Modacı Özlem Süer den Yöresel kumaşlardan yapılmış modern giysiler

25.07.2010
Bayburt’taki Baksı Müzesi’nde tasarımlarınızı sergilemeniz nasıl oldu?
Hüsamettin Koçan benim üniversitede hocamdı. Kendisiyle yıllardır görüşüyorum. Birbirimizin işlerini takip ederiz. Bana Bayburt’ta Baksı Müzesi’ni kuracağını söyledi ve ehram kumaşını kullanarak tasarım yapmamı istedi. Seve seve kabul ettim. Şamanizme göre “dokuz” sayısı özel bir sayı olduğu için ben de dokuz adet pardösü, kaban benzeri giysi tasarladım. Koleksiyonun adı da “Dokuz”. Bir tasarımcı için bu ülkede büyük bir ganimet var. Bu yöresel kumaşlara, dokumalara sahip çıkmalıyız. Yurtdışında çeşitli müzelerde de tasarımlarım sergilenmişti ama bu sergi benim için çok özel.

Ehram nasıl bir kumaş? Çalışması kolay mı?
Ehram çok özel bir malzeme.
O bölgede hâlâ üretiliyor. Yöresel dokumaları yok olmaya başlayan bir toplumuz maalesef. Zanaatın olmadığı bir yerde sanatın zorlanarak ürediğini düşünüyorum. Bu, tabii ki çok kolay bir kumaş değil. Sert bir malzeme. Keçi kılından yapılıyor. Çok ısıtıcı. Tamamen doğal. Renkler ise kahverengi, ekru ve krem gibi. Keçinin rengine göre değişiyor. Daha önce de Siirt battaniyesiyle bir çalışma yapmıştım. Dünyaya kendi koleksiyonumu tanıtırken özellikle bu koleksiyon çok ilgi çekmişti. Ehrama da bu nedenle çok yabancı değilim. Kumaşa âşığım. Yerel dokumaları, yöresel kumaşları çok seviyorum. Sadece bizim ülkemizdekiler değil, Fransa’nın bir köyünde dokunan kumaş da, Jamaika’dan gelen kumaş da ilgimi çekiyor.

“Özellikle Japonlar ve Kuzey Avrupalılar çok ilgi gösteriyor”
Bir sanat eseri gibi sanki bu ehramlar...
Evet. Bir müze için davet alan dokuz parçalık bir koleksiyon bu. Dolayısıyla plastik ve sanatsal bir tarzı var. Ancak giysinin kendi kimliğini kaybetmesine izin vermedim. Bizim yöresel kumaş ve dokumalarla yurtdışından insanlar da çok ilgileniyor.

Özellikle hangi ülkelerin ilgisi büyük?
Uzakdoğu ülkeleri, özellikle de Japonlar el dokumalarına çok ilgi gösteriyor. Onlar kimonolarında el dokumasına aşinalar, dolayısıyla bu tarz kumaşlara sahip olmayı bir mücevher edinmek gibi görüyorlar. Büyük değer veriyorlar el emeğine. Onlar için bir ritüel bu. Ayrıca Kuzey Avrupalıların ilgisi büyük. İskandinav ülkelerinde insanların tasarıma, sanata ilgisi yüksek.

“Yakında İstanbul mağazamıza da getireceğiz”
Bu koleksiyon üzerinde ne kadar çalıştınız?
Hüsamettin hoca bana bu projeden geçen yıl ağustos ayında söz etti. Bayburt’a gittim, müzeyi gördüm. Bölgeyi tanıdım. Kumaşları İstanbul’a getirttik, tasarım yapıldı. Yani yaklaşık bir yıllık bir çalışma sonucu gerçekleşti tasarımlar. Bu koleksiyon büyük ilgi gördü. Bu nedenle üretime devam edeceğiz. Müzeyi ziyaret edenler giysileri satın almak istediler. İstanbul’daki mağazamızda da yakında bu ürünler yer alacak. Fiyatlar ise henüz net değil ancak ulaşılamayacak bir bedel olmayacak. Ehram materyal olarak yün olduğu için yeni ürünleri yaz sonu piyasaya çıkarmayı planlıyoruz. Kışa daha yatkın bir malzeme çünkü. Benim mağazamda tanıtılacak bu ürünler, ancak başka bir mekan da olabilir.

Kaynak:Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ünlü moda tasarımcıları İnegölde buluşuyor 26-27-28 Nisan tarihlerinde moda dünyasının ünlü isimlerini İnegöl’de ağırlayacak olan İpekyolu FashionWeek'e katılacak olan moda tasarımcıları ilk kez bir araya geldi.Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sarah Butler de final defilesinde podyuma çıkacak.
Fashion Week Istanbul heyecanı yarın başlıyor 11. sezonu düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor. Moda haftası, 30 Mart’a kadar devam edecek. Her sezon bir tasarımcıyı uluslararası değişim programına katan ‘Mercedes-Benz International Designer Exchange Program’, Fashion Week’te 2. kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ