Kullanmaktan sıkıldıkları ürünlere,Öğrenci Evi yeni kimlik kazandırıyor

Öğrenci Evi, Kadıköyde bir pasajın içinde küçük bir dükkan. Dükkanın sahipleri henüz üniversite öğrencileri olmalarına karşın yaptıkları tasarımlar, öğrenci işinin üstünde. Dükkanın sahiplerinden Suat Karagöz, 2006 yılında Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini kazanıp oraya yerleşmiş. 2007 yılında Sakaryada katıldığı Kent Sahnesi Tiyatro Grubunun yönetmeni Murat Polatelle ev arkadaşı olmuş; bununla birlikte kendileri için yaptıkları dekorlar ve ev eşyalarını kişiselleştirme süreci başlamış. Evdeki eşyalardan sıkıldıkça yaptıkları değişiklikler ve arkadaşlarına hediye etmek için tasarladıkları kişisel kolajlı ürünler ve hatta videolar, onların ürünlerini başkalarına sunmalarının başlangıcı olmuş.  Ürünler beğenilince de 2 yıl kadar önce Modadaki dükkanı hayata geçirmişler. Bu süre zarfında pek çok ortak değiştirmişler. Sertan Özdemir, Mehmet Şanlı, Osman Ertükle Öğrenci Evi son halini almış.

Suatın, çevresindekilerle yaptığı sohbetlerden edindiği izlenim, hazır ürünlerin sıkıcılığı olmuş. Biz de var olan bir ürünün görsel yapısına değer  katmak için ait olacağı kişiyi biraz olsun tanıyıp, onu yansıtacak ve genelde hediye eden kişiyi de bu oluşuma katacak simgesel tasarımlar yapmaya çalışıyoruz. Biraz da hayal gücümüzü katarak ortaya yeni ürünler çıkardık. Yaratıcı ve özel hediyeler bunlar diyor.

GEREKSİZ PARÇADAN GEREKLİ NESNE YARATMAK
Yaptıkları işten büyük heyecan duyduklarını anlatıyorlar. Bu klişe gibi gelecek fakat çok heyecan verici. Bu heyecanı hak ettiğimize inanıyoruz. Çünkü hediye edecek olan kişinin fikir yürüterek oluşturduğu, hediye edeceği kişinin sevdiği noktalarının neredeyse hepsine birden hitap edecek bir hediye oluşturmuş oluyor. Bazen insanlara gereksiz gelen bir parçadan kullanılabilir bir şey ortaya çıkarmak tarif edilemez bir duygu.
Bazı ürünleri onlar önceden tasarlıyor ve raflarına yerleştiriyorlar. Suat, Temelde amaç, kişiye özel olmak fakat bazı ürünlerimiz hazır. Bunun sebebi ise çok beğendiğimiz fikirleri yenilemek yerine zaten yapanlarınkini sunmak. Bu da hem fikir parçalanmasını engelliyor, hem de seçenekleri artırıyor. Kişiye özel çalışmalarımız insanları gerçekten etkilediğine inanıyoruz. Çünkü tamamen el yapımı... Yaptığımız bir ürünün bir benzeri bir başka üründe olmuyor. Hepsi kendine özgü ve özel diyor.
Suat, tasarımlarının Öğrenci Eviyle sınırlı olmadığını anlatıyor. Onların bir de aile şirketi var. Burada da LCW mağazaları ve birçok restoran için tasarlanan dekorların imalatını yapıyorlar. Bu atölyenin, Öğrenci Evi üzerinde büyük altyapı desteği bulunuyor. Gerek deneyim gerek malzeme bilgisinin çoğu da buradan geliyor.

DIŞARIDAN GELECEK TASARIM VE ÜRÜNLERE AÇIKLAR
Yine seçenekleri artırmak ve kıyıda köşede kalmış fikirleri ortaya çıkarmak için diğer amatör el yapımı ürünleri dükkanlarında bulunduruyorlar. Kısacası yeni ürünlere açıklar. Siz yaptığınız ürünü alıp Öğrenci Evine gidiyorsunuz, sergiliyorlar, satılınca da bedelini alıyorsunuz. Yani dükkan konsinye usulü bir kolektif çalışmayla işliyor. Bu ürünler aynı zamanda Öğrenci Evinin internet sitesinde ve paylaşım sitelerinde bulunan fan sayfalarında tanıtılıyor. Suatın söylediğine göre bu hem vizyonlarını geliştiriyor, hem de birbirini besleyen bir el yapımı estetik ürün ağı yaratıyor.

ÖZGE Ç. DENİZCİ/AKŞAM

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ünlü moda tasarımcıları İnegölde buluşuyor 26-27-28 Nisan tarihlerinde moda dünyasının ünlü isimlerini İnegöl’de ağırlayacak olan İpekyolu FashionWeek'e katılacak olan moda tasarımcıları ilk kez bir araya geldi.Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sarah Butler de final defilesinde podyuma çıkacak.
Fashion Week Istanbul heyecanı yarın başlıyor 11. sezonu düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor. Moda haftası, 30 Mart’a kadar devam edecek. Her sezon bir tasarımcıyı uluslararası değişim programına katan ‘Mercedes-Benz International Designer Exchange Program’, Fashion Week’te 2. kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ