Kadınlar gebelik sırasında sigarayı bırakıyor

 

KTÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Topbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigaranın, içene olduğu kadar çevredekilere ve anne karnındaki fetüse ciddi zararlar verdiğini söyledi.

Son yıllarda kadınlarda sigara içiciliği sıklığının arttığını belirten Doç. Dr. Topbaş, 6–12 aylık bebeği olan annelerin sigara kullanım alışkanlıkları ile gebelik öncesi, gebelik ve gebelik sonrasında bu alışkanlıklarındaki değişiklikleri değerlendirmek amacıyla bir araştırma yaptık. Çalışmayı Trabzon il merkezinde doğum yapmış 6–12 ay arası bebeği olan kadınların katılımıyla gerçekleştirdik dedi.

Doç. Dr. Topbaş, çalışma sırasında Trabzon il merkezindeki doğum yapmış 6–12 aylık bebeği olan bütün annelerin sayısının 2 bin 284 olduğunu ifade ederek, Ancak 454 kadın en az 2 kez gidildiği halde evde bulunamadığından, 105 kadın taşındığından, 176 kadın da anket uygulamasını kabul etmediğinden dolayı bin 549 kadına anket uygulanmıştır. Çalışmaya ilişkin verilerimiz, aile hekimlerinden alınan adres bilgilerinden yararlanılarak kadınların evlerine gidilmiş ve yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır diye konuştu.

BİRÇOK BİLGİ TOPLANDI
Ankette kadınların ve eşlerinin yaşları, eğitim durumları, meslekleri, sosyal güvenceleri ve gelir durumları gibi sosyodemografik bilgilerin yer aldığını vurgulayan Doç. Dr. Topbaş, şöyle devam etti:

Kadının gebelik ve düşük sayıları gibi bilgiler ile bebeğin cinsiyeti, ağırlığı, boyu gibi yeni doğan bilgilerine de önem verildi. Kadınların hiç sigara içip içmedikleri, üç ay veya daha fazla sigara içip içmedikleri, sigara içme nedenleri, son gebelikte sigara ile ilgili danışmanlık hizmeti alma durumlarına bakıldı. Son ve önceki gebeliklerinde gebeliği planladıklarında, öğrendiklerinde ve gebeliğin 1, 2 ve 3. dönemlerinde, doğumdan önceki son üç haftada ve bebek doğduktan sonraki sigara içme durumları incelendi. Kadının ve eşinin son gebelikte ve bebek doğduktan sonra ev içinde sigara içme durumları, kadınların sigarayı bırakmayı isteyip istemedikleri ve nedenleri üzerinde duruldu. Çalışmamızda erkeklerin hiç sigara içip içmedikleri, üç ay veya daha fazla sigara içip içmedikleri, son ve önceki gebeliklerinde gebeliği planladıklarında, öğrendiklerinde ve bebek doğduktan sonra sigara içme durumları da yer almaktadır.

Doç. Dr. Topbaş, çalışmaya katılan kadınların 292sinin (yüzde 18,9) sigarayı denediklerini, 270 kadının ise (yüzde 17,4) şimdiye kadar haftada en az bir tane olmak üzere üç ay ya da daha fazla sigara içtiğini saptandığını anlatarak, şunları söyledi:

Kadınların ilk sigaraya başlama yaşı en düşük 12 yaş olup, ortalama 18,4tür. Kadınların yüzde 58,5i gebeliği planladığında sigara içmeye devam etmiştir. Kadınların gebeliklerini öğrendikleri zaman içme oranı yüzde 37,4e düşmüş, yüzde 21,1i sigara içmeyi bırakmıştır. Kadınların sigara içme oranları doğuma kadar azalma göstermeye devam etmiştir. Doğumdan sonra içme oranları yüzde 65,2ye çıkmıştır. Kadınların doğumdan sonra sigaraya başlama nedenleri arasında yüzde 63,3 ile ilk sırayı herhangi bir nedeni yok yanıtı almıştır. Yüzde 20,3ü stres atmak için, yüzde 14,6sı sigarasız yapamadığı için, yüzde 1,9u ise arkadaş ortamı dolayısıyla sigaraya tekrar başladığını belirtmiştir.

ERKEKLER DE AZALTIYOR
Sigara içen kadınların yüzde 96,2sinin sigarayı bırakmak için profesyonel destek almadığına dikkati çeken Doç. Dr. Topbaş, şunları kaydetti:

Destek almak isteyen 5 kadının 2si aile hekimi, ebe ve hemşireden, 2si yalnızca aile hekiminden ve 1i aile hekimi ve kadın doğum uzmanından destek almıştır. Sigara içmeyen kadınların yüzde 54.7si, sigara içen kadınların ise yüzde 79.6sının eşi de sigara içmektedir. Eşlerin son gebelikte sigara içme durumları incelendiğinde gebelik planlandığında yüzde 8,4ü, gebelik öğrenildiğinde yüzde 13ü ve bebek doğduğunda yüzde 24,6sı azaltmıştır.

Doç. Dr. Topbaş, 6-12 aylık bebeği olan kadınların ve eşlerinin gebelikte sigaraya yönelik davranışlarında olumlu yönde bir değişiklik olmasının, gebeliğin sigaraya karşı koruyucu olduğunun göstergesi olduğunu belirterek, Bu durum sigara ile savaşımda kullanılabilecek stratejik bir nokta olabilir. Bu savaşımda oluşturulacak programlarda eşler de göz ardı edilmemelidir dedi.

Akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Belediye ve üniversitenin ortak projesi: Anne Üniversitesi

Belediye ve üniversitenin ortak projesi: Anne Üniversitesi...Atatürk Üniversitesi ve Yakutiye Belediyesi tarafından, okur-yazar anneler üniversite hayallerine kavuşacak.Belediyenin belirlediği 40 anne, "Anne Üniversitesi"nde öğretim görevlilerinden eğitim alacak.

Jandarma’da kadın sağlığı eğitimi

Vali Aksoy’un eşi,başlattığı Kadın Sağlığı ve Eğitimi Projesi çerçevesinde dün jandarma eşleri ve komutanlık personeliyle buluştu. İl Jandarma Komutanlığı Sosyal Tesisleri’nde eğitim öncesi öğle yemeğinde jandarma çalışanları ve eşleri ile bir araya gelen Hülya Aksoy ardından katılımcılara eğitim verdi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)