La Petite Maison Patisserie Menüsü ile Akşamüstü Çay Saatleri Lezzet Şölenine Dönüşüyor

Güney Fransa ve Akdeniz mutfağından lezzetleri yaratıcı yorumlarla sunan La Petite Maison, misafirlerini özgün patisserie menüsü ile akşamüstü molasına davet ediyor. Executive Şef Moreno Polverini’nin dokunuşları ile özenle hazırlanan klasik Fransız patisserie ürünleri sadece lezzetleri ile değil sunumları ile de iddialı.

Bizans dönemi mimarisinden esinlenen ve mantar şekli ile bilinen ‘Rum Baba’ tatlısı,misafirlere alışıldık tatlı lezzetlerinden fazlasını sunuyor. Mevsimsel meyvelerle hazırlanan ‘Rum Baba’ kumkuat ve limonun ferah aroması ile özellikle yaz ayları için ideal bir seçenek.

La Petite Maison’un özek reçeteleri ile hazırlanan ‘Fıstıklı Cheesecake’, ‘Unsuz Kestaneli Pasta’, ‘Paris Brest’, ‘Çarkıfelek Meyveli Jöle’, ‘Opera’ ve ‘Meyveli Tart’nın yanı sıra ‘Hindistan Cevizli Ekler’ ve ‘Beyaz Çikolatalı Vişneli Ekler’ de akşamüzeri molalarınıza lezzet katıyor.

“Burada herkes ünlüdür!” (“Tous Célèbres Ici”) mottosu ile misafirlerine rahat ve samimi ortamında eşsiz deneyimler yaşatan La Petite Maison, “Patisserie” lezzetleri ile de farkını ortay

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Güneşi Her Pazar Izaka'da Batırıyoruz

Eşsiz Boğaz manzarası, eşsiz lezzetler, fonda canlı Türk sanat müziği ve muhteşem bir günbatımı... Pazar günlerini, sevdikleriniz ve dostlarınızla keyifli bir şekilde geçirmek istiyorsanız Izaka’da ‘Dem muhabbetleri’ne davetlisiniz.

Güne Nasıl Başlarsanız Öyle Devam Eder

‘Topraktan Masaya ‘ konsepti ile Lokanta Nevnihal Çengelköy’de hizmete açıldığından itibaren lezzetli menüsü ile fark yaratıyor… Zengin çeşidi , doğal tarımdan masamıza gelen lezzetleri ve eşsiz sunumu ile hazırlanan kahvaltı alternatifleri misafirlerin hem gözüne hem de midesine hitap ediyor.

YORUM YAZIN

Oylama:5 puan ( 1 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ