modacıların ilham kaynağı köşeleri

Mehtap Elaidi

Kırmızı kanepe ile gelen enerji...

Moda sektöründe 10’uncu yılını geride bırakan Mehtap Elaidi Rumelihisarı’ndaki evinin salonunda yer alan özel yaptırdığı kırmızı kadife kanepeyi çok dinlendirici buluyor. Arkası Yarın adlı koleksiyonu ile İstanbul Fashion Week’e katılan Elaidi, “Burası benim hem çok rahatladığım hem de kızlarımla günün özetini yaptığım, tıpkı kırmızının yaydığı gibi enerjik bir köşe. Nötr renklerde döşediğim evimde birden patlayan bu rengi görmek hoşuma gidiyor.

Bunu koleksiyonlarımı da hazırlarken sık sık yaparım. Mesela bu sene pastellerin arasından birden fuşya sıyrılacak. Evde yaşadığım duygulara tanıklık eden, birikimlerimi koleksiyonuma dökmemi sağlayan bu kanepede zamanın nasıl geçtiğini anlamam. Hemen yanındaki sehpada bakmaktan keyif aldığım dünyanın çeşitli yerlerinden alınan yüksük koleksiyonum ve elimin altında olmasını istediğim DVD’lerim yer alır” diyor.

Bora Aksu

Deri koltuğum dünya ile bağlantımı kesiyor

İstanbul Fashion Week’e Marie Antoinette ve Edward Scissorhands’in (başrolünü Johnny Depp’ın oynadığı aynı adlı filmin karakteri) hayali evliliği üzerine kurduğunu söylediği koleksiyon ile katılan Bora Aksu Londra’da yaşıyor. Chesterfield deri koltuğuna uzanan Aksu, “Burası kaçamak köşem. Biliyorum ki, bu yıllanmış deri koltuğa her geçtiğimde dış dünyayla ilişkim anında kesilecek. Sadece kitaplarım ve düşüncelerimle kalacağız burada” diyor ve ekliyor, “Dinlenme köşem için seçilmiş olan kitaplarım dönem dönem değişiyor.

Bu aralar Cristobal Balenciaga ve Christian Dior gibi 20’nci yüzyılın efsane modacılarının hayatlarını ve tasarım dillerini nasıl keşfettiklerini okuyorum. Özellikle yağmurlu bir günde (Londra’da bunu gün aşırı yakalamak mümkün şu sıralar) koltuğuma uzanıp cama vuran yağmur ile kitaplarım arasında yok olmak benim için paha biçilmez.”

Özlem Kaya

Çalışırken kedim bana eşlik eder

Modacı Özlem Kaya Gümüşsuyu’ndaki evinin bir odasını çalışma mekanı yaptığını anlatıyor. Şifa adlı koleksiyonu ile İstanbul Fashion Week’e katılan Kaya, “Kitaplar burada okunur, araştırmalar yine burada yapılır. Marangoza yaptırdığım eskitilmiş ahşap masanın üzeri meraklısı olduğum kırtasiye ürünleri ile dolu.

Bu masa ne kadar büyük olursa olsun pek fark etmezdi. Ben onu bir şekilde kendime bir dosya kağıdı çalışma alanı kalacak şekle getirmeyi hep başarıyorum. Camın üzerindeki vitray çalışmayı bana çocukluk yıllarımı hatırlattığı için çok seviyorum. Kedim de çoğu zaman masanın üzerinde oturarak, yaydığı güzel enerji ile bana eşlik eder burada” diyor.

Atıl Kutoğlu

Zamanın durduğu tek mekan...

Yıllardır Viyana-İstanbul arası mekik dokuyan modacı Atıl Kutoğlu, 15 yıldır moda sektöründe yer alan ve bizi yurt dışında başarıyla temsil eden tasarımcılarımızdan. Kutoğlu, İstanbul Fashion Week’te yer alan koleksiyonuna özellikle bir ad ve tema vermekten kaçınıyor. Koleksiyonun sıcak, seksi ve Akdenizli kadınları yansıttığını anlatıyor sadece. Viyana’da 19’uncu bölgede Kahlenberg Strasse’deki evinde, “Burası zamanı durdurabildiğim tek mekan. Bunu İstanbul’dayken asla başaramıyorum” diyen Kutoğlu ekliyor, “O yüzden beyaz, duru ve minimal bir tarzı var her köşesinin. Kendimi dinleyebildiğim tek yer galiba burası. Arkadaki bahçeme bakmak ve doğaya yakın olduğumu hissetmek hoşuma gidiyor.

İstanbul’un o çok sevdiğim yorgunluğunu, 30’lu yıllardan kalma antika koltuğumda atarım çoğu zaman. Yaşam felsefeme hakim olan sadeliği evime de yansıtmayı seviyorum. Abartıdan hoşlanmıyorum. Mumlar, çiçek ve henüz nereye asacağıma bır türlü karar veremediğim Audrey Hepburn’ün bu fotoğrafı, evdeyken beni dinlendiren unsurların başında geliyor” diyor.

Gamze Saraçoğlu

Bu odada zaman sınırlaması yok!

New York’ta Parsons The New School for Design’da eğitim gören Gamze Saraçoğlu dokuz yıldır moda sektörünün içinde. Papila adlı bir koleksiyon ile İstanbul Fashion Week’de yer alan Saraçoğlu, “Burası neredeyse içinden hiç çıkmadığım bir oda. Bu ahşap dikdörtgen masanın üzerinde daima -neyin nerede olduğunu sadece benim bildiğim- bir kargaşa var. Bu odada zaman sınırlaması hissi bana asla gelmez.

Arkadaki Ikea kütüphanede ağırlıklı olarak moda dergileri, kitaplar, müşteri profili için yaptığım kolaj çalışmalarım ve en sevdiğim DVD’lerim var. Evdeki çalışma odamız eşimden çok benim tekelimde. Burası benim kişiliğimi ve zaman içinde yaptığım kariyer yolculuğumu en iyi anlatan yer bence” diyor.

Sena Akar/Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ünlü moda tasarımcıları İnegölde buluşuyor 26-27-28 Nisan tarihlerinde moda dünyasının ünlü isimlerini İnegöl’de ağırlayacak olan İpekyolu FashionWeek'e katılacak olan moda tasarımcıları ilk kez bir araya geldi.Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sarah Butler de final defilesinde podyuma çıkacak.
Fashion Week Istanbul heyecanı yarın başlıyor 11. sezonu düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor. Moda haftası, 30 Mart’a kadar devam edecek. Her sezon bir tasarımcıyı uluslararası değişim programına katan ‘Mercedes-Benz International Designer Exchange Program’, Fashion Week’te 2. kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ