Nasreddin Hoca, şimdi altın takılarda hayat buluyor.

Anadolu topraklarında, kuşaktan kuşağa aktarılan ve nesillere ders olan fıkraların baş kahramanı Nasreddin Hoca, şimdi altın takılarda hayat buluyor.

Favori Altın’ın Nasreddin Hoca’nın 800. doğum yılı anısına hazırladığı "Güldüren Bilge: Nasreddin Hoca" koleksiyonu ile Anadolu’nun haksızlıklara, bağnazlığa ve iktidara kafa tutan bilgesi Nasreddin Hoca’nın güleryüzlü felsefesi yeniden gündeme geliyor.

Favori Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanın Selami Özel, neden böyle bir koleksiyon hazırladıklarını şu sözlerle anlatıyor: "Dış görünüşe verilen önemden duyduğu sıkıntıya, ye kürküm ye sözleriyle, kaçgözlülüğe doğuran kazan hikayesiyle ve başına gelen kötü olaylara eşekten düşmeseydim de inecektim, diyerek yanıt veren Nasreddin Hoca’dan hálá öğreneceğimiz çok şey var. Onun 800. doğum yılını kutlamasak olmazdı. Favori’nin 40’tan fazla tasarımcısı aylardır bu koleksiyon için çalışıyor."

Nasreddin Hoca koleksiyonu yaklaşık 50 parça. Koleksiyondaki kolyeler, yüzükler, broşlar ve bileziklerin her biri, Nasreddin Hoca fıkralarını sembolize ediyor. Ye kürküm ye fıkrasını anlatan kolye ucunda Nasreddin Hoca’nın boynundan uzun bir kürk sarkıyor mesela, yüzüklerin hemen hemen hepsinde Nasreddin Hoca eşeğine ters biniyor, pırlanta ve değerli taşlarla süslü bir kolyede Hoca göle yoğurt mayalıyor.
Hürriyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’ ‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’
Bronza imzasını atan İtalyan Bronza imzasını atan İtalyan

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ