Moda haftası başladı

İstanbul Moda Haftası 4. kez ama bu sefer sessiz sedasız başladı. Sessiz sedasız derken her zamanki kurdele kesme töreninin olmayışından ve dünyaca ünlü bir starı getiremediğimizden bahsediyorum. Yoksa geniş bir katılımcı kitlesiyle ve Gizia defilesiyle gayet iyi başladı.
Bu moda haftasını diğerlerinden farklı kılan daha pek çok şey var. Birincisi Türk moda dünyasının önde gelen isimleri, Bahar Korçan, Özlem Süer, Hakan Yıldırım, İdil Tarzi ve Hatice Gökçe bu Moda Haftasında defile düzenlemedi. Bir amaçları yeni isimlere yer açmaktı ancak Hakan Yıldırım, Paris Moda Haftasına katılıyor, Özlem Süer ve İdil Tarzi bebek bekliyor, Hatice Gökçe showroom değiştiriyor. Defileleri ilgiyle izlenen avangart hazır giyim markası BNG de bu kez yok, zira o da Milano Moda Haftasına katılacak.

HAFTANIN KURTARICI MİMARI AĞAOĞLU
Bir ünlü getirtemeyişin nedeni ise 2010 Kültür Başkenti bütçesinin bu kez olmayışı. Hatta bütçe darlığı nedeniyle bir ara manken ücretlerini bile tasarımcıların ödemesi istenmiş ki bu nedenle birçok tasarımcı defileden çekilmek üzereyken imdada yaşam mimarı Ağaoğlu yetişti, moda haftasının mimarlarından biri olmayı başardı bu kez. Ali Ağaoğlu,  700 bin TL vererek moda haftasının bütçesini 2 milyon liraya yükseltirken, önümüzdeki yaz gerçekleştirilecek moda haftasına da şimdiden sponsor oldu.
Ağaoğlunun moda haftasında işi ne diye soran çok oluyor. İstanbulun marka olmasının kendilerine de katkısı olacağını düşünen Ali Ağaoğlu, bu durumu şöyle açıklıyor: İstanbul dünya markası olacaksa her şeyiyle olacak. Bizim de buna bir katkımız olsun istedik. Asıl olan İstanbuldur. İstanbul markasına yatırım bu. İstanbulu dünya ligine taşıyoruz. İstanbul markası güçlendikçe herkese olumlu katkısı olur.
Bu yılki moda haftasının bütçesinin bir bölümü de akıllı bir tercihle defile saatleri markalara satılarak elde edildi. Akşam saatlerinde yapılan defileler için markaların birbiriyle yarıştığı bu etkinlikte defile saatleri   20 bin dolardan satışa çıkarılınca açık artırmayla açılış ve kapanış defileleri 85 bin dolara kadar çıkmış.

ÇADIRDAN BİNAYA TAŞINDI
Geçen kış defilesinde olduğu gibi bu kış defilelerinde de mekan Santral İstanbul ancak bu kez çadır yerine ana binada gerçekleşti. Geçen backstagede makyajları yapan MAC ekibi, çadırı ısıtmak için sürekli çalışan ısıtma sisteminden sızan gaz yüzünden neredeyse zehirleniyordu. Bu kez üşüme, donma gibi problemler yok ancak saç ve makyaj kulisleri iki kat aşağıda olduğundan 0 beden olan mankenlerin 4 günün sonunda daha da zayıflayacağını düşünüyorum.
Ancak defile alanının büyük, podyumun ise gayet uzun olduğunu söyleyebilirim. Fotoğrafçılar ve kameralar için ayrılan bölüm ise eskisine oranla oldukça geniş ve çekim yapmak için uygun.

İKİ AÇILIŞ PARTİSİ

Defile sonrası after partyler ise defile alanının yanındaki Enerji Müzesinde gerçekleşiyor. Partilerle ilgili bir anekdotu hemen aktarayım. Açılış partisi için Vogue ve Elle dergileri kapıştı. İki dergi iki ayrı parti düzenledi ki, Vogueunki defilelerden bir gün önce, 2 Şubat akşamı gerçekleşti, Ellein partisiyse Ramseyle işbirliği yapılarak, 3 Şubat akşamı gerçekleşti. Kapanış defilesi ise her zaman olduğu gibi Koton defilesi. Kapanış partisi de Koton ve Elle imzası taşıyor.

İnci, her zaman moda haftasında
İnci tasarımcılara verdiği desteği sürdürüyor. Özgür Masur, Gamze Saraçoğlu, Gül Ağış ve Özlem Kaya koleksiyonlarının özel tasarlanan ayakkabılarını üreten İnci, Özgür Masur defilesindeki ayakkabıların sadece üretimini yapıp tasarımını Masura bırakırken, Gamze Saraçoğlu defilesindekilerin tasarımında da pay sahibi. Saraçoğlu defilesindeki modeller için oldukça uzun saatler çalışan İnci, Gül Ağışın ayakkabılarının sadece üretimini üstlendi.
Özlem Kayanınkilerin ise tasarım ve üretimi İnci tarafından gerçekleştirildi.

Zeynepler ve Erdoğanlar
Bu karma defilenin ilginç yanı, isimlerde iki Zeynep ve Erdoğan olması. Zeynep Tosun, Zeynep Erdoğan ve Niyazi Erdoğan... Akraba değiller ama ülkemizin en yaygın isim ve soy isimleri işte...
Karma defilenin makyajlarını MAC ekibi yapıyor. Seviyorum bu ekibi; her moda haftasında arı gibi çalışıp önlerinde, örnek makyajın resmiyle profesyonelce çalışıyorlar. Karma defilenin baş makyaj artisti Burcu Taştan, Zeynep Erdoğan ve Tosunun makyaj bilgisini alıyorum. Zira ilk gözüme çarpan bordo dudaklar oluyor: Konsept olarak gözler geri planda. Gözlerde bakırlar, kahveler var. Kaşlar geride. Doğal ten rengini koruduk. Dudaklar ön planda. Bordo
tonlarda renklendirilmiş dudaklar. Rocker havasını vermek için dudakların kenarlarını siyah tonlarla netleştirdik.
Bu makyaj iki tasarımcının ortak kararı ve ikisinin de koleksiyonlarına uyan renklerden oluşuyormuş.

70lerin ruhu ve Orhan Baba modası
Kuliste saç ve makyajları izlerken en farklı defilenin Niyazi Erdoğanınki olacağını düşünüyorum zira erkek koleksiyonu hazırlayan tasarımcının mankenleri pos bıyıklarıyla dikkatimi çekiyor. Kuliste karşılaştığım Erdoğanın miras değil alın teri yazılı tişörtü koleksiyonu hakkında ipuçları veriyor. Orhan Gencebay şarkısı eşliğinde mankenlerin yürüyeceğini duyuyorum ve soluğu yanında alıyorum. Söz Niyazi Erdoğanda: 70lerden ve Orhan Gencebayın Bir Teselli Ver filminden ilham almak istedim çünkü 70ler için o film bir kırılma noktasıydı. O yıllarda dolmuşlar önem kazanıyor ve Bir Teselli Ver kült bir simge haline geliyor. Bıyık da o dönemin simgelerinden biri. Ayrıca ben erkekte bıyık seviyorum, Orhan Gencebay da hep bıyıklıdır zaten.
Bu üçlü karma defilede Niyazi Erdoğanın koleksiyonu Zeynep Erdoğandan sonra çıkıyor. DJ Tutanın remikslediği Orhan Gencebayın Yazıklar Olsun müziği eşliğindeki defile başlar başlamaz, miras değil alın teri baskılı tişörtlü pos bıyıklı manken giriyor ve salonun enerjisi birden değişiveriyor. Herkesin yüzünde bir gülümseme. Ancak ardı ardına gelen tasarımlar özellikle de trikolar çok hoşuma gidiyor. Zira Erdoğan yurtdışına pek çok önemli markaya triko satan bir şirketin ortağı.
Tasarımların dönemi ise çok iyi yansıttığını söylemeliyim, İspanyol paça pantolonlar, omuzlarda paltolar, deri montlar, geniş yaka gömlekler... Herkesin kafasında Bir Teselli Ver filmi canlanmıştır sanırım. Aida Pekinin tasarladığı tamirci aksesuarlarını unutmayalım.

Giziada değişim rüzgarları
4. İstanbul Moda Haftasının açılış defilesi yine Giziadan. Saat 13.30da başlayacak defilenin kulisine girmek üzere 12.00de fotoğrafçı arkadaşım Alperle birlikte Santral İstanbulda buluşuyoruz. Bu kez tek bir kul

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İzmir Fashion Week'in açılışı yapıldı

İzmir'de 1-3 Kasım'da Rönesans Ajans ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği'nin katkılarıyla hayata geçirilen İzmir Fashion Week başladı.

DREAM STYLE AMATÖR MODA TASARIM YARIŞMASI BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI

Ece Türkiye tarafından yönetilen Ankara’nın etkinlikleriyle ünlü alışveriş merkezi AnkaMALL, önceki gün Dream Style Amatör Moda Tasarım Yarışması İç Anadolu Bölgesi Büyük Finali'ne ev sahipliği yaptı.Moda dünyasının kapıları genç tasarımcılar için açıldı...

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ