Kürkler, ipekler ve yünler bu kış her yerde...

Her gün mağazaya yeni ürünler koyma peşinde koşan hızlı moda markalarını etkileyecek bir trend geliyor, lüks.
Hazır giyim markalarının izinden gittiği moda devleri, koleksiyonlarını aynı sezon başka vitrinlerde görünce çözümü lüksün derecesini artırmakta buldu. Timsah ve leopar derileri, kürkler moda sahnesinde göründü. Çok kaliteli yünler, kaşmirler ve saf ipekler kadınları mest etmeye yetti.
Hal böyle olunca, ulaşılabilirlik dengesini korumak adına daha uygun fiyatlı kumaşlara yönelen hazır giyim firmaları da onlara ayak uydurabilmek için malzeme kalitesini yükseltmek zorunda kaldı. Tabii timsah veya yılan derisi yerine dana derisinin üzerine baskı olanları ya da çok iyi imitasyonları kullansalar da lüks etkisi yaratmayı başardılar.
Ve işte lüksün simgesi, leoparlar, uzun tüylü kürkler, kaşmirler ve uçuşan ipekler hayatımızda. Bu durum, kadınların lüks tutkusunu okşasa da sanırım yakında PETAcıları sokağa dökecek.
Gelen lüks trendini, Türkiyeye lüks markaları getiren uluslararası tek mağazalar zinciri Harvey Nicholsın içinde bulunduğu Demsa Groupun Lüks Ürünler Müdürü Nurdan Yüzbaşıoğluna sorduk:

- Yeni sezonun modası lüks... Kürkler, yılan ve timsah derileri...
Evet, yeni sezonda lüksün moda olduğunu, hatta aslında yeni sezonun lüks diye bağırdığını bile söyleyebiliriz. Ciddi, lüksü seven, sofistike bir kadın ön planda. Etek-ceketler, parlak renkler, bol trikolar, aksesuarlar, yeni dokular yerini alıyor. Devetüyü renkleri, leopar, kürkler, krokodil çantalar kadınların alışveriş dünyasını daha da lüks ve ihtişamlı kılacak. Kürk detaylarda kendini gösterirken, kuşak kemerler bel bölgesini belirgin hale getiriyor.

- Bu sezon lüks ve kalitenin koleksiyonlara yansımasını nasıl göreceğiz?
Aynen geçen sezon gibi bu sene de midi ve maksi etekler moda. Uzun, kloş veya dar kesim etekleri rahatça bulabileceğiz. Pilili etekler, gömlekler ve yüksek bel pantolonlar trendini kaybetmiyor. Kürk etoller, kabanlar, trençkot tarzı montlar bu sene çok moda. Rengarenk kürklerin en sade kıyafetleri bile nasıl gösterişli bir hale getirdiğini bu sezon göreceksiniz. Bol kesim yarasa modellerinin yanı sıra dar, bedeni saran kabanlar da mevcut. Bu kış deri, çok tercih edilecek. Her sezon moda olan vintage bu sezon da moda. 60ların diz altı boylarda hafif büzgülü kesim ve belden oturtmalı hafif kabarık etekleri sizi o yılların stiline yakınlaştırıyor. Dantel elbiseler bu senenin favorileri arasında. Dantelin yumuşak ve zarif dokusunu yaz-kış demeden üzerimizde taşıyacağız. 60lı yıllarda çok popüler olan dantel akımı, bu sezon kadınları tam kalbinden vuruyor.

UYGUN FİYATA LÜKS
- Türkiyede lüks kavramının yerleşmesinde Harvey Nichols markasının payı nedir ve bu sezon nasıl olacak?
Türkiyenin uluslararası tek çok katlı mağazası Harvey Nicholsın lüks kavramının yerleşmesinde payı büyüktür. Girişimleri ve yatırımlarıyla dünya markalarının Türk ekonomisine güveninin artmasına katkı sağlayan Demsa Group, Türk pazarına giren moda markalarının ülkemizde kendi mağazalarını açma ve perakende dışında farklı alanlarda yatırım yapma planlarına da öncülük  ediyor. Harvey Nichols, dünya modasına yön veren markaları ve en yeni koleksiyonları bir araya getirerek, dünya modasını yakından takip eden çok farklı segmentteki müşteri kitlesiyle buluşturuyor.  Bu sezon, lüks dünya markalarının yanı sıra uygun fiyatlı kaliteli markaları da moda tutkunlarının beğenisine çok özel hizmet anlayışıyla sunuyoruz.

- Türk insanının lükse olan ilgisini ve yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dünyada hiç kimse gösteriş için tüketimden kendini alamamıştır. Türk insanı lüksten anlıyor ve aynı zamanda çok akıllıca alışveriş yapıyor. Kaliteli ve sıra dışı tasarımlara önem veriyor. Lüks tüketici sayısı hızla artıyor. Çok lüks bir markanın çantasını alamayanlar, o markanın kemerini ya da parfümünü almakla yetiniyor. Böylece lüks markanın küçük bir parçasını alan kişi, kendini o güç toplumunun parçası gibi hissediyor. Lüks, kendini ifade etmek, kendini mutlu etmek için özel ve farklı olanı bulup onu yaşamak anlamına geliyor. Bunun için de zengin olmak yetmiyor, gerçekten lüksten  anlamak gerekiyor. Kişiye özel ürünler Türk lüks tüketicilerini daha çok mutlu ediyor.

- Lüks modası, hızlı moda markalarını nasıl etkileyecek sizce?
Fast fashion temel olarak anlık moda olan ürünlerin uygun fiyattan alınıp tüketilmesidir.  Lüks ise deneyimsel lükse doğru gidiyor ve insanlar artık çok daha az almanın, çok daha fazla yaşamanın ve çok daha fazla deneyim elde etmenin peşinde. Batılı tüketici harcamalarında daha dengeli ve istikrarlı, eylemlerinde kişisel tatmin ve yaşam stili ön planda. Diğer yandan markalı lüks, Doğu için yeni bir kavram. Bu nedenle satın alma eğilimleri dengesiz ve değişken. Burada kişinin kendini mutlu etmesinden çok, gösteriş yapmak ya da dikkat çekmek gibi unsurlar daha ön planda. Lüks markaların sorumlu davranıp, sürdürülebilinir bir tüketim ve yaşam tarzını teşvik etme zamanı geldi ve dünyanın birçok ünlü tasarımcısı tasarımlarında ve projelerinde bunun önemini biliyor; koleksiyonlarına da yansıtıyor. Elbette lüks markaların cirolarının yükselmesinde sadece lüksün hızlı tüketiminin etkisi yok. Ama bu trendin ciddi anlamda tüm lüks markaları etkisi altına aldığı ve pazar pozisyonları için ciddi önem arz ettiği görülebilir.

Lüks makyaja da yansıdı
Makyajdaki lüks akımını ise M.A.C Kozmetik Halkla İlişkiler Müdürü Çağla Bingöl anlattı:
Lüks anlayışının ülkemizde giderek önem kazandığı bugünlerde M.A.Cin fast fashion konsepti altında çıkardığı farklı koleksiyonlar, sadece makyaj severlerin değil modayı yakından takip eden herkesin ilgisini çekiyor.
Limitli sayıda üretilerek kısa süreler için hazırlanan bu koleksiyonlarda bazen dünyaca ünlü bir moda tasarımcısıyla bazen de çağdaş sanatın ikonlaşmış bir ismiyle işbirliği yapılabiliyor. Ya da kozmetik teknolojisinin çığır açan çok farklı teknolojileri seferber edilerek, yarı değerli taşların bizzat kendileri koleksiyon ürünlerine enjekte edilebiliyor. Tabii lüks ürün kategorisi anlamında M.A.Cin en önemli çalışmaları moda tasarımcılarıyla yaptıkları işbirlikleri. Bir highstreet markası olarak tüm dünyada kulislerin ve makyaj severlerin vazgeçilmezi olan bu marka, Dsquared markasıyla işbirliğinde bir koleksiyon hazırlıyor ve ulaşılabilir lüks olarak sunuyor. Başka bir örnek de ge&c

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İzmir Fashion Week'in açılışı yapıldı

İzmir'de 1-3 Kasım'da Rönesans Ajans ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği'nin katkılarıyla hayata geçirilen İzmir Fashion Week başladı.

DREAM STYLE AMATÖR MODA TASARIM YARIŞMASI BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI

Ece Türkiye tarafından yönetilen Ankara’nın etkinlikleriyle ünlü alışveriş merkezi AnkaMALL, önceki gün Dream Style Amatör Moda Tasarım Yarışması İç Anadolu Bölgesi Büyük Finali'ne ev sahipliği yaptı.Moda dünyasının kapıları genç tasarımcılar için açıldı...

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ