Modanın yeni nesil ilahları

Özgür Mansur, Elif Cığızoğlu ve Özlem Kaya...

Onlar 20’li yaşlarında olmalarına rağmen yaptıkları tasarımlarla adlarından söz ettirmeyi başarıyor. Kimisi Dona Karan’ın yanında çalışmış, kimisi dünyadaki önemli fashion showlar’da yer almış. Başarılarının altında yatan en büyük etken ise gerçekten farklı ve özgün çizgilere sahip olmaları...

Özgün olabilmenin ne denli önemli olduğundan bahsedip duruyorum haftalardır. Her geçen gün ne kadar haklı olduğumu İstanbul’un sokaklarında dolaştıkça daha çok anlıyorum. Bu kadar mı basmakalıp olunur, bu kadar mı taklitçilik yapılır anlayamıyorum. İstanbul’da prototip bir kadın tipi oluştu.
Bu kadınlar aynı estetik doktorlarına gidiyor, aynı spor salonlarını ve kuaförleri kullanıyorlar. Bütün bunların yanı sıra bu kadınlar aynı lokantalara gidiyor, aynı kulüplerde eğleniyor ve de aynı tatil yerlerinde dinleniyor.
Tabii ki aynı mağazalardan alışveriş yapıyorlar.
Hâl böyle olunca da bir bakıyorsunuz aynı fabrikadan çıkmış gibi bir sürü kadın dolaşıyor ortalıkta.
Oysa şık olmak için özgünlük birinci kural. Örneğin Nilüfer Göle... Geçen gün Kapalıçarşı’da, bedestende eski hocam Göle’yi gördüm. Bir kadın ancak bu kadar zarif ve hoş olabilir.
Şöyle bir inceledim kendisini ve anladım ki onu hoş yapan şey özgün tarzıydı. Saçları gayet sade zarif bir topuzla arkada toplanmış, üstü başı, tarzı gerçekten çok hoştu.
Anlıyorsunuz ki o stil sahibi bir kadın. Ayrıca bence bir kadını en hoş yapan şeylerden biri de kendine güven. Kendinize güveniyorsanız, her yere dimdik girebiliyorsanız zaten hoşluk, güzellik ve de stil konusunda ilk adımı atmış oluyorsunuz.
Herkes defosunu bilir
İkinci önemli nokta da özgün bir tarz yaratabilmek tabii ki. Bence bunu için önce kendinizi çok iyi tanımanız gerekiyor. Hem vücudunuzu hem de ruhunuzu demek istiyorum. Bir kere vücut tipine göre giyinmek çok önemli. Defoları bilip, güzel yerleri ortaya çıkarabilmek...
Burayı da geçersek sıra düzgün kılıklar seçebilmeye geliyor ki işte burada maalesef çoğumuz çuvallıyoruz. Trendy olmak için marka giymek gerekmiyor. Öyle kadınlar görüyorum ki her yerinden bir marka sallanıyor ama inanın çok gülünçler.
Ben bu konuda diyorum ki biraz zevkimizi geliştirelim yani bunun için icap ederse bir stil danışmanına gidelim, bol bol dergi karıştıralım. İşte özgün olmak isteyenler için benden size üç isim. Üçü de genç, zevkli ve yetenekli. İlerleyen yıllarda isimlerini daha sık duymaya hazır olun...


ÖZGÜR MANSUR

1979 doğumlu. Özgür’ün ailesi de tekstilci. Dolayısıyla modayı soluyarak büyümüş. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu. İTKİB’in düzenlediği genç tasarımcılar yarışmasında üçüncülüğü var. Koleksiyonları birçok önemli fuarda sergilenmiş. Son koleksiyonu “DEN DEN” ise gerçekten çok başarılı. Drapeler, nervurler, fiyonklar çok dengeli ve zarif kullanılmış. Özgür’ün koleksiyonuna gerçekten hayran kaldım. İşte özgün olmak ve de bunun için makul bir para ödemek istiyorsanız bence Özgür’ün Nişantaşı’ndaki showroom’unu mutlaka görün.ELİF CIĞIZOĞLU

Elif, 26 yaşında. Adana’da doğmuş. Sanatçı bir ailenin çocuğu. Annesi de babası da mimar. Tasarıma ilgisi küçük yaşlarda başlamış. İlk kurbanı ablasıymış. Onu giydirip, fotoğraflarını çekermiş. Derken kendisini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Giyim Tasarımı Bölümü’nde bulmuş. Paris American Fashion Academy’de moda eğitimi alıp arkasından da FIT (Fashion İnstitude of Technology) de eğitim görmüş. NewYork’ta iki sene Donna Karan’la, Türkiye’ye dönünce ise bir sene Hakan Yıldırım’la çalışmış. Ofisi Nişantaşı’nda... İçeri girer girmez içinizi inanılmaz bir huzur kaplıyor. Elif’in pozitif enerjisi, böylesi güzel bir koleksiyonla birleşince ortaya çok hoş tasarımlar çıkmış bence. Elif’in şifon uç uç elbiseleri birbirinden güzel. Gerçekten görmeye alışık olduğunuz tarzın dışında bir hoşluk, bir zarafet var elbiselerde... Koleksiyonu görünce etkilenmemek mümkün değil. Gelecekle ilgili düşünceleri de en az tasarımları kadar iddialı: “Amacım yenilikçi olabilmek ve doğru ürünü doğru zamanda doğru yere ulaştırabilmek, kendi hayal gücümün gidebileceği, üretebileceği üç boyutlu ve her alanda imzamı taşıyabilecek tasarımlar yaratabilmek. İyi tasarlanmış bir hizmetin dikkate değer deneyimlere esin olabileceğini biliyorum ve bu da baştan aşağı bir süreç. Bugün kendimi bir şekerci dükkanı olarak görüyorum. Çokça
renkli eğlenceli, fikrin çok değerli olduğu, paylaşılabilen ve çoğalabilen bir
tasarım ofisi. ”


ÖZLEM KAYA

Özlem de Elif gibi 26 yaşında... 1.5 yıl Memet Güreli Resim Atölyesi’nde resim eğitimi aldı. 2001 yılında dördüncülükle kazandığı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Okul yıllarında tekstil anlayışına yön veren ve onu yetiştiren Hakan Yıldırım ile tanıştı.Yıldırım’ın tasarım ofisinde kendini geliştirdi ve birçok firmayla çalışma olanağı buldu. 2004 yazında Teşvikiye’de Özlem Kaya Tasarım Ofisini açtı. İşini gerçekten çok iyi yapmak istediğini söyleyen Özlem bence bunu başarmış. 2008-2009 için hazırladığı kış koleksiyonunu gerçekten çok beğendim. Ağırlıklı olarak siyah, ekru, füme tonları kullanmış, dişi ve romantik bir koleksiyon. Ayrıca Özlem’in gece kıyafetleri de çok romantik. O eski dantel elbiseler sanki anneannemin dolabından çıkmış gibi.


HER GARDIROBA LAZIM

Her kadının mutlaka ama mutlaka düzgün kulpta yapılmış iki beyaz gömleği olmalı. Düzgün bir beyaz gömleği isterseniz bir jean ile giyip spor bir şıklık yapabilirsiniz yada siyah bir takımın içine giyip şık bir iş kadını olarak toplantınıza gidebilirsiniz. Ya da bir hafta sonu bej bir pantolon, kahve kemer ve kahverengi bir ayakkabı ile beyaz gömleğinizi çeker hafta sonu şıklığı yapabilirsiniz.
Diğer bir olamazsa olmazda bence siyah bir blazer cekettir. Çünkü siyah blazerda can kurtarıcı parçalardan biridir. Mesela spor şık olmak istediğinizde blue jeaninizin üzerine siyah blazerınızı giyebilirsiniz. Ya da daha ciddi durumlarda gabardin bir pantolonla yada etekle veya elbisenizin üzerine yine siyah blazerınızı kullanabilirsiniz.
Siyah bir elbisenin ne kadar can kurtardığını, her derde nasıl deva olduğunu size anlatamam. Çünkü bir davette giydiğiniz

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ünlü moda tasarımcıları İnegölde buluşuyor 26-27-28 Nisan tarihlerinde moda dünyasının ünlü isimlerini İnegöl’de ağırlayacak olan İpekyolu FashionWeek'e katılacak olan moda tasarımcıları ilk kez bir araya geldi.Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sarah Butler de final defilesinde podyuma çıkacak.
Fashion Week Istanbul heyecanı yarın başlıyor 11. sezonu düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor. Moda haftası, 30 Mart’a kadar devam edecek. Her sezon bir tasarımcıyı uluslararası değişim programına katan ‘Mercedes-Benz International Designer Exchange Program’, Fashion Week’te 2. kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)