Moda dünyasının zirvesindeki Türk

Bu ödül töreni sadece İngiltere değil, tüm moda dünyası için en prestijli etkinliklerden biri. Haliyle kullandığı desenler itibariyle çiçeklerin efendisi olarak da adlandırılan Türk tasarımcı Erdem Moralıoğlu, şu an moda endüstrisi için en önemli isim. Peki bu noktaya nasıl geldi?

Hayranlarıyla başlayalım: Dünyanın en çok takip edilen, tarzıyla olay yaratan, ne giyse kapışa giden kadınının yani Kate Middletonın en çok sevdiği tasarımcı o. Dolabındaki en büyük koz olarak adlandırılıyor. Düşes, özellikle 2011de Kanada, 2014teki Yeni Zelanda gibi önemli yurtdışı ziyaretlerinde onu seçti.


2012de Kraliçenin doğum günü kutlamalarında onun mavi bir elbisesini giyerek şıklığını garantiledi.

ÇABASIZ ŞIKLIK

"En büyük sırrım kadınlara rahatlık sağlamak" diyor tasarımcı... "Benim imzamı taşıyan bir elbiseyi sabah babetlerle, gece ise topuklularla rahatlıkla giyebilirsiniz. Ve her saatte bulunduğunuz yerin en şık kadını olursunuz. Üstelik bunun için çok da çaba sarf etmiş olmazsınız."

Bugün Harvey Nichols, Barneys, Harrods gibi 50 önemli lüks mağaza zincirinde satışta olan Erdemin önemli müşterileri arasında sadece politik isimler yok: Marion Cottillard, Michelle Williams, Julianne Moore, Anne Hathaway, Keira Knightley, Emma Stone ve Sarah Jessica Parker da Erdem fanatiklerinden.

KARDEŞİMİN BEBEKLERİNE ELBİSE YAPARDIM

Şimdi onu biraz daha yakından tanıyalım. Babası Türk, annesi İngiliz olan 36 yaşındaki tasarımcının öyküsü tam bir başarı hikayesi. Monrealde orta halli bir ailenin oğlu olarak doğan Erdem, 6 yaşında mesleğine karar verdi. O günleri şöyle anlatıyor: "Modayla bu kadar içli dışlı olmamdaki en büyük sebep ikiz kız kardeşimin olması. Küçükken Saranın bebekleri için tasarımlar yapardım. 6 yaşından beri modacı olmak istiyorum. 8 yaşındayken, televizyonda Karl Lagerfeldin defilesini gösterdiklerinde bu iş dışında hiçbir şey yapmak istemediğimi fark ettim. Ailemle Monrealin sayfiye kısmında oturuyorduk, zengin de değildik. Bu işi nasıl kıvıracağımı hiç bilmiyordum."

LONDRADA YETİM KALDI


Sarah Jessica Parker, Erdem elbisesiyle...

Ryerson Üniversitesinde moda okuduktan sonra stajyerliğini Vivienne Westwoodla yapan Erdem, çareyi Kanadadan taşınmakta buldu, ailesinin desteğiyle Londraya taşınarak Royal College of Art moda üzerine eğitim gördü: "Mezun olduktan 2 yıl sonra British Fashion Fringe adlı bir yarışmayı kazandım. Bana kendi markamı kurmak için destek oldular. 100 bin Pound verdiler. Ilk başta büyük paraymış gibi gelebilir. Ama bir modaevi kurmak için kesinlikle yeterli değildi, küçük bir atölye, bir de telefon demekti. Ama orada hazırladığım ilk koleksiyonumu ünlü lüks mağaza zinciri Barneys satın aldı. Büyük bir başarıydı tabii. Aynı dönemde ailemi kaybettim. Kız kardeşimle Londrada yetim kaldık. O günden sonra da Londrayı evim gibi benimsemek durumundaydım. Çünkü gidecek başka yerim yoktu."

Kendisini İngiliz tasarımcı olarak tanımlayan Erdem, Türk köklerinden beslendiğini de her fırsatta belirtiyor: "Ailemin yarısı Türk, yarısı İngiliz. Kanadada doğmama rağmen ailemizdeki tek Kanadalılar ben ve ikizimdik. Bu çeşitlilik benim yaratıcılığımı besledi, içimdeki farklı köklerden ilham aldım. 10 yıldır koleksiyon hazırlıyorum. Giysilerimi 18 yaşında Pariste yaşayan bir kız da, 24 yaşında Singapurlu bir işkadını da ya da İstanbulda oturan 57 yaşında elegan bir anne de giyebilir. Başarımın sırrı da burada yatıyor zaten."

www.hurriyet.com.tr

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İzmir Fashion Week'in açılışı yapıldı

İzmir'de 1-3 Kasım'da Rönesans Ajans ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği'nin katkılarıyla hayata geçirilen İzmir Fashion Week başladı.

DREAM STYLE AMATÖR MODA TASARIM YARIŞMASI BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI

Ece Türkiye tarafından yönetilen Ankara’nın etkinlikleriyle ünlü alışveriş merkezi AnkaMALL, önceki gün Dream Style Amatör Moda Tasarım Yarışması İç Anadolu Bölgesi Büyük Finali'ne ev sahipliği yaptı.Moda dünyasının kapıları genç tasarımcılar için açıldı...

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ