İzmirden büyük başarı

Henüz 14 yaşındayken yaptığı tasarımlarla dikkat çeken genç modacı üniversitede tasarım okurken ilk modaevini açtı. 25 yaşında geldiğinde Dubai, Kuveyt, Katarın gelinleri onun peşine düştü. İkinci sınıf öğrencisiyken arkadaşıyla "Rococo Design" markasıyla ilk eteklerini sattı. Moda haftalarında kendisine ait tasarımlarla boy gösterdi, tanınmış modaevlerinin beğenisini kazandı. Henüz üçüncü sınıftayken yine yerinde duramadı ve önce Bostanlıda, okul int(11)ince de Alsancakta tasarımlarıyla Yeliz Cengiz markasını hayata geçirdi.

KÖY KÖY DOLAŞTI
Türkiyenin gelinlikte başkenti olan İzmirde, genç kızların en mutlu gününe anlam katmak için yollara düştü. Köy köy dolaşarak el emeği, göz nuru tel kırmalı, iğne oyalı gelinlikleri araştırmaya başladı. Köy evlerindeki sandıklardaki gelinlikleri tek tek inceleyip, hepsinin adeta envanterini çıkardı.

Hazırladığı gelinlikler özellikle Ortadoğu pazarının dikkatini çekti. Dubai, Kuveyt ve Katardan gelen firmalar ile gelin adaylarının sayısı kısa sürede arttı. Lübnanlı modacı Elie Saaba karşı adı İzmirin Elie Saabı olarak anılmaya başladı. Ortadoğu müşterilerinin tasarıma daha fazla önem verdiğine dikkat çeken Yeliz Cengiz, "Sanıldığının aksine gösterişi çok sevmiyorlar. Modanın başkenti olan yerlerden çok daha farklı çok bir bilince sahipler. O kadar ki kağıttan yaptığım bir projeyi uçakla götürürken valize bile koymaya kıyamıyorlar. Sanata ve sanatçıya, tasarıma çok farklı bakıyorlar. Onlar için gelinlik hazırlamak beni de heyecanlandırıyor" dedi.

İzmirde iyi terzi ve iyi tasarımcıların olduğunu, ancak bunların ikisinin bir arada olduğu noktada bir açıklık bulunduğunu söyleyen Cengiz, "Yeniliği seviyorum ama eskiye çok değer veriyorum. Köy köy dolaşıp o mis kokulu gelinliklere nasıl hayat veririm, bunu araştırdım. Eskiyi unutmuş gibiyiz, el işçiliği, o koku, her birinin hikayesi olan o gelinlikleri... Şimdi yeniden hayat buluyorlar ve üstelik bizim sandıklarımızdan çıkıp dünyaya açılıyor. Bu yıl Ortadoğunun gelinleri, bizim gelinliklerimizle en mutlu gününü yaşayacak" diye konuştu.

YILIN RENGİ DEVE TÜYÜ
Tasarımcı Yeliz Cengiz, bu sezon deve tüyü renginin trendler arasına girdiğini belirterek, "Onun arkasında kahvenin yerini alan avcı yeşili geliyor. Ayrıca bu yıl ilk defa siyah ve lacivert yanyana geldi. Işıltı bu sezon yerini parlak kumaşlara bıraktı. Parlak renkler ve el işçiliği ile bol kesimler var. Minimalize çizgiler yine ön planda. Spor kıyafetlerin etkisini de fazlaca göreceğiz" dedi.

Kaynak : Hürriyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İzmir Fashion Week'in açılışı yapıldı

İzmir'de 1-3 Kasım'da Rönesans Ajans ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği'nin katkılarıyla hayata geçirilen İzmir Fashion Week başladı.

DREAM STYLE AMATÖR MODA TASARIM YARIŞMASI BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI

Ece Türkiye tarafından yönetilen Ankara’nın etkinlikleriyle ünlü alışveriş merkezi AnkaMALL, önceki gün Dream Style Amatör Moda Tasarım Yarışması İç Anadolu Bölgesi Büyük Finali'ne ev sahipliği yaptı.Moda dünyasının kapıları genç tasarımcılar için açıldı...

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ