Kapadokya da görsel şölen balon turu

Biz fotoğrafçılar için sonbaharın gelişi herkese olduğundan daha güzeldir. Çünkü gün ışığının en güzel mevsimidir. Doğru saatlerde çekilen fotoğraflar daima daha etkileyici olur. Bu nedenle “Kapadokya’da balon turu içi en ideal zaman sonbahardır” diyebiliriz. Böyle düşündüğüm için ben de fırsatı kaçırmayıp Kapadokya’da balon turuna gittim. Ve elbette sadece bir sabah değil, orada kaldığım her sabah, birbirinden güzel vadilerin üzerinde uçtum. Bence en keyiflisi “Aşk Vadisi”ydi. Siz de atlayın Nevşehir uçağına ve her sabah günün ilk ışıkları ile balonla uçmanın tadına varın...
Kapadokya, balon uçuşları için çok uygun bir coğrafya ve iklime sahip. Sabah erken saatlerde çok düşük olan rüzgar balonla uçuş için elverişli. Uçuşa elverişli olmayan bir hava ile karşılaşma oranı ise oldukça düşük. Bölgenin doğal dokusunu havadan izlemenin keyfi de işin içine girince burada balon turu yapmak kaçınılmaz oluyor. Kapadokya üzerinde balonla uçmaya karar verdikten sonra balon uçuşu yaptıran firmalardan birine bir gün önce rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Çünkü Kapadokya, yılın 12 ayı yabancı turistle dolup taşıyor ve özellikle Japonların gözdesi olmuş. Uçuş yapacağınız günün sabahı da biraz erken kalkmanız gerek. Saat 05.30’da balon firmasının servisi sizi otelinizden alıyor ve kısa sürede kalkış alanındaki toplanma yerine ulaştırıyor. Dünyanın her yerinden gelmiş birçok insanla orada çayınızı yudumlarken, balonun nasıl şişirildiğini de izleyebilirsiniz. Ve birkaç dakika sonra balon hazır olacak zaten. Balona yaklaştıkça göreceksiniz ki, uzaktan bakıldığında küçük olduğunu sandığınız balon hiç de küçük değil. Hatta sepetine 15-16 kişi alabiliyor...

Ve uçuş başlıyor

Sepete biner binmez balon pilotu birkaç cümle ile iniş pozisyonunu anlatacak. Ve hemen sonra artık yavaş yavaş yeryüzünden ayrılacaksınız. Hemen belirtmeliyim ki, balon çok yavaş hareket ettiği için yerden yükselirken hareketi algılamak bile zor. Ancak biraz zaman geçtikten sonra fark ediyorsunuz ne kadar yükseldiğinizi. Genellikle hem Türkiye, hem de başka bir ülkeden lisans almış olan balon pilotları oldukça usta. Balonu vadinin içine indirerek sizi peri bacalarının arasında gezdiriyorlar. Bunu ne kadar büyük bir ustalıkla yaptıkları ise inanın ki sizi hayrete düşürecek. Bazen ağaçlara, peri bacalarına dokunabilecek kadar yakın geçeceksiniz. Yavaş yavaş hareket eden balonla vadiyi tamamen gezecek, ardından yükselip vadiyi ve Kapadokya’yı kuş bakışı izleyeceksiniz.

İnişler yumuşak oluyor...

Pilotlar rüzgarı doğru kullanarak balonu gaz sayesinde istedikleri kadar yükseltip, istedikleri kadar alçaltabiliyorlar. Balon vadi içinde gezerken yapılan bu yükselme hareketleri öncesinde, diğer balonlarla kurulan telsiz bağlantısı ile balonun üstünde yükselmeye uygun bir mesafe olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu çok önemli ve zorunlu bir şey çünkü, bazen havada 50-60 balon olabiliyor. İniş zamanında ise yine telsiz bağlantısı ile sizi alacak servis aracınız iniş alanına yönlendirilerek düz ve uygun bir tarlaya iniş pozisyonu alınıyor. Afrika’da da balonla uçtuğum için Kapadokya’da inişlerin yumuşak ve güvenli olduğunu söyleyebilirim. İnişin hemen ardından kurulan sofrada size imram edilen soğuk içeceklerinizi aldıktan sonra servis aracınızla tam da güzel bir kahvaltı saatinde otelinize bırakılıyorsunuz. Size güne güzel bir başlangıç olan bu turu öneriyorum. Ve benim gibi her sabah uçmanızı da... Çünkü rüzgar yönü değiştirdiğinden her gün başka bir vadide gezebilir, Kapadokya’nın tadına varabilirsiniz.

Konaklama adresleri

CCR Hotel
Oda fiyat aralığı 280 euro ile 1100 euro arasında. www.ccr-hotels.com Tel: (0384) 219 31 94-95

Göreme Balon
info@goremeballoons.com
Kısa uçuş: Kredi kartı ile 160 euro. Uzun uçuş: Kredi kartı ile 230 euro.

Kapadokya Balon
fly@kapadokyaballoons.com
Kısa uçuş: Kredi kartı ile 175 euro. Uzun uçuş: Kredi kart ile 250 euro.

Sultan Balon
info@sultanballoons.com
ismail@sultanballoons.com
Kısa uçuş: Kredi kartı ile 160 euro.
Uzun uçuş: Kredi kartı ile 250 euro.

Skyway Balon
Web adresi: info@skywayballoons.com
Kısa uçuş: Kredi kartı ile 160 euro.
Baloon Turca info@balloonturca.com
Kısa uçuş: Kredi kartı ile 160 euro.

Süha Derbent/Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

MAKÜ’lü öğrencilerden Ankara’ya teknik gezi

Tefenni Meslek Yüksekokulu Yönetim ve Organizasyon Bölümü Program Koordinatörlüğü kapsamında Sektör temsilcileriyle etkileşim içerisinde bulunmak amacıyla Başkent Ankara’ya teknik gezi düzenledi.

Arguvanlı Kadınlara Özel Gezi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Arguvan Belediyesi tarafından Arguvanlı Kadınlara özel gezi programı düzenlendi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)