Nano damla ile gözlük tarih oluyor

İsrailli uzmanlar gözlük kullanımını gereksiz kılacak ‘nano damla’ geliştirdi. Hem yakın hem de uzak sorununu çözen damla domuzlarda olumlu sonuçlar verdi. Bu yıl insanlarda denenecek.

nano-damla-ile-gozluk-tarih-oluyor

 

İsrail'de bulunan Bar-Ilan Üniversitesi'nin Nanoteknoloji İleri Malzemeler Enstitüsü ve Ashaare Zedek Medical Center uzmanları "nanodrop"lar (nanodamla) hasar görmüş korneayı tedavi ederek hem yakın hem de uzak görüş sorunlarını tedavi etmeyi başardı. Domuzların korneaları üzerinde gerçekleştirdikleri deneylerde başarıya ulaştıklarını belirten göz doktoru David Smadja, bu yıl insanlar üzerinde klinik testlere başlayacaklarını kaydetti.

Smadja ayrıca, miyop, hipermetrop ve diğer tedavi edilemeyen rahatsızlıkların tedavisinde bir devrim yarattıklarını belirterek yeni bir kavram olarak nitelendirdiği göz damlalarının yakın gelecekte gözlüklere ve lenslere ihtiyacı ortadan kaldırabileceğini öne sürdü. Tedavi için hastalar cep telefonlarına bir uygulama yükleyecek. Uygulama öncelikle gözde var olan bozuklukları belirleyecek. Sonrasında ise gözde yapılacak düzeltmeler belirlenerek bir lazer modeli hazırlanıp göze nano damlalar damlatılacak. Tedavinin gözü tamamen iyileştirip iyileştiremeyeceği ise insanlar üzerinde yapılacak uygulamalarla kesin olarak belirlenebilecek.

 Kaynak:Sabah

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İşte Apple'ın tasarlayacağı muhtemel 10 artırılmış gerçeklik gözlüğü

Uzun yıllardır Apple, artırılmış gerçeklikli gözlük çalışmaları ile piyasaya yeni bir boyut kazandırmayı hedefliyor. Bu konu ile ilgili şirket bir yarışma düzenledi. İşte o yarışmada gelen 10 akıllı gözlük önerisi..Apple'ın tasarlayacağı muhtemel 10 gerçeklik gözlüğü

Gözlüğünüz büyük çerçeveli mi, renkli mi, retro mu yoksa klasik mi olmalı?

Yeni bir güneş gözlüğü alma zamanı geldi. Peki büyük çerçeveli mi, renkli mi, retro mu yoksa klasik mi olmalı?Modeller arasından seçim yapmak zor. Ama dikkat edin! Her model hakkınızda belirli mesajlar veriyor...Gözlüğünüz büyük çerceveli mi , renkli mi , retro mu yoksa klasik mi olmalı?

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ