Moda devi Dolce&Gabbana, Eron ve Alanköy’ün ürettiği kumaşları yeni koleksiyonlarında kullanmaya talip oldu

20’li yaşlardaki iki tasarımcı Gizem Alanköy ve Merve Eron cesur bir kararla üniversiteden mezun olur olmaz kendi firmalarını açtı. İzmirli tasarımcılar yaz-kış kreasyonları derken bir de kumaş yarattı ve moda devlerinden biri o kumaşa bayıldı. Genç modacılar D&G’nın kış kreasyonuna giren kumaşları ‘Feni’yi ve hedeflerini anlattı

Diyelim ki üniversitede moda tasarımcılığı eğitimi almışsınız. Gençsiniz, binlerce yaratıcı fikir kafanızda uçuşuyor ve 25’inize bile basmadan kendi koleksiyonlarınızı hazırlama şansı elde ediyorsunuz. Bundan sonraki en büyük hayaliniz ne olur? Tabii ki dünya çapında ün yapmak. İşte İzmirli genç tasarımcılar Merve Eron ve Gizem Alanköy tam da o noktadalar. Moda devi Dolce&Gabbana, Eron ve Alanköy’ün ürettiği kumaşları yeni koleksiyonlarında kullanmaya talip oldu. Peki bu başarıyı nasıl yakaladılar?

BİRBİRİMİZDEN FARKLIYIZ

İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarım bölümünde tanışan bu iki arkadaşın; Merve Eron (24) ve Gizem Alanköy (25)’ün hangi mesleği seçecekleri daha

küçüklüklerinden belliymiş. Eron “Çocukluğumda kumaşlar ile formlar oluşturup bunların fotoğraflarını çekerdim. Dünyanın en güzel gelinliklerini tasarlamaya karar verdiğimde daha çocuktum” diyor. Alanköy ise “Küçükken

giysilerimi hep kendi tarzıma göre değiştirir, farklı materyaller ile süsler ve bu tarzı kendime yakıştırırdım” diyerek moda merakının nasıl başladığını anlatıyor.

Genç tasarımcılar, üniversite sonrası meslek yaşamlarının nasıl başladığına ilişkin ise şunları söylüyor: “Okulda akademik ve profesyonel düzeyde hazırladığımız defileden sonra ne kadar doğru bir meslekte olduğumuzu bir kez daha anladık. Hiçbir şey bir tasarımcıya, kendi tasarımlarını izlemekten ve kendi ismini o tasarımların altına yazdırmaktan daha fazla mutluluk veremez. O dakikadan sonra, kendi markamızı oluşturma fikri bir tutku haline dönüştü.

ANLAYIŞIMIZ FARKLI

Firmalarda tasarımcı olarak yer edinebilmenin bir tasarımcı için sadece bir tecrübe süreci olduğuna inanıyorduk ve bu nedenle başka yerlerde çalışmadan, kısa bir süre içinde kendi firmamızı kurarak bir ilke imza atmak istedik. İkimizin de tasarım anlayışı farklı ve bu daha özgün fikirler yaratmamızı sağlıyor. Genel olarak bakıldığında aynı tema üzerinden bir bütünlük yakalasak da farklı müşteri portfoyüne ulaşabiliyoruz. Birlikte çalışmanın verdiği enerji, tasarımlarımızın başarısına ve müşterimizin memnuniyetine de yansıyor.”

Türkiye’de moda ve tasarım denilince akla önce İstanbul gelse de Eron ve Alanköy, İzmirlilerin zevkine hitap etmenin kendilerini ayrıcalıklı kıldığına inanıyor. İkili “Önümüze çıkıcak her türlü teklife açığız” diyerek İstanbul’a göz kırpmayı da ihmal etmiyor. Tasarımcılar

gelecek hedeflerine ilişkin olarak da şunları söylüyor: “Eron Alanköy ismini İzmir çıkışlı olarak dünya çapında duyurabilmek ve İzmir’i en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz.”

‘Feni’nin ilham kaynağı annelerimizin isimleri

Merve Eron ve Gizem Alanköy, D&G’nin de ilgisini çeken kumaşları ‘Feni’yi nasıl yarattıklarını şöyle anlatıyor: “Feni, tamamen doğal ve kendi kültürel değerlerimizden yola çıkılarak geliştirilmiş bir kumaş. Sektörel anlamda, modaya yeni bir soluk getirebilecek insanları alışılagelmiş tasarımlardan uzaklaştırarak kendilerini her daim özel hissettirebilecek, yapımı da başlı başına tasarım gerektiren bir kumaş. Mikronunun daha ince olmasından dolayı tercih ettiğimiz Yeni Zelanda yününü, elde dokunmuş ham ketenler ve danteller ile kombinleyip her daim giyilebilir tasarımlar gerçekleştirdik. Feni’nin prosedür aşamasında kendi renk kartelamızı da oluşturabiliyoruz. Tasarımlarımızı saint(11) renklerden ırak tutarak çeşitlik sağlayabiliyoruz. Organik ve termal özelliğinin yanı sıra oldukça da hafif. Feni yaz-kış giyilebilen haute couture ve pret-á porte (hazır giyim) olarak hazırladığımız iki koleksiyonumuz için de kullandığımız bir kumaş.”

Kumaşa verdikleri Feni adının kaynağı da genç tasarımcıların ailelerine olan minnetinin bir göstergesiymiş: “Maddi ve manevi olarak en başından beri destek aldığımız ailelerimize minnettarlığımız sonsuz. İşimizde çok başarılı olarak haklarını vermeye çalışıyoruz. Feni isimli kumaşımız annelerimizin isimleri olan Feride ve Nigar’ın ilk hecelerinden oluşuyor.”

D&G kış kreasyonu için onları seçti

Peki İzmirli iki genç tasarımcı D&G tarafından nasıl keşfedildi? Moda devinin rüya gibi teklifini Merve Eron ve Gizem Alanköy anlatıyor: “Deriform firmasının sahibi bizi tesadüfen keşfetti. Kendisi ürünlerimizi çok beğendi ve ‘İnsanlar yeni arayışlar, yeni materyaller peşinde. Siz de bu çalışmalarınızı anlatan bir dosya hazırlayın. Bunu D&G’nın baştasarımcısına götüreceğim’ dedi. Feni adlı kumaşımızın numuneleri, moda çekimleri ve yaz-kış kreasyonumuzun bulunduğu 58 sayfalık bir dosya hazırladık. Şu anda sözleşmemiz onaylandı. D&G, kış kreasyonu için deriyle yaptığımız kombinasyonu da çok beğenmiş ve onay verdi. Kısa bir zaman içinde kış kreasyonları için birlikte çalışmaya başlayacağız. Şu anda hem kış kreasyonunda yer alacak kumaşımız için numuneler hem de aracı olan firmaya sunumlar hazırlıyoruz. Bu dosyanın içerisinden onay alan parçalar ve tasarım detayları incelendikten sonra üretim aşamasına geçeceğiz. Bizim D&G için hazırlayacağımız kumaş numuneleri, daha çok uniseks olarak hazırlanacak ve deri kombinasyonuyla montlarda kullanılacak.”

Esra Cengiz/star gazetesi

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ünlü moda tasarımcıları İnegölde buluşuyor 26-27-28 Nisan tarihlerinde moda dünyasının ünlü isimlerini İnegöl’de ağırlayacak olan İpekyolu FashionWeek'e katılacak olan moda tasarımcıları ilk kez bir araya geldi.Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sarah Butler de final defilesinde podyuma çıkacak.
Fashion Week Istanbul heyecanı yarın başlıyor 11. sezonu düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor. Moda haftası, 30 Mart’a kadar devam edecek. Her sezon bir tasarımcıyı uluslararası değişim programına katan ‘Mercedes-Benz International Designer Exchange Program’, Fashion Week’te 2. kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ