı’nda çalıştım. Değişikliğe ihtiyacımız vardı. 2004’ü 2005’e bağlayan yılbaşı gecesinin sabahın da eşimle beraber yeni yılın ilk kahvesini Galata kulesinin altında yudumlarken buraya taşınmaya karar verdim. Kule beni çağırıyordu ve şimdi Galata’dayım. Burada hızlı ve pozitif bir değişim var. Galata benim için f

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

MARMARA BÖLGESİNDE KESİNLİKLE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Ülkemizin özel köşelerinden biri olan Marmara'da harika bir tatil keyfi için gerekenler bu yazıda! Birbirinden güzel şehirlerde tarihin ve doğanın keyfini sürmek isterseniz mutlaka okuyun!Marmara Bölgesi, gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir.Görülmesi değer birçok yer vardır.

Marmara Gezilecek Yerler

Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan Marmara Bölgesi, gezilecek yerleriyle de ön plana çıkan bir bölgedir. Türkiye'nin en kalabalık şehri olan ve gezilecek yerleriyle ön plana çıkan İstanbul, Marmara Bölgesi'nde yer almaktadır. Marmara gezilecek yerler listesine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ