Kız çocuklarına 11-13 yaşları arasında ve mutlaka ilk cinsel deneyimden önce HPV aşısı

HPV aşısını, kız çocuğunuza 11-13 yaşları arasında ve mutlaka ilk cinsel deneyimden önce yaptırmanız, onu bu hastalığa karşı yüzde 85 koruyor. Bu hafta, Acıbadem Hastanesi, Kadın Doğum ve İnfertilite Uzmanı Dr. Melih Gündüz’ün yardımıyla HPV virüsünü tüm yönleriyle masaya yatırıyoruz.

HPV nedir?
WHO (Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre, her 10 kadından 1’inde bulunan, belirti göstermeyen ve çok bulaşıcı bir enfeksiyondur.

HPV nelere sebep olur?
Rahim ağzı, vajina, vulva (dış genital bölge), anal kanserlere, erkeklerde penis kanserine yol açar. Son zamanlarda baş ve boyun kanserlerine de neden olabildiği bildiriliyor. Kanser oluşturma riski düşük tipleri de lezyonlar ve doğum sırasında anneden bebeğe geçebilecek siğiller yaratır.

Rahim ağzı kanseri nedir?
HPV virüsünün yol açtığı, meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür. Genelde, geç teşhis edildiği için yakalanan kadınların yarısı hayatını kaybediyor. Ameliyat ile tedavi gerekirse, rahim, rahim ağzı veya üreme organlarının bir bölümünü almak gerekirse, doğurganlık kaybedilebilir.

Genital siğil nedir, naısl tedavi edilir?
HPV enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan karnıbahar görünümlü lezyonlardır. Başlarda ben, sivilce ile karıştırılabilir. Tedavi olarak yakma, dondurma, lazerle müdahele gibi yöntemler uygulanır. Tekrarlama oranı yüksek olduğu için, hastalarda depresyon, cinsel işlevlerde bozulma gibi problemler yaratır.

HPV nasıl bulaşır?
Cinsel yolla en sık bulaşan hastalıktır. Genital-genital, el-genital veya oral-genital temas ile geçer. Prezervatifin örtmediği alanlardan da bulaşabileceği için, prezervatif tam koruma sağlamaz.

Ülkemizde ne kadar yaygın?
Bununla ilgili yeterli araştırma yok. 2008 yılında, büyük şehirlerimizden birinde kontrole gelen 1800 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada yüzde 10.7 oranında genital siğile rastlanmıştır. Bu çok yüksek bir oran. Fransa, İngiltere, Almanya gibi ülkemizle benzer nüfusa sahip ülkelerde yılda 3000 - 4000 rahim ağzı kanseri vakası görülmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın, sadece rahim ağzı kanseri değil, HPV’nin genital siğiller, vajina kanserleri gibi tüm sonuçları hakkında veri toplamak için çalışmalar yapması bekleniyor. Dünyada, 40 milyon kadında, kanser öncesi lezyonlar tespit ediliyor ve bunlar da cerrahi müdahele gerektiriyor.

HPV olması aldattığı anlamına da mı gelir?
Erkek önceki ilişkilerinde HPV’yi kapmış ve belirti göstermediği için eşine bulaştırmış olabilir. Kırsal kesimde kadınlar durumu fark ettiğinde, başlarına bir şey gelir korkusuyla söyleyemiyorlar.

Genetik midir?
Hayır. Ailede rahim ağzı kanserinin olmaması koruyucu değildir; olması ise herhangi bir tehdit oluşturmaz.

Nasıl korunabiliriz?
Halk arasında rahim ağzı kanseri aşısı diye bilinen HPV aşısını ve yılda bir rahim ağzındaki hücrelerin yapısının incelendiği pap-smear testini yaptırmak gerekiyor. Düzenli jinekolojik kontroller, bu hastalıkta hayat kurtarır.

Aşı ne kadar etkin?
İki tür aşı var. Biri HPV’nin iki tipine, diğeri dört tipine karşı koruyor. Rahim ağzı kanserine karşı yüzde 85 koruyucudur. Dört tipe karşı etkili olan aşı aynı zamanda genital siğillere ve vajina kanserine karşı da koruma sağlıyor. Ancak aşı yaptırılsa bile düzenli pap testi yaptırılmalıdır.

Kaç yaşında yapılmalıdır?
10-13 yaşında kız çocuklarına bu aşının yaptırılması, virüsle hayat boyu karşılaşma risklerini büyük ölçüde azaltır. Yeni araştırmalar, aşının 40 yaşına kadar yaptırılabileceğini söylüyor.

Kaç doz yapılmalıdır, ne kadar süreyle korur?
Aşı koldan 6 ay içinde 3 doz yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar bu dozun uzun yıllar etkin olduğunu söylüyor. Şu an için önemli olan 3 dozu yaptırmak.

Dünyada uygulaması nasıl?
100’e yakın ülkede uygulanıyor. Avustralya, Kanada, bazı Avrupa Birliği ülkelerinde aşı takvimine alındı.

Rakamlarla HPV

u Her 10 kadından 1’inde var.
u 50 yaşına kadar yakalanma riski % 80.
u Yılda 500 bin kadın rahim ağzı kanserine yakalanıyor.
u 40 milyon kadında kanser öncesi lezyonlar gözlenmiştir.
u 15-44 yaş arası kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür.
u Her 2 dakikada 1 kadın, bu nedenle hayatını kaybediyor.
u Her sene 30 milyon yeni genital siğil vakası çıkıyor.
u Genital siğilin tedaviden sonra tekrarlanma oranı yüzde 60.
u Aşı rahim ağzı kanserine karşı % 85 koruyor.

Onlar kurabiye yapsın, siz brunch

Çırağan Palace Kempinski’nin içindeki Laledan Restaurant’da çocuklara kurabiye yapımı etkinliği, anne babalara brunch var. Siz hindi dolmalarının, zencefilli ekmeklerin keyfini çıkarırken ufaklıklar Çırağan’ın şefiyle Noel kurabiyeleri yapıyor. Kurabiyeler pişerken önlüklerini istedikleri gibi boyuyorlar, değişik lezzetlerle donanmış oyun odasında filmler izliyor, oyunlar oynuyor, palyaço ile gülüyorlar. Sonra da kurabiyeler fırından çıkınca onları istedikleri gibi süslüyorlar ve afiyetle yiyorlar. 21 Aralık ve 27 Aralık Pazar, saat: 12.00-16.00, kişi başı 140 YTL. 0-5 yaş ücretsiz; 5-11 yaş yüzde 50 indirimli. Tel: (0212) 326 46 46

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Belediye ve üniversitenin ortak projesi: Anne Üniversitesi

Belediye ve üniversitenin ortak projesi: Anne Üniversitesi...Atatürk Üniversitesi ve Yakutiye Belediyesi tarafından, okur-yazar anneler üniversite hayallerine kavuşacak.Belediyenin belirlediği 40 anne, "Anne Üniversitesi"nde öğretim görevlilerinden eğitim alacak.

Jandarma’da kadın sağlığı eğitimi

Vali Aksoy’un eşi,başlattığı Kadın Sağlığı ve Eğitimi Projesi çerçevesinde dün jandarma eşleri ve komutanlık personeliyle buluştu. İl Jandarma Komutanlığı Sosyal Tesisleri’nde eğitim öncesi öğle yemeğinde jandarma çalışanları ve eşleri ile bir araya gelen Hülya Aksoy ardından katılımcılara eğitim verdi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ