Modacı Hakan Yıldırım `minimalizmin gelecek sezon trend olaca`

Şu günlerde tüm vaktini 2011 yaz koleksiyonunun detaylarıyla uğraşarak geçiren Yıldırım, yünlüler ve ipeklerden asla vazgeçemeyeceğini belirtiyor. Yakında erkek kıyafetleri de tasarlayacağını müjdeleyen Yıldırım, minimalizmin gelecek sezon trend olacağını söylüyor.

Yeni markası Hakan ile Londra Moda Haftası’nda 19 Şubat Cuma günü görücüye çıkan Hakan Yıldırım, burada tüm dikkatleri üzerine çekmişti. İngiliz Moda Konseyi’nin resmi takviminde Türkiye’den katılan ilk Türk olarak nasıl çekmesin ki? Üstelik Yıldırım’ın zaten iddialı olan tasarımlarını Lara Stone, Natalia Vodianova, Natasha Poly ve Anja Rubik gibi dünyaca ünlü top modeller sununca iş daha da cazip hale geldi. Ve Hakan Yıldırım, moda dünyasında çok değerli olan ANDAM (Association Nationale pour le DÈveloppement des Arts de la Mode, National Association for the Development of the Fashion Arts) ödülünü tek başına kazandı ve 220 bin Euro’nun da sahibi oldu. Hakan Yıldırım, moda dünyasının bu değerli ödülünü, 28 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında Paris Moda Haftası’nda düzenlenecek ödül töreniyle alacak.

* Ne kadar sıklıkla Türkiye’ye geliyorsunuz?

Öncelikle bir yanlışı düzelteyim, gazetelerde yazıldığı gibi Fransa’da yaşamıyorum. Şu anda İstanbul ve Londra’da yaşıyorum.

* Fransa’da yılın en başarılı genç modacısı seçildiniz. Bu nasıl oldu?

Şubat ayında Londra Moda Haftası’nda defile yaptım. Designer keşfetmek önemli ve o yüzden dünyanın en önemli moda haftaları, moda başkentlerinde defile yapan tasarımcıları takip ediliyor. Londra defilemden sonra Ulusal Moda Sanatını Geliştirme Derneği ANDAM’a beni aday göstermek istediler. Finale kalan altı tasarımcıdan biriydim. 2011 Yaz Koleksiyonumu sundum ve ödülü kazandığımı öğrendim.

* Koleksiyonlarınızı tasarlarken nereden ilham alıyorsunuz? 2010 yaz koleksiyonunuzun ve 2011 kış koleksiyonunuzun çıkış noktası neydi?

2010 yaz koleksiyonumun ismi Milad’dı. Bir devir kapanıp bir devir açılacağı hissinden yola çıktım ve öyle de oldu. 2011 kış koleksiyonumda ise, mimari ve endüstriyel tasarım tutkusunu paylaşan “fantastik gerçekçilik” estetiği için alkışlanan İsveçli illüstratör Giger’den ilham aldım. Çıkış noktam o oldu.

* Önümüzdeki dönemlerde en büyük moda akımı ya da en öne çıkacak akım ne olacak?

Minimalizm.

* Koleksiyonlarınızda ağırlıklı olarak hangi malzemeleri ve renkleri kullanmayı seviyorsunuz?

Yünlüler, ipekler. Renkler konsepte ve sezona göre değişiyor.

* 220 bin Euro teşvik ödülü aldınız. Bu parayı nasıl değerlendireceksiniz?

Bu ödülün ana amacı işe yatırım yapmak olduğu için bu amaç doğrultusunda kullanacağım.

* Şu an ne ile uğraşıyorsunuz?

2011 yaz koleksiyonu ile...

* Erkek koleksiyonu tasarlayacak mısınız?

Evet ancak daha vakit var.

* Fransa’nın en iyisi seçildikten sonra şimdiki hedef nedir?

Hep birlikte göreceğiz.

Kışın da mini giyeceğiz

Yıldırım’ın, ödül almasına vesile olan ve toplam yedi haftalık hazırlık sürecinde gerçekleştirilen 2011 sonbahar- kış koleksiyonunda kumaş olarak ipek, kaşmir, deri ve kürk kullanılırken; renk olarak siyah, beyaz, gri ve camel tercih edildi. Vücudu saran elbiseler, mini etekler, pantolonlar, tulumlar ve kabanlar da dikkat çekiciydi. Mini etek ve elbiselerin kışın da sıklıkla giyileceğini söyleyen Yıldırım, defilesini izleyen Kate Moss’un kendisini tebrik ettiğini ve üç kıyafet siperiş ettiğini belirtiyor.

Kaynak: Gazetevatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ünlü moda tasarımcıları İnegölde buluşuyor 26-27-28 Nisan tarihlerinde moda dünyasının ünlü isimlerini İnegöl’de ağırlayacak olan İpekyolu FashionWeek'e katılacak olan moda tasarımcıları ilk kez bir araya geldi.Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sarah Butler de final defilesinde podyuma çıkacak.
Fashion Week Istanbul heyecanı yarın başlıyor 11. sezonu düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor. Moda haftası, 30 Mart’a kadar devam edecek. Her sezon bir tasarımcıyı uluslararası değişim programına katan ‘Mercedes-Benz International Designer Exchange Program’, Fashion Week’te 2. kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ