kimseye aldırmadan trendlerin aksine kendi tarzlarını ortaya koyuyorlar

Bazı insanlar farklıdır... Onlar asidir, yenilikçidir ve biraz da asi ruhludur. İşte böyle iki kadın var size tanıtmak istediğim. Durmadan yeni şeyler yapıyor, kimseye aldırmadan trendlerin aksine kendi tarzlarını ortaya koyuyorlar. Onları dünyanın en ünlü seyahat dergisi Conde Nast Traveler bile fark etmiş ve İstanbul’un rüya takımından ikisi olarak belirlemiş bile...

URA Sanat Galerisi’nin kurucusu, galerist Mihda Koray

Nonde Nast Traveller dergisi senden İstanbul’un 4 trendsetter’ından biri diye bahsetti. Nedir seni özel yapan?

Çok küçük bir arenada böyle etiketleri fazla ciddiye almamak lazım. Özellikle başkalarının neyi değişik bulduğu konusunda bir fikrim yok... Ama URA’yı ilk başlarda farklı olarak görmeleri sanki performans ve müzik olmasından kaynaklanıyordu, uzun zaman insanlar “Burada ne oluyor” diye soruyordu. Şimdi ise piyasaya biraz daha baktığımda benden çok daha para kazanan, bu işi diğer 3 kişi gibi daha uzun zamandır yapan galericiler ya da iş adamları var.

Belki de hem bu 3 senede bayağı bir şey yaptığımız halde genç ve de yeni sayıldığımız için, getirdiğimiz sanatçıların hem yeni, hem kült, hem de başarılı olmasından kaynaklanıyor olabilir.

ÖNCE RESİM VE MÜZİK VARDI, ŞİMDİ İSE GALERİ...

* Niye yıllarca yurt dışındaydın?

İlkokuldan sonra Londra’ya taşındım, orada okudum. Ben İngiliz edebiyatı, sanat tarihi ve sanat okudum. Buradan sonra da 5 sene Slade School of Fine Art’ta güzel sanatlar okudum.

* Sanata merakın nasıl başladı?

Çocukluğuma obsesif olarak resim yaparmışım ama 12-16 yaş arası modaya obsesif derecede ilgi duymaya başladım.

90’lar o sırada Mcqueen, Galliano yeni başlıyor, her yerde, çok agresif ve de yaratıcıydılar. Tasarımcı olmak istiyordum sonra resim yapmaya başladım. 16 yaşımda birkaç şey sattım. Sonra Slade’e girdim ve de okudum fakat sanatın, sanat yapmanın ya da sanatçı olmanın getirdiği yalnızlık bana fazla içsel geldi. Daha insani ya da dürüst gelen müzik ile ilgilenmeye başladım. Sonra da galericilik geldi.

Eksİklerİ görüp onlarIn üstüne GİDİYORUZ

* Farkı ne URA’nın?

Biz farklı değiliz. Kültürel olarak İstanbul’da ve Türkiye’de neyin eksik olduğunu görüp, kendimiz neyin eksikliğini hissediyorsak onun üstüne gidiyoruz.

* Sen İstanbul’daki kokoş zengin kızlardan olmadın galiba hiç. Bunu neye bağlıyorsun?

Benim için böyle bir “Kokoş olmadım” mevhumum yok, çünkü böyle bir şey bilmiyorum. Dünyanın her yerinde Eda Taşpınarlar, kokoşlar var.

* Stil sahibisin. Bu da İstanbul’da az rastlanan bir durum, bu nasıl gelişti?

Modanın bende çok ayrı bir yeri var. Hastalık gibi, çok seviyorum.

Sosyal olarak da hep daha fazla müzik ve moda ile iç içeydim. Çocukluğumdan beri beni en çok ceken şey 70’lerin YSL kadını. Çok sert ve de acımasızlar ama kadınsılar da.

* Yapmak istediğin bir şey var mı İstanbul’da?

Karaktersiz elektronik müzik dışında herhangi bir şey çalan, girmesi zor, düzgün içki yapabilen birinin olduğu küçük, karakterli bir bar açmak... İnsanların bara oturup, konuşup Hemingway gibi içebilecekleri bir yer açmak...

Atelier Yume markasının yaratıcısı, tasarımcı Müge Ersin

Atelier Yume ‘Rüya Atölyesi’ demek değil mi? Neden böyle bir isim koydun?

Atelier Yume, aslında artık benim sadece yurt dışında kullandığım bir marka. Türkiye’de kendi ismimi kullanıyorum. Rüya Atölyesi adını vermemin nedeni, benim moda tasarımcısı olmak çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir şeydi ve ancak 30 yaşımda bu rüyamı gerçekleştirdim. Bu yüzden Rüya Atölyesi.

* Sence niye seni İstanbul’un rüya takımında yer alan biri olarak seçtiler?

Benim markam yurt dışında satılan bir marka. Ayrıca senelerdir birçok fuara katıldım ve birçok yabancı dergide çıktım. Sanırım araştırmışlar ve ayrıca da sanayi mahallesinde böyle bir işi kurup geliştirmem de onların ilgisi çekmiş.

FarklIyIm demek moda oldu

* Herkes farklıyım diyor ama sürekli aynı tarz koleksiyonlar çıkıyor. Niye sence?

Farklıyım demek moda oldu. Ama ben de katılıyorum, sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada sürekli herkes birbirini kopya ediyor. Gerçekten farklı bir şeyler ortaya koymak ve bunun satılabilir olması pek kolay bir iş değil ve bunu çok az kişi başarabiliyor.

* Sen koleksiyonlarını nasıl yapıyorsun?

Ben birçok tip kumaşı bir arada kullanmasını seven bir tasarımcıyım. Önce çeşitli kumaşları dokuları bir araya getiriyorum ve o sezonki hayalimde canlandırdığım kadına göre bir koleksiyon hazırlıyorum. Bazen nostaljik, bazen romantik, bazen futuristik olabiliyor ama hiçbiri çok baskın değil.

Üretken, zarİf ve bakImlI kadInlara hİtap edİyorum

* Koleksiyonunu yaparken hayalinde nasıl bir kadını giydiriyorsun?

Hayatında tek çabası giyim kuşam olmayan ama hayatının keyif aldığı bir parçası olan, güzelliklerden, sanattan zevk alan, üretken, zarif ve bakımlı kadın...

* Bebek’teki dükkanını yeni açtın, nasıl bir koleksiyon var burada?

Bebek’teki dükkana ilk etapta 20 parçalık bir koleksiyon koyduk ama int(11)ti. Şimdi başka 20 parçalık bir koleksiyon koyacağız. Orada günlük elbiselerden tulumlara, abiye kıyafetlerden bu yaz ilk defa çıkarttığım bikini koleksiyonuma kadar birçok ürün var. Ayrıca beğendiğim birkaç tasarımcı arkadaşımın da ürünleri var.

* Koleksiyonunu nasıl kadınlar seviyor?

Aslında Türkiye’de ilk defa bir satış noktam oldu, gerçek müşteri portföyüm yeni oluşacak. Daha önce Maslak’ta kendi arkadaş çevrem ve onların tanıdıkları gelip alışveriş yapıyordu.

* Yurt dışında da koleksiyonların satılıyor...

Evet, Avrupa ve Uzak Doğu’da bazı satış noktalarında ürünlerim satılıyor.

* Gelecek için ne gibi hayallerin var?

Boş vaktimin olmasını ve yemek yapmak istiyorum.

* Sen nasıl bir kadınsın?

Her zaman güzel giyinmeyi severim ama kokoşlukla pek alakam yok. Genelde sade ve abartısız giyinmeyi severim, marka takıntım yoktur, daha çok gündüzleri jean’le rahat ederim.

İşte dünyaya lans edilen rüya takımı

Dünyanın tatil trendlerini belirleyen prestijli seyahat dergisi “Conde Nast Traveler” son sayısında İstanbul’a da yer verdi. Dergi, bu ayki sayısında “İstanbul&r

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Olimpik Milli Okçumuz Mete Gazoz Dünya Şampiyonu

Milli gururumuz Mete Gazoz, 2018 Okçuluk Dünya Kupası’nda büyük bir zafere ulaşarak dünya şampiyonu oldu.New Balance’ın sponsor olarak desteklediği Milli sporcumuz Mete Gazoz, Almanya'nın başkenti Berlin’de düzenlenen 2018 Okçuluk Dünya Kupası 4. Ayak yarışlarında, erkekler klasik yay finalinde altın madalya kazandı.

Yılın En İyi Halkla İlişkiler Şirketi Seçildi : Avantgarde

Uluslararası aylık ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekovitrin’in 17’ncisini düzenlediği ‘Uluslararası Yılın Starları Ödülleri’ sahiplerini buldu. WOW İstanbul Hotel’de düzenlenen görkemli gecede ‘Yılın Halkla İlişkiler Şirketi Ödülünü’ Avantgarde İletişim Danışmanlığı aldı. 2017 yılında yaptığı projeler ve işlerle adından söz ettiren Avatgarde İletişim Ajans Başkanı Burçak Ilıman, “Bizi böylesine önemli bir ödüle layık gördükleri için seçici kurula çok teşekkür ederiz. Çalışmalarımızın sonucunda böyle bir ödül almak mutluluk verici.Bu ödülü tüm ekibim adına alıyorum” dedi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)