Kürk bu kış farklı renkler ve farklı formlarla koleksiyonlara gösteriş katıyor

Ne yazık ki kürk yine moda. Muazzam bir şekilde yürütülen lobi faaliyetleriyle birlikte, modayı yaratan markaların koleksiyonlarında hatırı sayılır bir yer tutan kürk, sezonun en gösterişli detayı. Paltoların yakasından ceket kollarına, çizmelerden çantalara her türlü kışlık üründe kürkü görüyoruz.
Hem maliyetleri açısından hem de hayvan severlerden gelecek tepkiyi düşünerek pek çok marka, gerçeği yerine suni kürkü kullanmayı tercih ediyor. Dünyanın önemli kürk tedarikçilerinden Fin Kürk Satış Merkezi, talep nedeniyle satış rakamlarının son yılların en yüksek fiyatlarına ulaştığını açıklamıştı. En çok alım yapan ülkeler ise Çin, Rusya, İtalya, Yunanistan ve Türkiyeymiş.
SUNİ Mİ, GERÇEK Mİ?
Hayvan severlerden gelecek tepkileri bertaraf etmek için kullanılan suni kürke gelince, orada da bir tartışma var. Suni kürk üretimi için hatırı sayılır ölçüde petrol kullanıldığını ve bunun sonucunda çevreye zararlı atıklar ortaya çıktığını düşünürsek, gerçeğinin de sahtesinin de pek etik olmadığını görüyoruz. Ancak tasarımcıların pek çoğu nesli tükenen hayvanların kürklerini kullanmayıp, çiftliklerde özel olarak yetiştirilen hayvanların kürklerini tercih ettiklerini açıklayarak günah çıkarmaya çalışıyor. Fakat bir grup hayvan severin gerçek kürk satan mağazalardan çorap bile almamasına engel olamıyorlar.
Karl Lagerfeld ise konuya şöyle bir yaklaşım getiriyor: Etlerini afiyetle yiyip, deri ayakkabı ve çanta kullandığımız bir dünyada kürk meselesini tartışmak saflıktır.
Modanın devleri... Michael Kors, Yves Saint Laurent, Alexander McQueen, Etro, Cavalli, Donna Karan, MaxMara, Versace, Burberry ve daha nice marka bu sezon, lüksün sembolü kürkü olabildiğince her detayda kullanmış. Bazen bir gece elbisenin üstüne fular niyetine boyunları süslemiş, bazen bir ceketin sadece kollarında yerini almış, bazen de tek başına bir yelek olmuş. Klasik kullanımların yanı sıra ayakkabı ve çantalarda da farklı renkleriyle göze çarpıyor kürkler.
Bizde de hemen her marka, trendlerden geri kalmamak için kürkü kullanmış. Homestore, İpekyol, Atalar, Koton, YKM,         T-Box, Gusto ve Ayhan gibi yerli markalarımız da suni kürklerle koleksiyonlarına dikkat çekiyor.
NASIL GİYİLMELİ?
Kürk lüks ve ihtişamın göstergesi olduğu için olabildiğince klasik ve sade parçalarla giyilmeli. Gündüz jean ile tamamlamak risk almak istemeyenler için en kolay seçim.
Pek çok markanın koleksiyonunda olan kürk yeleklere dikkat. Bu sezon uzun tüylü kürklerin daha çok moda olduğunu düşünürsek, kilolu olanların bu uzun tüylü olanlardan uzak durmasında fayda var.

Aysun Öz Kaşi/Akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İzmir Fashion Week'in açılışı yapıldı

İzmir'de 1-3 Kasım'da Rönesans Ajans ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği'nin katkılarıyla hayata geçirilen İzmir Fashion Week başladı.

DREAM STYLE AMATÖR MODA TASARIM YARIŞMASI BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI

Ece Türkiye tarafından yönetilen Ankara’nın etkinlikleriyle ünlü alışveriş merkezi AnkaMALL, önceki gün Dream Style Amatör Moda Tasarım Yarışması İç Anadolu Bölgesi Büyük Finali'ne ev sahipliği yaptı.Moda dünyasının kapıları genç tasarımcılar için açıldı...

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ