mükemmel mezuniyet elbisesi, şık ama bütçesi uygun olandır.

Bir davete katılacak kadınların en büyük kâbuslarından biridir; bir başka kadının giysisi, ayakkabısı veya çantasıyla “pişti” olmak. Bu yıl bazı ülkelerde mezuniyet balolarına katılacak genç kızlar bu “felaket”ten kurtulmak için ilginç bir yol bulmuşlar: Facebook... Facebook’ta gruplar oluşturan genç kızlar, o gece giyecekleri elbisenin ya fotoğrafını koyuyor ya da markası, tasarımcısı, modeli, rengi, hangi mağazadan satın aldığı gibi bilgileri yazıyor. Böylece bir başkasının aynı elbiseyi giymesine engel olabiliyorlar.
Mezuniyet baloları yaklaştıkça özellikle kızları ne giyeceği telaşı aylar öncesinden sarar. Ama elbiseyi almak ya da diktirmek genellikle son dakikalara kalır. Çünkü, hem yakışanı hem de fiyatı uygun olanı birarada yakalamak çoğu zaman mümkün olmaz. Evet, aslında mükemmel mezuniyet elbisesi, şık ama bütçesi uygun olandır.
Peki mükemmel mezuniyet elbisesi nasıl bulunur? Öncelikle doğru stili bulmak önemli. Klasik çizgide mi kalacaksınız, iddialı mı davranacaksınız? Kafanızda hangi model var? Uzun kabarık eteğe sahip bir mezuniyet elbisesi ise hayalinizdeki; sarı, pembe, yeşil, mavi gibi parlak renklerle farklılık yaratabilirsiniz. Böylece klasik ve genç bir stil elde edersiniz.

Büyük çiçekler
Bu yılın moda trendlerine baktığımızda, mezuniyet elbiselerine kolayca adapte edilebileceğini görüyoruz. Örneğin bu sezonun öne çıkan trendlerinden biri çiçekli elbiseler. “Hemen her sene bu çiçekliler vardır zaten” diyorsanız, modacıların bu sezon çiçeklilerde çok iddialı olduğunu söyleyebilirim. Hem de çiçekler öyle küçük küçük, görünmez değiller. Büyük ve belirgin çiçek baskılarının yer aldığı elbiseler mezuniyet balolarının genç ruhuyla da bütünlük sağlar.
Bele oturan ve dizlerin yaklaşık 5-6 santim altına kadar uzanan elbiselerle 1950’lerin genç kızlarının havasına bürünmeniz mümkün olabilir.

Stil tüyoları
Elbisenizi her nereden ya da her ne fiyata alacaksanız alın, onun ihtişamlı ve elegan görünmesinin sırrını kumaşına ve dikişine atfedebiliriz. Feminen ve göz alıcı olabilmek için, ipek, şifon, tafta, saten gibi kumaşlara yönelmelisiniz.
Gecenin iddialı ismi olmak istiyorsanız, sezonun mini ve neon renklerdeki elbiseleri de tam size göre. Balon etek kesimli mini elbiselerden de tercih edebilirsiniz. Limon sarısı, fuşya, kobalt mavisi, zümrüt yeşili de sezonun renkleri arasında.
Gri birkaç sezondur siyahın yerini almış durumda. Gece elbiselerinde çok sıkça kullanılıyor. Yaz elbiselerinde özellikle soluk griler revaçta.
İlle de koyu renk giymek istiyorsanız, siyah yerine laciverti deneyin. Modacılar, laciverti yeniden keşfettiler diyebiliriz.
Bu sezon öyle belli bir kesim ön plana çıkmıyor. Ama hem eteklerde hem de kollarda asimetrik kesimler elbiseye çok farklı bir hava katıyor.

Önemli olan denge
Elbisenizi seçtikten sonra sıra ayakkabı ve çantaya geliyor. Ayakkabılar bu sezon çok iddialı. Elbiseniz sade ve miniyse dikkati ayaklarınıza çekmek için topukları adeta bir sanat eserini andıran ayakkabılardan giymelisiniz. Elbiseniz iddialı ise aksesuarlarda sade olmak gerekiyor. Giysinizin tonuna göre gümüş ya da ten renkli ayakkabılar şıklığınızı tamamlayabilir.
Çantalarda ise “clutch” dediğimiz çeşitli boylardaki zarf çantalardan takabilirsiniz. Akşam davetlerinde küçük boyları tercih ediliyor.
Makyajda ise kesinlikle pastel tonlar tercih edilmeli. Yüzünüzün taze görünmesi en önemli detay. Saçınızı bant, taç, çiçek gibi baş süsleri süsleyebilirsiniz.
VATAN

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

50 sinden sonra nasıl giyinmeli?

Bol aksesuar takan, yırtık jean ile dolaşan orta yaş erkeklerin hepsi felaket! Genç görünmeye çalışmak yerine, olgun bir erkek gibi giyinmeye çalışın.52 yaşındayım. Sürekli spor yapıyorum ve vücuduma güveniyorum. Dar tişörtler giymek istiyorum ama eşim yaşıma uygun olmadığını söylüyor.

Şık bir smokin giymenin ipuçları

Şık bir smokin giymenin ipuçları

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Ataşehir PatentAdana PatentAvcılar Web TasarımAfyon PatentAntep OsgbBaşakşehir Web TasarımAvcılar PatentBalıkesir Web Tasarım
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti