MARMARA BÖLGESİNDE KESİNLİKLE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 

Marmara Bölgesinde kesinlikle Görülmesi Gereken Yerler

Ülkemizin özel köşelerinden biri olan Marmara'da harika bir tatil keyfi için gerekenler bu yazıda! Birbirinden güzel şehirlerde tarihin ve doğanın keyfini sürmek isterseniz mutlaka okuyun!

Marmara Bölgesinde Kesin Görülmesi Gereken Yerler

Marmara Bölgesi, gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Balıkesir'in Cunda Adası ve Şeytan Sofrası ile meşhur tatil beldesi Ayvalık, Çanakkale'nin özel mi özel durağı Behramkale, sessizliği ve sakinliğiyle huzurun adresi Bozcaada ve muhteşem atmosferiyle oldukça etkileyici Assos Antik Kenti. Her biri birbirinden güzel bu yerlerde tatilin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Başta Çanakkale olmak üzere pek çok yer tarihi güzellikleri ve doğasıyla oldukça etkileyicidir. Çanakkale merkez gezilip görülebilecek pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Meşhur Aynalı Çarşı bunlardan biridir. Çarşıda keyifli zaman geçirebilir, dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Çanakkale söz konusu olduğunda Şehitler Anıtı ve Arkeoloji Müzesi'ni gezmeden dönmek olmaz. Tarihin tozlu sayfalarında harika bir gezintiye çıkabilirsiniz. Bir başka önemli yapı da Truva Atı'dır. Turistlerin oldukça ilgisini çeken yerlerden biri olan Truva Atı'nın üzerinde birbirinden güzel fotoğraflar çektirebilirsiniz. Çanakkale Turu ile boğazın havasını içinize çekerken birbirinden özel pek çok tarihi yapıyı keşfetme imkanı bulacaksınız. Bu keyifli yolculukta karşınıza çıkacak harika yerleri sizler için derledim. Marmara Turları ve daha fazlasını bu yazıda bulacaksınız.

Marmara Bölgesinde kesinlikle Görülmesi Gereken Yerler

Çanakkale'de gezilecek en önemli yerlerden biri olan Truva Antik Kenti'nin geçmişi 3500 yıl öncesine dayanmaktadır. Truva Antik Kenti, Troia Bölgesi'nde bulunur. Dünya Mirası Listesi yer alan önemli kentlerden biri olan Truva, Homeros'un İlyada ve Odessa destanlarına konu olmuştur. İlyada ve Odessa destanları, Truva Savaşı'ndan söz eden en önemli yapıtlardandır. Truva Savaşı ve savaşa neden olan mitolojik hikayesi dillerden dillere yayıldığı ve filmlere konu olduğu için, Truva Antik Kenti başta turistler olmak üzere pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Bu nedenle mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Çanakkale'de yer alan bir başka önemli Antik Kent ise Assos'tur.

Ünlü Yunan filozof Aristoteles'in yaşadığı ve felsefe okulunu kurduğu yerdir. Bu nedenle büyük önem taşıyan Assos Antik Kenti, muhteşem bir mirasa ev sahipliği yapmaktadır. M.Ö 6. yüzyıla kadar uzanan tarihiyle ayrıcalıklı bir yere sahip olan kent, sönmüş volkanik bir tepe üzerine kuruludur. O dönem şehrin koruyucu Zeus'un kızı olan Athena'dır. Bu nedenle kentin en yüksek tepesinde Athena Tapınağı bulunmaktadır. Aynı zamanda kent içinde yeniden restore edilen Roma dönemine ait harika bir tiyatro da bulunmaktadır. Günümüzde burada çeşitli konser ve festivaller düzenlenmektedir. Antik kentlerin kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan eserler ise Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir. Özellikle saflık ve güzelliğin tanrıçası Afrodit'in Heykeli görülmeye değerdir. Assos Turu'nun vazgeçilmez duraklarından birinde sıra. Behramkale Köyü oldukça ilgi çekici yerlerden biridir. Osmanlı döneminde kurulmuş olan bu eski köy, sit alanı olduğu için bina inşa edilmesi yasaktır. Bu nedenle oldukça şirin olan köy, 150 haneli küçük bir yerleşimdir. Assos mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz köy, Çanakkale'yi tanımak için mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Marmara Bölgesinde kesinlikle Görülmesi Gereken Yerler

Çanakkale'nin en sevilen destinasyonlarından biri de Bozcaada'dır. Ev yapımı şarapların ve sakız reçelinin en güzelini burada bulacağınızı garanti ederim. Huzurlu ve sakin atmosferiyle harika bir tatil fırsatı sunan Bozcaada'da gün batımını muhakkak görmelisiniz. Birbirinden güzel koylarında deniz keyfi ise bir başka güzeldir. Adada hemen karşısınıza çıkacak olan rüzgar gülleri eşsiz manzaralar sunmaktadır. Bozcaada'yı keşfe çıktığınızda ise sizi harika bir saat kulesi karşılar.

Dört çanlı bu saat kulesini adanın hemen her yerinden görmek mümkündür. Bozcaada'nın tarihini incelemek isterseniz adanın merkezinde bulunan Bozcaada Müzesi yeterli bilgiler sunacaktır. Sıcak yaz aylarında bile rüzgarlı olan Bozcaada'nın ilginç bir özelliği ise adada plastik poşet ya da şişe görebilmenizin imkansız oluşudur. Belediyenin aldığı bir kararla kağıt ve cam kullanımı yaygınlaştırılmıştır. Bu nedenle marketlerden yaptığınız alışverişlerde aldıklarınızı kağıt poşetlere koyarsınız. Ayrıca adada canlı müzik yoktur. Hiçbir mekandan müzik sesini duyamayacağınızı hemen belirtelim. Rahat ve huzurlu bir tatil düşlüyorsanız Bozcaada tam size göre. Bozcaada Turu ile harika bir yolculuğa hazır olun!

Marmara Bölgesinde kesinlikle Görülmesi Gereken Yerler

Marmara'nın en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri ise Balıkesir'in Ayvalık ilçesidir. Burada da harika bir tatil yapabilirsiniz. Ayvalık gezip görülebilecek yer bakımından oldukça zengindir. Turist çeken bu ilçede en çok merak edilen yerler; Cunda Adası ve Şeytan Sofrası'dır. Aslında Ayvalık'ın çevresinde 22 tane ada bulunmaktadır. Ancak bunlardan ilgiyi en çok Cunda çeker. Cunda Adası'nın en güzel manzarası Aşıklar Tepesi'nden görülebilir. Bu nedenle ilk duraklardan biri burasıdır.

Dar sokaklarından harika manzaralar sunan tepeyi mutlaka görmelisiniz. Bir diğer önemli yer ise Şeytan Sofrası'dır. Buraya şeytanın ayak bastığı düşünüldüğü için bu isim verilmiştir. Bu ayak izinin bulunduğu nokta bir kafes içine alınmış ve zamanla insanların dilek dileyip bozuk para attığı bir yer haline gelmiş.

Burası Ayvalık'taki en güzel manzaralardan birine ev sahipliği yapar. Çevredeki adaları rahatlıkla görebileceğiniz bu yerde keyifli zaman geçirebilir ve gün batımının tadını çıkarabilirsiniz. Ayvalık'ın olmazsa olmazlarından biri de Sarımsaklı Plajı'dır. Denizin oldukça berrak olduğu plaj, 6 km uzunluğundadır ve Ayvalık'ın en çok tercih edilen plajlarından biridir. Ayvalık, tarihi yapılar yönünden de oldukça zengindir. Ayvalık'ın merkezinde bulunan Taksiyaris Kilisesi, kentin ilk kilisesi olma özelliği taşır. Neo klasik mimari tarzda inşa edilen kilisenin yapımında sarımsak taşı kullanılmıştır.

Mübadele yıllarında tütün deposu olarak kullanılmış olan kilise, günümüzde anıt müze olarak ziyaretçilere açıktır. Bir diğer önemli yapı ise Saatli Cami'dir ve Taksiyaris Kilisesi'ne oldukça yakındır. Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilen ancak 1928 yılında camiye çevrilen yapıdaki ikonalar boyanarak kapatılmıştır. Kilisenin çan kulesi de saat kulesine çevrildiği için ismini buradan alır. Tarihi güzellikleri, doğası, denizi ve adalarıyla sevilen destinasyonlardan biri olan Ayvalık'ı keşfetmeye doyamayacaksınız. Ayvalık Turu ile harika bir yolculuk fırsatını kaçırmayın!

Kaynak:sehrikeyif.com

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Marmara Gezilecek Yerler

Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan Marmara Bölgesi, gezilecek yerleriyle de ön plana çıkan bir bölgedir. Türkiye'nin en kalabalık şehri olan ve gezilecek yerleriyle ön plana çıkan İstanbul, Marmara Bölgesi'nde yer almaktadır. Marmara gezilecek yerler listesine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Pabucu dama atıldı sözünün DOĞUM YERİ bulundu Pabucu dama atıldı sözünün DOĞUM YERİ bulundu

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)