Louis Vuitton efsanesi

 

Louis-Vuitton-efsanesi

Lüks ve çanta denince aklınıza büyük ihtimalle Louis Vuitton geliyordur. En pahalı markalar listesinin hep üst sıralarında kendine yer bulan markanın başarısının altında ne teknoloji ne de trendler, tamamen el işçiliği ve  kalite  yatıyor. Öyle ki markanın temellerinin atıldığı 150 yıllık Asnieres atölyesinde, zanaatkarların kullandıkları teknik ve aletler, 150 yıl boyunca önemli bir değişime uğramamış. İstikrarlı başarının sağlanmasında bir diğer önemli nokta ise atölyenin başındaki ustaların, çıraklarını kendi ihtiyaçlarına uygun olarak eğitmeleri.

TEKNOLOJİ DEĞİL EL EMEĞİ
Louis Vuitton markalı her deri ürün, yetenekli ustaların maharetli elleri ve yılların tecrübesiyle ince ince işleniyor. Üretim teknikleri, tahmin edildiği gibi teknolojinin son nimetlerinden değil, halen ustadan çırağa aktarılan bilgilerden oluşuyor. Derinin en titiz şekilde seçilmesiyle başlayan LV çantanın yolculuğu, mağazada son bulurken, tüm süreçte detaylar önemli bir rol oynuyor. Piton, timsah gibi en yüksek kalitedeki egzotik derilerden doğal sığır derisiyle bir araya getirilen kanvas ürünlere kadar, her bir çanta adeta ilmek ilmek elde işleniyor. Kenar boyamasından saplarının dikilmesine kadar her türlü detayda markanın nesilden nesle aktarılan tecrübesinin izleri yatıyor. İkonik tasarımlardan limitli ürünlere kadar tüm çantalarda bu özenin izlerine rastlanıyor.
Hemen her kadının koluna takmak istediği, lüks ve zenginliğin sembolü olmuş Louis Vuitton efsanesinin tarihi 1854e kadar uzanıyor. O yıllarda sandık üreticisi olarak yola çıkan Louis Vuitton, ulaşım araçlarındaki gelişmelere paralel olarak üretimini sert sandıklardan yumuşak valizlere doğru genişletti. 1901 yılında gemilerde kirli çamaşırların konulması fikriyle ortaya çıkan Steamer Bag ve şu an hala kısa tatillerin vazgeçilmez çantası olan Keepall, çok daha hafif ve pratik bir şekilde yolculuk etme şansı yarattı.

MARC JACOPSLA GELEN DEĞİŞİM
1888 yılında yaratılan Damier ve 1896 yılından itibaren kadınların tutkuyla bağlandığı Monogram kanvas, Louis Vuittonun en belirgin simgeleri arasında yer alıyor. 1998 yılında Marc Jacobsın markaya dahil olmasıyla birlikte, Louis Vuitton bir değişim sürecine girdi. Jacobs, Louis Vuittonun gelenek ve mirasına duyduğu saygıyla yepyeni moda odaklı simge koleksiyonlar yarattı. Pırıltısıyla dikkat çeken Monogram Vernis, sofistike görünümlü Suhali ve Utah koleksiyonlarının yanı sıra Takashi Murakami, Stephen Sprouse ve Richard Prince gibi dünyaca ünlü sanatçılarla gerçekleştirilen işbirlikleriyle Louis Vuittonun yenilikçi ruhunu ortaya koyan modeller tasarlandı.

Asnieres Atölyesi
Louis Vuittonun ürettiği sert sandıklar olağanüstü bir başarı elde etmeye başlayınca Paristeki atölye yeterli olmadı ve şehrin biraz dışında bulunan Asnieres Atölyesi kuruldu. Bu kırsal kasaba, ilerleyen zamanlarda empresyonistler tarafından adını duyuracaktı. Ulaşım kolaylığı sağlayabilmek amacıyla stratejik olarak Seine Nehrinin kenarında, Paris Saint Lazarea giden demir yolu hattı etrafına inşa edildi. Paris yakınlarında yer alan Asnieres Atölyesi Louis Vuittonun ana merkezi olmaya devam ediyor. Bu atölye, 1859dan 1977 yılına kadar şirketin yegane üretim tesisiydi. Seneler içinde artan talepler üzerine yeni atölyelerin de kurulması kaçınılmaz oldu. Asnieres, hala Louis Vuittonun benzersiz el becerisinin sembolü olarak üretim yapmaya devam ediyor. Victor Baltard ve Gustave Eiffel kılavuzluğunda inşaatı gerçekleştirilen atölyenin mimarisinde, cam ve metal kullanılmış. Cam, dışarıdan gelen doğal ışığı yansıttığı için atölyenin tasarımı için büyük önem taşıyor. Böylece ayrıntıların son derece önemli olduğu ve hassas bir zanaatkarlık gerektiren el işçiliği esnasında gerekli olan aydınlık, yakalanmış oluyor.

KİŞİSELLEŞTİRMEK MÜMKÜN
Marka bugün en önemli değerlerini, birinci kalite el işçiliği, nesilden nesle geçen zanaatkarlık anlayışı ve nerede, nasıl olursa olsun gezginlerin her türlü ihtiyacını karşılama tutkusu olarak açıklarken, özel siparişler de yıllar içinde markanın geleneği haline geldi. Louis Vuitton, bugüne kadar müşterilerinin hayallerini gerçekleştirebilmek için kişiselliğin ön planda olduğu birçok tasarıma imza attı.

Louis Vuitton özel sipariş ürünlerini kişiselleştirirken boyama ve baskı tekniklerinden faydalanıyor. Marka özel üretimler konusundaki tarihi mirasını Speedy 30 ve Keepall 55 modellerinde aktarırken, tek bir çanta için 200 milyondan fazla renk, çizgi ve harf kombinasyonu da sunuyor. LV çantanıza dilerseniz isminizin baş harflerini yazdırabiliyor, farklı renkte çizgiler attırabiliyorsunuz. Böylece sunulan farklı kombinasyon seçenekleriyle, bir çantanın diğerinin aynısı olma olasılığı ortadan kaldırılıyor. Kişiselleştirme, çanta dikilmeden önce gerçekleştiriliyor. Böylece o müşterinin hangi çantaya sahip olacağı, daha üretim yapılmadan belirlenmiş oluyor.

Louis Vuitton çantalarda teknolojinin son nimetlerinden faydalanılan neredeyse tek alan boyalar. Üstün teknoloji teknikleriyle üretilen boyalar sayesinde Monogram kanvas çanta yaşadıkça boyalar da hiçbir zarar görmüyor.
Mon Monogram uygulamasında ülkemizde de Nişantaşı Abdi İpekçi ve İstinyepark mağazalarında uygulanıyor. Müşteriler seçimlerini, bilgisayar üzerinden seçip, çantalarının son halini görüyorlar. Mon Monogram uygulaması önümüzdeki sonbahar ayından itibaren Neverfull modeli çantalara da uygulanmaya başlayacak.

AYSUN ÖZ KAŞİ/AKŞAM

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Wai Wai Rio Sıradışı Hasır Çantaları ile Beymen'lerde Brezilya Rüzgarı Estiriyor

Ünlü mimarlar Lucio Costa, Rino Levi ve Oscar Niemeyer'in modern tasarımları ve peyzaj mimarı Burle Marx'ın çevre düzenlemelerinden referans alan, geleneksel Brezilya kültürü, el sanatları ve doğasından esinlenen koleksiyon, canlı renkleri ve özgün formlarıyla dikkat çekiyor.

Plume Avenue Yeni Koleksiyonları

Lipault, hızlı şehir hayatına ayak uydurmaya çalışanların ihtiyaçlarını yeniden keşfederek onlara uygun trendy ve fonksiyonel ürünler tasarlamaya devam ediyor. Günlük kullanım için uygun sırt çantalardan uzun hafta sonlarının kurtarıcısı valizlere kadar pek çok alternatif sunan...  

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)