İşte çorbanın bildiğimiz ve bilmediğimiz pek çok faydası…

Günün her saatinde tüketilebilen çorbalar hem sebze hem de et ile hazırlanabilir. Ancak çorba yaparken dikkat edilmesi gereken husus, sebzelerin önceden pişirilerek değil doğrudan çiğ olarak çorbaya atılmasıdır. Bu sayede kızartılmış sebzelere nazaran hem daha az kalori içerir hem de daha doyurucu olur.

İşte çorbanın faydaları…

1)Özellikle tavuk çorbası soğuk algınlığı ve ateşi engelleyici özelliğiyle bilinir.

2)Çorba, kilo problemi olan kişiler için bulunmaz bir yiyecektir. Hem tok tutan hem de az kalori içeren çorba obeziteye karşı çok büyük bir silahtır.

3) Çorbada akne ve kırışık sorununa karşı da besleyici mineraller ve vitaminler bulunur. Ayrıca cilt güzelliğini de pekiştirir.

4) Düşük miktarda tuz içeren çorbalar vücuttaki atık maddelerin yok edilmesinde yardımcı olur. Ayrıca terapatik özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirirler.

5) Günde bir kase çorba hem kalbe iyi gelir, hem de kanser gibi ciddi sorunlara karşı vücudu korur.
Hepsi faydalı olsa da en yararlı çeşit sebze çorbalarıdır. Detoks özelliği gösteren bu çorbalar kilo vermede ve vücudu dengelemede önemli bir rol oynar.

Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Şehrin en iyi İtalyan restoranlarından Mezzaluna yeni menüsüyle misafirlerine yaz aylarından da keyifli bir lezzet deneyimi sunuyor

İtalyan mutfağından en lezzetli örnekleri misafirleri ile buluşturan Mezzaluna, yeni menüsüyle bir kez daha farkını ortaya koyuyor. İtalyan şef Fabio Brambilla geleneksel ve yenilikçi unsurları harmanlayarak hazırladığı özel reçetelerde mevsimselliği ön planda tutuyor.

FAKİR NOSSO İLE LEZZET YOLCULUĞUNA HAZIR MISINIZ

Benzersiz geçmişi ve çığır açan ürünleriyle teknolojiyi evlere özenle taşıyan Fakir Hausgeräte, 85.yılında çok özel bir koleksiyonla mutfağınıza misafir oluyor; FAKİR GOURMET SERİSİ.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ