Mehmet Turgut, başka bir alternatifi olmadığı için fotoğrafçılığı seçmiş

1977 doğumlu Mehmet Turgut, Pelin Batu, Deniz Akkaya ve Hayko Cepkin gibi isimleri alışık olmayan bir tarzda fotoğraşayarak gazete manşetlerine taşındı. Turgut, tipik bir fotoğrafçı olmadığı için başarılı bulunduğunu düşünüyor..
Mehmet Turgutun ismi büyükbabasından geliyor. Fotoğrafçılığa 1920lerde Antepte başlayan, aynı zamanda PTT memuru olan büyükbaba, eşinin de bu mesleği seçmesine önayak olmuş, oğlunun da... Mehmet Turgutun 1932 doğumlu babası halen Ankarada fotoğrafçılık yapıyor. O ise, başkentte başladığı mesleğine İstanbulda devam ediyor. Bu sayfada gördüğünüz fotoğraflar, isminin önce kulaktan kulağa duyulmasını, daha sonra gazeteler, dergiler ve televizyonlarda görülmesini sağladı. (En son Disko Kralına konuk oldu.) Biz onu tanımadan önce, Viyana, Yunanistan ve Amerikada ödüller kazanmış, İtalyada sergi açmış, Türkiyenin neredeyse bütün fotoğraf derneklerinde ve güzel sanatlar fakültelerinde seminerler vermiş. "İstanbulda yaşamadığım ve popülist işler yapmadığım için çok fazla tanınmıyordum," diyor.
Eşiği, Cem Adrianın kapak fotoğraflarını çektikten sonra atlamış. Bu çekimden sonra da müzisyenlerin dünyasına adımını atmış. Ogün Sanlısoy ile bir araya geldiklerinde sadece çekim yapmakla kalmayıp "abi-kardeş gibi" diye tanımladığı bir ilişki kurmuşlar. Hayko Cepkinle yaptığı çalışmanın ardından Yüxexes dergisinin kurucusu Güven Erkin Erkalla tanışmış. Ankaradan İstanbula taşınması da bu döneme denk geliyor. (Sekiz ay önce.) Turgut, Ankaradaki hayatını bir nevi kapatıp İstanbula gelmiş. "30 yıl boyunca hep birine hesap verdim. Çocuk doğuyor, anne-babaya hesap veriyor, okulda öğretmenine, askerde komutanına, evlenince karına (evlenip boşanmış), şimdi hiçbir şeyin önemi yok. Nerede yattın, ne giydin, ne yedin? Sadece fotoğraf düşünüyorum." Cezayir Sokağındaki stüdyosu aynı zamanda evi. Gelenin gidenin bol olduğu dört katlı binada Yüxexes ve Kara Kalem ekibi de çalışıyor. Turgutun çekim yaptığı dergiler arasında İstanbul Life, OK, Süper, Joy ve artık yayımlanmayan Hülya da var.

OKUMAYI HİÇ SEVMEDİM
Stüdyosunda bir yandan sodalı beyaz şarabını, bir yandan da sigarasını içerken, "Hayalim yok," diyor Turgut: "Ben rahat bir adamım. Hiçbir zaman hiçbir şeyin peşinden koşmadım. Olacaksa olur." Görünen o ki, oluyor. Masasının hemen arkasında duran tahtaya klip, fotoğraf çekimi, albüm kapağı tasarımı projeleri yazılmış. Bütün bu isimleri objektifin önüne geçiren ne? "Niye insanlar size Evet, diyor?" diye sorunca, "Çünkü ben diş çeker gibi fotoğraf çekmiyorum. Klasik çekimler gibi Şu saatte başlayacak, şu saatte int(11)ecek, herkes toplansın, demem hiçbir zaman," diyor. Onda durum daha ziyade şöyle oluyormuş: "Abi çekiyor muyuz? Tamam şimdi çekmiyoruz. Hadi bir şeyler içelim."
Anlaşılan stüdyoya gelen en az birkaç saat orada kalıyor. Okan Bayülgende de durum farklı olmamış. "2009 trendlerini belirleyen bir kitap için bana geldi. Beş-altı saat buradaydı. Çok sevdik birbirimizi. O benim sadece dijital düşünmediğimi, ben de onun sadece analog düşünmediğini anladım. Sonra programının açılış jeneriğindeki fotoğrafları çektim. Benim için Okan, Nejat (İşler) filan normal insanlar; benim gibi," diyor. Kendini tipik bir fotoğrafçı gibi görmüyor. "Nasıl oluyor o?" diye sorunca biraz da karikatürize ederek, "Ağzında piposu, Merhaba efendim, hoş geldiniz, diyen bir tip değilim," diyor. Deniz Akkaya çekim için geldiğinde, "Fotoğrafçı nerede, daha gelmedi mi?" diye sormuş. Turgut, hemen önünde kanepede oturuyormuş. "Rock n roll bir herifim, tarzım bu," diyor. (White Snake ve Skid Row sevdiği gruplardan.)
Mehmet Turgut, başka bir alternatifi olmadığı için fotoğrafçılığı seçmiş. "Okumayı hiç sevmedim, hiperaktiftim, liseyi zar zor int(11)irdim," derken askerliğini int(11)irmesinin de 19 ayı bulduğu ortaya çıkıyor. Nedeni, lise mezunu olmasının üstüne bir de çeşitli vukuatlar sebebiyle askerliğinin uzaması. "Sıkılmadınız mı?" diye sorunca, "Benim manyakça bir huyum var, içinde bulunduğum ortamı kabulleniyorum. Hep orada yaşayacakmışım, oranın insanıymışım gibi hareket ediyorum," diyor. İstanbula da böyle alışmış ama yine de ara ara herkesin sürekli bir mücadele içinde olduğunu görüp bunu garipsiyor. O, rahat olmak peşinde. Hayali ve hedefi yok. "Bir şey bekler ya da hesaplarsam olmayacağına inananlardanım," diyor. Ama yine de objektifin önünde kimi görmek istediğini sorunca yanıt veriyor: "Cate Blanchetti çeksem fena olmaz."
Sabah

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Dünya fotoğrafçılarının arasına bir Türk girdi Fotoğraf sanatçısı Murat Esibatır,dünya çapında seçkin fotoğrafçıların yer aldığı Fujifilm X-Photographersa kabul edildi.Fujifilm GFX 50S Orta Format fotoğraf makinesi kullanan fotoğrafçılar arasında Türkiyeden seçilen ilk isim olan Esibatırın 22 adet fotoğrafı sitede sergilenmeye başladı
FOTOĞRAFÇILAR, YAZ DÜĞÜNLERİ İÇİN RANDEVU VERİYOR Niğde’de düğünlerin genelde Haziran-Eylül aylarında yoğun yapılması nedeniyle organizasyon, fotoğrafçı, gelinlikçi, kuaför, düğün salonu gibi birçok esnaf son iki haftadır yoğunluk yaşamaya başladılar. Düğün tarihlerini kesinleştiren çiftler erken  randevu alma zamanı.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ