Napolyon un torunu Atatürk saati tasarladı

 

Anne tarafından Napolyon Bonapart’ın beşinci kuşak torunu olan ünlü saat firması DeWitt’in sahibi Jerome de Witt, Ankara, İstanbul ve Antalya’daki Greenwich saatmağazalarının sahibi Emin Aykaç’ın talebi üzerine, içinde Atatürk’ün rölyefi ve imzası bulunan 18 adet kadın, 81 adet erkek kol saati yaptı. İlk saat Cumhurbaşkanlığı veya Anıtkabir Müzesi’ne bağışlanacak.

Emin Aykaç, Türkiye distribütörlüğünü yaptığı DeWitt firmasının sahibi olan Jerome de Witt’in Atatürk sevgisinin Atatürk saati projesinin hayata geçmesini sağladığını ifade etti.

Aykaç, projenin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı: “Türkiye’yi bir ziyaretinde gazetecilerle konuşurken de Witt Türkleri çok sevdiğini, ilgisinin babasından kaldığını, Atatürk’ü çok sevdiğini anlattı. Babası Atatürk ile yemek yemiş. O röportajda tüylerimdiken diken oldu. ‘Madem Atatürk’ü bu kadar seviyorsun, özel bir hatıra saat koleksiyonu yapalım’ dedim. Daha önce birçok ülkeden gelen benzer talepleri geri çevirmiş olmasına rağmen kırmadı. İlk defa Türklere özel böyle bir saat yaptı. Tasarımını kendisi yaptı, başmimar o.” Zengin bir saat ve tablo koleksiyonuna sahip olan de Witt’in zor beğenen biri olduğunu belirten Aykaç, bu nedenle tasarımda birkaç kez değişikliğe gittiklerini söyledi. (Habertürk)

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Saatte Zarafet

Longines, köklü geçmişinden aldığı güçle kendisine itibar kazandıran bazı tarihî saatleri tekrar ele almayı seçti. İsviçreli saat üreticisinin Heritage serisindeki ikonik saat Longines Legend Diver Watch'ta 1960'ların dalış saatleri yeniden doğdu. Çağın stil üsluplarını ve tasarım

2018 Yılının En İyi 4 Akıllı Saati

Zaman, insanlık tarihinin başından beri bizler için önemlidir. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte bireyler zaman gösterme özelliğinin yanında satlerden, akıllı olmasını da beklediler. Bu noktada da karşımıza, teknolojinin giyimle birleşmesi özelliği olarak, akıllı saatler çıktı.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ