İtalya’daki Villa Sandi

Biliyor musunuz artık butik otel niteliğindeki şatolarda tatil yapmak çok moda. Avrupa’da özellikle büyük kentlerin banliyölerindeki uçsuz bucaksız çayırların üzerinde kurulu olan bu şatolar size tam bir dinlenme ve tatil keyfi yaşatacak emin olun... Benim bu hafta size anlatacağım yerin adı ise İtalya’daki Villa Sandi.

Esas olarak bir aile şirketi olan Villa Sandi, Marca Treviagiana tepeleri arasında kurulmuş bir yer. Venedik’e sadece 50 kilometre uzaklıkta, yani büyük bir kente bir saatlik bir mesafede bulunuyor. Villa Sandi’nin tarihine bakacak olursak; 1622 yılında kurulmuş olduğunu görüyoruz. Andrea Pagnossin’in yapmış olduğu Villa Sandi, devasa görüntüsü, sütunlu girişi ve Venedikli heykeltıraş Orazio Marinali’nin heykelleriyle döneme imzasını atıyor. Binanın içini süsleyen 17. yüzyıl tabloları, tavanda yine o dönemden kalma kristal avizeler, tavan süslemeleriyle geçmişin izlerini taşıyor. İstediğiniz kadar süreyle kiralayabileceğiniz bu villa, sanatın, tarihin, tarımın, toprağın karışımını simgeleyen bir yer ve değişik etkinlikler için de kullanılıyor. Villa Sandi için, sanatın, tarihin ve doğanın buluştuğu yer demek gerçekten de yanlış olmaz.

Sahiplerinden biri şarapçı; köpüklü şarapları çok meşhur

Villa Sandi asıl olarak bir aile şirketi. İki kardeşin biri Geox ayakkabı firması’nın sahibi, diğer kardeş şarap işine yönelmiş. Villanın sahibi Moretti Pelagato Ailesi. Üç kuşaktır tarımla, şarapla uğraşan bir aile. Şirketin bugünkü yöneticisi GianCarlo Moretti Polegato. Bölge et, peynir ve salam üretim yerleriyle de ünlü. Villa Sandi’ye konuk olarak gitiğinizde tadım yerlerini dolaşmanız da mümkün. Şarap olarak bölge D.O.C.G “İtalya’da şarap apelasyonu” proseccosuyla ünlü. Yani başka bir deyişle köpüklü şaraptan söz ediyorum. Biz burada, Merlot, Cabarnet Franc üzümlerinden yapılan Corpore ve onun çocuğu da Cabarnet, Merlot üzümlerinden yapılan Filio şarapları içtik. Cartizze Brut ise çok özel bir şarap. 117 hektarlık bir alanda 140 üretici bu şarapları üretmek için üzüm yetiştiriyor. Villa Sandi’nin şarapları tabii ki, Prosecco ile sınırlı değil. Merlot, Cabarnet Sauvignon, Cabarnet Franc üzümlerinden yapılan değişik şaraplar da, Villa’nın heykeltıraşı da unutulmuyor. Ona adanan Marinali kırmızıları, Brüksel’de 2003’de dünya çapında bir ödül de alıyor. Aslında bugün Villa Sandi’nin duvarları geçmişten kalan güzelliklerin arasında ödüller, fotoğraflar ve sertifikalarla kaplı.

Çift kişilik odanın fiyatı 70 Euro

Bağlar arasında kurulu Locanda Sandi de, eski bir çiftlik evinin yine geleneksel yöntemlere sadık kalarak restore edilmesiyle kurulmuş. 6 odası ve her odanın farklı tasarımı var. Trattoria’da ocak başı tarzı bir yöntemle lezzetli etler, bölgesel otlarla risotto, polenta ve peynir çeşitlerini tatmak mümkün. Çift kişilik oda fiyatı: 70 euro.

Motosiklet koleksiyonu ilginç

18. yüzyıldan bugüne gelen, 1,5 kilometre uzunluğundaki yer altı yolları, bugün şarapların yıllanması, saklanması için ideal bir ortam sağlamış ve doğal mahzen olarak kullanılıyor. Villa Sandi’de konakladığınız zaman size özel yapılan turlar da göreceksiniz ki, bu mahzenlerde tesadüf eseri bulunan ve o yıllardan bugüne kadar özenle saklanan 1. Dünya Savaşı’ndan kalma motosiklet oldukça ilgi çekici. Üstelik firma bu motosikletten sonra eklediği diğer motosikletlerle de küçük bir koleksiyon yapmış. Görülmeye değer...

Her yıl 20 bin ziyaretçi geliyor

Villa Sandi’ye her yıl dünyanın çok farklı bölgelerinden neredeyse 20 bin ziyaretçi geliyor. Ve burada, Villa Sandi’nin 17’nci yüzyıldan kalma çiftlik evinde isteyenler konaklıyor. 6 farklı sabun kokulu yastıklarda sabahı karşılıyor. Özetlemek gerekirse, Venedik’ten sadece 50 km uzaklıktaki Villa Sandi, sizi bekliyor.

İşin başında Moretti Polegato ailesi var

Villa Sandi’nin yeni sahipleri bağcılık geleneğini burada hâlâ sürdürüyor. Yapılan restorasyonlardan sonra, binanın ismine sadık kalınmış. Binanın yeni sahipleri Moretti ailesi Villa Sandi’yi gerçekten aslına sadık kalarak korumuş. Anne Amalia Moretti ve oğulları binanın bugünkü haline gelmesinde de önemli katkılarda bulunmuşlar. Aile geleneğini, anneden devralan oğullar Giancarlo ve Mario Moretti Polegato şimdi bu verimli toprakların sahipleri. Kardeşlerden Mario aklını ayakkabı sevdasına takınca bu toprakları yönetmek ise Giancarlo’ya kalmış. Yani, Giancarlo Moretti Villa Sandi’nin yönetimini devralmış durumda. Anne Amalia Moretti ise her zaman oğluna büyük bir destek olarak yanında yer alıyor.

Nasıl ulaşılır?

Venedik’ten trenle Montebelluna Tren İstasyonu’ndan Villa Sandi yetkilileri sizi alıyor. Yaklaşık bir saat sürüyor.
Karayolundan da
A-27 otoyolundan, Venedik Treviso üzerinden Conegliano’ya
doğru gidiliyor.
Bilgi için: 0039 0423905588
www.locandasandi.it

Süha Derbent/Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Yurt Dışına İlk Kez Çıkacaklar İçin 10 Tavsiye

Yurt dışına çıkma planınız varsa özellikle ilk defa yurt dışına çıkacaksanız önceden bir takım tavsiyelere bakmak fayda sağlıyor. Aksi halde olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Yurt dışı maceranızın kötü sonuçlanmaması için hayat kurtarıcı tavsiyeleri online seyahat markası Biletall'da,blog yazısında derledi.

Nepal: Dünyanın çatısı mı yoksa Budizm'in ana vatanı mı?

Batılı bir turiste Nepal hakkında izlenimlerini sorduğunuzda kişinin ilk aklına gelecek olan şey Nepal’in “Dünyanın çatısı” olarak anılması ve 8850 metre yükseklikteki Himalaya Sıra Dağları üzerinde bulunan Everest tepesini de sınırları içerisinde bulundurması olacaktır büyük bir ihtimalle.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ