Meyve ve sebzeler insanlar gibi oksijenle hayat buluyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günhan Erdem, meyve ve sebzelerin oksijenle temasının kesilmesiyle metabolizmalarının yavaşlayacağını, böylece çürüme işleminin gecikeceğini söyledi.


Prof. Dr. Erdem, yaptığı açıklamada, meyve ve sebzelerin insanlar gibi oksijenle hayat bulduklarını belirtti. Oksijenle tepkimeye giren meyve ve sebzelerin içlerindeki hücresel metabolizma devam ettiği için bir süre sonra çürümeye başladıklarına işaret eden Erdem, bu gıdaların çürümesinin engellenemeyeceğini ancak geciktirilebileceğini anlattı. Erdem, "Meyve ve sebzelerin oksijenle temasını keserek metabolizmalarını yavaşlatıp, böylece çürüme işlemini geciktirebiliriz" dedi.


Erdem, özellikle C vitamini bakımından zengin olan ve az miktarda kullanılan maydanoz, dereotu gibi yiyeceklerin hızlı bir şekilde çürüdüğüne dikkat çekerek, şöyle konuştu: "Bütün yiyecekleri aldıktan sonra yıkayıp, kurutmalıyız. Daha sonra bir poşetin içine koyup, vakumlayarak ya da poşeti biraz sıkarak ağzımızla poşetteki havayı çekip, poşetin içindeki oksijeni almalıyız. Poşetin ağzını bağlayıp, buzdolabında muhafaza ettiğimizde yiyeceklerin metabolizmalarını yavaşlatacağımız için bu yiyecekleri uzun süre içeriği bozulmadan saklayabiliriz."


Yiyeceklerin poşete konulurken kuru olması gerektiğini ifade eden Erdem, yiyeceklerin küçük küçük porsiyonlar olarak saklanabileceği gibi, tek poşette saklandığında, kullanılacak kısım alındıktan sonra poşetin tekrar, oksijeni alınarak sıkıca kapatılması gerektiğini söyledi.


Prof. Dr, Günhan Erdem, B, C ve E vitamini bakımından zengin

 

yiyeceklerin ışıkla temas etmeleri durumunda bu vitaminlerin yok olacağı uyarısında da bulunarak, "Çünkü hızlı tepkimeye giren vitaminler aktif maddelerdir ve moleküler anlamda kararsızlık taşırlar. Bu nedenle ışık enerjisi vitaminlerin hızla bozulmasına neden oluyor" diye konuştu.

 

Milliyet

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

HORMONLARINIZI SIFIRLAYIN, KİLO VERİN!

İdeal kilonuza kavuşmak için yaptıklarınız yeterli mi? Hormonların kilo almak ya da vermek üzerinde bir etkisi var mı? Vücudunuzda faaliyet gösteren kaç hormon olduğunu biliyor musunuz? Hormonlar, sizi ideal kilonuza nasıl kavuşturur? Bütün bu soruların yanıtı ve ideal kiloya uzanan yola dair açıklamalar, Diyetisyen Emre Uzun’dan geliyor.

Hem kilo verdiriyor hem kanserden koruyor!

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanserin nedenleri arasında genetik ve çevresel faktörler ile sağlıksız beslenme ilk sıralarda yer alıyor. Yaşam tarzı ve beslenme planınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle kanser riskini en aza indirebilirsiniz.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ