Kekova Gün Işığına Çıkarılıyor

  Yılda ortalama 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Kekova, mavi yolculuğa çıkan yatların mutlaka uğradığı, birkaç gün geçirdiği dünyaca ünlü bir turizm merkezi. Batık kent, Simena ve Theimussa antik kentleri, Tersane Koyu, Gökkaya Koyu ve Korsanlar Mağarası, bölgenin önemli tarihi ve doğal zenginlikleri.

 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sualtı Arkeolojisi Bölümü tarafından yürütülen ortak projeyle, Kekova bölgesinin arkeolojik sualtı ve yüzey araştırmaları yapılıyor. Projeyi, aynı üniversiteden Dr. Erdoğan Aslan başkanlığında öğrenciler yürütüyor. Projede, bakanlık temsilcisi olarak Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Arkeologu Emre Savaş da yer alıyor. Çalışmalar, Selçuk Üniversitesinin Bilimsel Araştırmalar Koordinatörlüğü ve İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından finanse ediliyor.

Dünyada tek
 
Proje Başkanı Dr. Aslan, iki yıldır devam ettikleri çalışmalarda, Kekova bölgesinin önemli bir parçası olan Tersane Koyundaki tarihi yapıların planları ile yerleşim biçimlerinin int(11)tiğini söyledi. Dr. Aslan, "Restorasyon ve onarım çalışmaları için gerekli veriler elde edildi. Burada ayakta kalmış çok ilginç yapılar var. Ayrıca Kekova bölgesi, antik çağlardan günümüze kadar gelen, gerek denizcilik tarihi, gerekse kıyı yerleşimi açısından dünyadaki tek örnektir" dedi.

Veriler  bilim dünyasına sunulacak
 
Batık kent ile bölgenin bazı bölümlerinde su altında yatan bir tarih olduğunu anımsatan Dr. Erdoğan Aslan, şöyle devam etti:
 
"Batık Kentte 400 metre uzunluğunda, 100 metre genişliğinde bir alanda tarama yaptık. M.Ö. 1inci yüzyıldan M.S. 7nci yüzyıla kadar olan zaman dilimine ait olan zengin tarihi kalıntılar ve eşyalar tespit edildi. Suyun altında amforalar, günlük kullanım kapları ve kıyı yapılarına ait mimari buluntular saptadık. Bunları kayıt altına aldık. Ayrıca Tersane Koyu yakınlarında arkaik döneme ait M.Ö. 7nci veya 6ncı yüzyıldan kalma bir ticaret gemisi batığı ve M.S. 2nci veya 3üncü yüzyıla ait bir Gazze Kuzey Afrika ticaret teknesi batığı tespit ettik. Bunları da belgelendirdik. Önümüzdeki dönemde elde edilen veriler, yapılacak olan bilimsel yayınlarla bilim dünyasına sunulacak."
 
Dr. Aslan, yeterli kaynak bulunup Tersane Koyundaki yapılar restore edilebilirse Kekova bölgesinin daha çok sayıda yerli ve yabancı turisti çekeceğini söyledi.
 
 
 
Kaynak: Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Sarı, sıcak bir hafta sonu: Adana

Uzun bir aradan sonra tekrar yollara düşme vakti geldi deyip; keskin Şubat soğundan sıcak iklimlere inme çabası ve tabiki ülkenin en değerli lezzetlerini yerinde tatma hayali, arzusu içinde hızlı bir karar ile aldık.

Antalya'da Rus turist rekoru

ANTALYA'da 2016'nın ilk 6 ayında 25 bin olan Rus turist sayısı, 2017'nin aynı döneminde 1.1 milyona yükseldi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ