Marmaris Selimiye’deki Sardunya Restoranda balık keyfi

Okulların açılması ile birlikte aniden soğuyan hava beni de sonbaharın geldiğine tam inandırmıştı. Buna rağmen yazdan kalma güzel bir hafta sonu keyfi yapamaz mıyım diye düşünürken aklıma Selimiye geldi. Üstelik Selimiye’deki Sardunya Restoran’da yiyebileceğim balıklar ve mezeleri de düşleyince yola çıkmak kaçınılmaz oldu. Dalaman-Marmaris ve Selimiye ulaşımı yarım günümü aldı. Ama Sardunya Restoran’ın sahildeki yemyeşil bahçesine oturup, sadece denizin sesini dinlemek ve kokusunu duymak için buna değermiş diye düşündüm.

Deniz suyu sıcaklığı 24 derece

Bugün birçok tekne sahibinin ve balık meraklısı gurmenin değişmez uğrak yerlerinden biri olan Sardunya Restoran’ın sahibi Muhammet karşıladı beni kapıda. Onunla 1992 yılında yine bir gezi yazısı yazmak için Selimiye’ye geldiğimde tanışmıştım. Aradan geçen bu uzun zaman içinde hemen her yıl tekneyle Sardunya Restoran’a uğramış ve Muhammet’le sohbet ederek balık yemiştim. Bu süre içinde eskiden küçücük bir köy olan Selimiye elbette çok değişti. Ama hâlâ köy havasını koruyor. Değişmeyen şey ise Muhammet’in ve tüm çalışanların güleryüzü, konukseverliği, ayrıca sundukları balık ve mezelerin güzelliği oldu. Öte yandan, bu kadar tanınan bir yer haline gelmesine rağmen, Muhammet’in hâlâ Sardunya’nın başka bir yere şubesini açmaya niyetlenmeyişi ve köyünün ürünlerini, bölgenin balıklarını sunma konusundaki ısrarı beni mutlu etti. Belki sizler hâlâ Selimiye’ye gitmemiş ve Muhammet ile tanışmamış olabilirsiniz. O zaman sizin adınıza üzgünüm gerçekten. Ama şimdi evet tam da şimdi herkes yaz int(11)ti zannederken, ilk fırsatta hazırlanın ve Selimiye’ye doğru yola çıkın. Sezon boyunca rezervasyonsuz yer bulunamayan Sardunya’da denizin dibinde istediğiniz masayı seçin. Muhammet’in bahçede yetiştirdiği ürünlerle hazırladığı mezeleri tadın, bölgenin birbirinden lezzetli balıklarını keyifle yiyin. Hem de denize girin. Evet daha birkaç gün önce ben 24 derece sıcaklıktaki denizin tadını çıkarttım. Bazen güneş ve bazen de küçük yağmur damlalarının sessiz yağışı altında yüzdüm. Ve kesinlikle yaz sıcağında yapılandan daha keyif verici olduğunu söylemeliyim.

Nasıl gidilir?

Marmaris’ten Datça yoluna girdikten yaklaşık 50 km sonra güzel yol manzaralarını izlemiş olarak Selimiye’ye ulaşabilirsiniz. Selimiye köyüne girdikten kısa bir süre sonra sağ tarafta Sardunya Restoran tabelasını göreceksiniz.

Sardunya Restoran:
Tel: 0252 446 40 03
Fax: 0252 446 42 86
E-mail: info@sardunya.info
Web: http://www.sardunya.info

Radika, pazı deniz börülcesi ve diğerleri...

Yaklaşık 10-12 yıl önce sadece restoran hizmeti vermenin yeterli olmayacağını fark eden Muhammet, restoranının yanına küçük ama kendinizi içinde çok rahat hissedeceğiniz odalar yapmış. Yani Sardunya’da konaklamak da mümkün. Böylece yaz boyu genellikle deniz yolu ile yani tekneler ile gelenlerin dinlenebilmesi veya karayolu ile gelenlerin konaklayabilmesi sağlanmış. Odalarda klima, lcd tv, uydu ve veranda var. Ayrıca bahçe ve restoranda ücretsiz kablosuz internet servisi de bulunuyor. Odaların fiyatları da yemekler gibi makul düzeyde. Deniz kıyısında ayaklarımızı denize sokarak yaptığımız kahvaltıda bahçeden toplanan yeşillikler, domatesler, Marmaris’in çam balı ve köy yumurtası ile yapılmış omlet benim favorilerim oldu. Bütün bunlar bulunduğum atmosfer ile birleşince kendime Sardunya’ya gelmekle ne büyük bir iyilik yaptığımı farkettim.
Akşam yemeğinde yediklerimi anlatmaya biraz utanacağım sanırım çünkü her şey o kadar güzeldi ki, hepsinin tadına bakmaktan kendimi alıkoyamadım. Neler mi vardı? Radika, pazı, semizotu, deniz börülcesi, ahtapot salata, fava, patlıcan salata, ahtapot ızgara ve kalamarı tattıktan sonra ana yemek olarak Laos ve Fangri yedik. Hemen her yazımda yediğim şeyleri sayıp en beğendiklerim bunlardı diyen biri olarak bu kez bu ayırımı yapamayacağım kadar beğendim hepsini. Yemek sonrasında Selimiye’nin sahilinde yapılan yürüyüş ve ardından içilen birer kahve ile gecenin sonunu getirdik.

Tekne turuna çıkın!

Selimiye’de gün içinde neler yapılabilir sorusunun en klasik yanıtı tekne turuna çıkılır olacaktır. Böyle bir şey yaparsanız mutlaka Kameriye Adası’nı görmelisiniz. Ada’daki Manastır’ın önünde bulunan doğal liman tekne ile geldiğim zamanlarda da konaklamak ve geceyi geçirmek için tercih ettiğim bir koy. Burada karşı kıyıdaki yüksek tepeleri izleyerek yüzmenin tadına varmalısınız.

Süha Derbent/Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Göcek'te ot yemekleri festivali Göcek Kültür ve Turizm Derneği tarafından bu yıl 2.si düzenlenen festivalde,yörede yetişen otlar tanıtılıp,bu otlardan yapılan yemekler beğeniye sunuldu.CHP Muğla Mv.Nurettin D.Fethiye Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Akif Arıcan,yönetim kurulu ile birlikte yüzlerce kişi festivale katıldı.
Kumlucalı öğrenciler madalyayla döndü Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar Ticaret Odası, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Türkiye Aşçılar Federasyonu'nun desteğiyle düzenlenen 'Afyonkarahisar 7 Bölge 7 Lezzet Yemek Yarışması, lise, üniversite ve ev kadınları kategorilerinde yapıldı.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ