Kardelenler, ‘kadınlara fırsat eşitliği’nde BM’ye örnek proje oldu

Kardelenler, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen Pekin+15 etkinliği kapsamında kadınlara fırsat eşitliği sağlayan örnek projeler arasına alındı. Turkcell’in Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte 10 yıldır yürüttüğü proje, , New York’taki BM Merkezi’nde yapılan panelde dünyaya anlatıldı. Diyarbakırlı Kardelen Güleser, duygulu konuşmasıyla salonda hem hüzün, hem mutluluk rüzgârı estirdi.


Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte 10 yıldır yürüttüğü “Kardelenler” projesi, 1–12 Mart tarihleri arasında New York’ta Birleşmiş Milletler Merkezi’nde düzenlenen etkinlikler kapsamında dünyaya tanıtıldı.

Birleşmiş Milletler (BM)  Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu tarafından kadınlara fırsat eşitliği sağlanmasına katkıda bulunan uygulama örnekleri arasına alınan Kardelenler, katılımcılarla Birleşmiş Milletler çatısı altında örnek proje olarak paylaşıldı. 

Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu’nun organize ettiği ve 1 Mart 2010 günü yapılan “Türkiye’den bir başarı hikâyesi: Kardelenler” paneline, BM Genel Sekreter Yardımcısı Rachel N. Mayanja, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, gazeteci-yazar Elif Şafak ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler 3. Sınıfta okuyan Kardelen öğrenci Güleser Çelik konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye’nin eğitimde hedefinin, 2013 yılına kadar kız ve erkek çocuklar için ilköğretim ve ortaöğretimde yüzde 100 okullulaşma oranı yakalamak olduğunu söyleyen Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, şöyle devam etti: “Uluslararası alanda ve ülkemizde sayısız ödüle layık görülen “Kardelenler Projesi” devlet, sivil toplum ve özel sektör dayanışmasının en güzel örneğidir. Türkiye başlattığı bu eğitim seferberliği ile kamuda ve özelde yer alan tüm kurum ve kuruluşlarıyla kendi geleceğine sahip çıkma erdemini göstermiştir.”

Devlet, sivil toplum ve özel sektör işbirliğine dikkat çeken bir diğer isim de Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Rachel Mayanja oldu. Mayanja, Kardelenlerin diğer sivil toplum kuruluşları, hükümetler ve Birleşmiş Milletler örgütlenmeleri için bir ilham kaynağı olmasını umduklarını belirtti.

Öztürkler: Uluslararası vizyona bir adım daha yaklaştık
 
Bugün geldiği noktada Kardelenler sadece Turkcell’in değil, Türkiye’de kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması kavramının adı olduğunu belirten Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler projenin uluslararası vizyonunu da anlattı: “Türkiye’nin en uzun soluklu projelerinden biri olan Kardelenler projesi, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da başarısını, aldığı prestijli ödüllerle kanıtladı. Ancak bugün özellikle burada, Birleşmiş Milletler çatısı altında sizlere örnek proje olarak anlatılması bizi uzun vadeli uluslararası vizyonumuza biraz daha yakınlaştırdı diye düşünüyorum.”  

Kardelen Güleser: Okyanusları aşıp burada olmak çok güzel

Diyarbakırlı Kardelen Güleser Çelik de yaptığı konuşmada, Kardelenler projesinin imkânsızlıklar ve töre gibi birçok nedenle okuyamayan kız çocuklarına imkân yaratarak onların yaşama katılmasını sağladığını belirtti. “Tıpkı ayazda karla kaplı toprağın içinden umutla, inatla boy veren kardelen çiçekleri gibiyim diyen Güleser, duygu dolu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ben de o Kardelenler’den biriyim. Sekiz çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğuyum. Okumak, ben ve yedi kardeşim için tek kurtuluş yolu oldu. Okumak, ablamın deyimiyle “Bu dünyadaki haksızlığa, yoksulluğa, adaletsizliğe ve baskıya karşı bir başkaldırı, bir mücadele. Okumak, onurlu ve insanca bir yaşamın tek yolu bizim için.” Bir zamanlar köyümüzün önündeki nehri aşıp karşı köydeki okula gitmek çok zorken şimdi okyanusları aşıp burada olmak çok güzel.”

Çelikel: Büyük onur duydum

Projenin basarîsi üzerine İstanbul’da bir açıklama yapan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel ise, bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanda birçok ödüle layık görülmüş olan Kardelenler projesinin, Birleşmiş Milletler Pekin+15 etkinliği kapsamında kadınlara fırsat eşitliği sağlayacak örnek proje olarak paylaşılmasından büyük onur duyduğunu belirterek, “Fırsat eşitliğinden yararlanamayan kız çocuklarına, 20 yıldan beri eğitim alanında çeşitli projelerle destek olmayı ilke edinen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak Turkcell ile birlikte yürüttüğümüz bu projenin başarısı ile güç buluyor ve fırsat eşitliğine yönelik yeni projeler için kurum ve kuruluşları işbirliğine davet ediyoruz” dedi.
 
Bakan Kavaf’tan Kardelen sürprizi

Panelin sonunda tekrar söz alan Bakan Kavaf’ın diplomat olmak isteyen Kardelen Güleser’e bir sürprizi vardı. Kavaf, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan ile yaptıkları görüşme sırasında Güleser’e Temsilcilikte 3 ay staj imkânı tanınmasını kararlaştırdıklarının müjdesini verdi.

New York’ta Kardelen Sergisi

10 yıllık yolculuğunda 4 uluslararası ödül, 12 ulusal ödülle taçlandırılan ve “Türkiye’nin projesi” haline gelen Kardelenler’in Birleşmiş Milletler’de yapılan panelinin ardından, National Geographic Channel fotoğrafçısı Tino Soriano tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan  “Kardelenler” fotoğraf sergisi, New York Türk Evi’nde yapılan bir resepsiyon ile açıldı. Resepsiyona Birleşmiş Milletler Genel Sekreter vekili Dr. Asha-Rose Migiro da katıldı.

BM Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu hakkında

15 yıl önce Pekin’de gerçekleştirilen Dördüncü Dünya Kadın Konferansı’nda, Türkiye dahil 189 ülke tarafından kabul edilen Birleşmiş Milletler Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu, bugüne kadar özel ve kamusal alanda kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına yönelik pek çok ilerleme kaydetti ve kadınların ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi karar alma mekanizmalarına katılımı yönünde önemli adımlar attı.

Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu ile ilgili gelişmeler, 5 yılda bir BM tarafından, ilgili tüm ülkelerin kamu ve sivil toplum kuruluşlar

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Olimpik Milli Okçumuz Mete Gazoz Dünya Şampiyonu

Milli gururumuz Mete Gazoz, 2018 Okçuluk Dünya Kupası’nda büyük bir zafere ulaşarak dünya şampiyonu oldu.New Balance’ın sponsor olarak desteklediği Milli sporcumuz Mete Gazoz, Almanya'nın başkenti Berlin’de düzenlenen 2018 Okçuluk Dünya Kupası 4. Ayak yarışlarında, erkekler klasik yay finalinde altın madalya kazandı.

Yılın En İyi Halkla İlişkiler Şirketi Seçildi : Avantgarde

Uluslararası aylık ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekovitrin’in 17’ncisini düzenlediği ‘Uluslararası Yılın Starları Ödülleri’ sahiplerini buldu. WOW İstanbul Hotel’de düzenlenen görkemli gecede ‘Yılın Halkla İlişkiler Şirketi Ödülünü’ Avantgarde İletişim Danışmanlığı aldı. 2017 yılında yaptığı projeler ve işlerle adından söz ettiren Avatgarde İletişim Ajans Başkanı Burçak Ilıman, “Bizi böylesine önemli bir ödüle layık gördükleri için seçici kurula çok teşekkür ederiz. Çalışmalarımızın sonucunda böyle bir ödül almak mutluluk verici.Bu ödülü tüm ekibim adına alıyorum” dedi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ