Latife Hanımın gelinliğinin aynısını diktiler

Daha sonra, Atatürkün eşinin, 1923 yılının ocak ayında yapılan düğünde giydiği gelinliğin aynısını dikmeye karar verdiklerini belirten Yöndem, şöyle konuştu:

"Atatürk, Latife Hanımla evlilik hazırlığı yaparken yaveri Kurmay Albay Salih Bozoktan, gelinliğin terzi olan eşi Fatma Bozok tarafından dikilmesi yönünde ricada bulunmuş. Fatma Bozok da gelinliği 6 ay uğraşarak dikmiş. Bu, dönemin en modern ve şaşalı gelinliği olmuş. Ortağım Fatma Akyıldız, gelinliğin orijinalini diken Fatma Bozokun 4üncü kuşaktan torunu. Bu gelinliğin aynısı dikmeye karar verip uzun süren araştırmalar yaptık. İzmirdeki Latife Hanım Köşkü Müzesinde sergilenen gelinliği uzun süre inceleyip kalıplar çıkardık. Sonuçta gelinliği aslına uygun olarak diktik."

İstanbulda dükkanında sergiledikleri gelinliğe vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini bildiren Yöndem, bunu 9 kişinin yaklaşık iki ayda diktiğini anlattı.

Yöndem, 6 metre dantel ve 4,5 metre saten astar ile 22 metre tül kullanıldığı bilgisini verdi.

Danteli, aynı model ve desende yeniden ördürdüklerini ifade eden Akyıldız, şunları kaydetti:

"Gelinliği aynı makinede diktik ve yine aynı ütüyle ütüledik. Bu dikiş makinesi ve kömürlü ütüyü modaevimizde ve zaman zaman özel işlerde kullanıyoruz. Dantelini de yine aslına uygun olarak özel yaptırdık. Yorucu bir çalışma oldu ama sonuçta iyi bir iş çıkardık. Bu gelinliğin manevi değeri var. Bundan dolayı maddi değer biçemedik. Bunu bir süre daha modaevimizde sergileyeceğiz. 29 Ekime kadar en fazla fiyatı verecek kişiye gelinliği satacağız ve elde edeceğimiz geliri Mehmetçik Vakfına bağışlayacağız."

Bahtiyar Yöndem, gelinliği 29 Ekime kadar, Atatürk ve eşi Latife Hanım ile ilgili projelerde kullanması koşuluyla isteyenlere verebileceklerini sözlerine ekledi.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Tişörtlerde çizgi karekter modası

Tişörtlerde çizgi karekter modası...Leman dergisinin en tanınmış karakterlerinden, Mehmet Çağçağ’ın imzasını taşıyan Timsah ve Daral bu yaz Tiffany’nin hem tişörtlerinde hem de terliklerinde olacak. Penguen çizeri Erdil Yaşaroğlu da Mavi Jeans için tişört tasarladı

Mezuniyet gecesi kiyafetlerinde pişti olmayın

Mezuniyet gecesi kiyafetlerinde pişti olmayın..Bir okul yılı daha sona ererken bu yıl mezun olacakların aklında da “Ne giyeceğim?” sorusu çoktan belirdi. Bu hayatta gerçekten doya doya kutlanması gereken bir şey varsa o da mezun oluyor olmaktır.

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Adana Web TasarımAfyon PatentAvcılar Web TasarımAntep OsgbAvcılar PatentAtaşehir PatentBaşakşehir Web TasarımArnavutköy Web Tasarım
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti