Nebahat Çehre ve Beren Saat’in giydiği kıyafetleri tasarlayan Özgür Masur, ikinci defilesini İstanbul Fashion Week’te yaptı

Aşk-ı Memnu dizisinde Nebahat Çehre ve Beren Saat’in o muhteşem, herkesin hayranlıkla baktığı kıyafetleri hazırlayan Özgür Masur ismini artık neredeyse duymayan kalmadı. 31 yaşında genç bir moda tasarımcısı. Marmara Üniversitesi GSF Tekstil Sanatları Bölümü Giyim Tasarım Sanat Dalı’ndan mezun olduktan sonra firmalara koleksiyonlar hazırlayarak iş hayatına atıldı. Ardından Moskova’da “Lesshow / Leather Show”da “Geleceğin Tasarım Yıldızı Ödül’ünü kazandı. Türkiye’de ise KIB Genç Tasarımcılar yarışmasında üçüncülük ödülü aldı. İki yıl önce tam da Aşk-ı Memnu fırtınası eserken ilk koleksiyonunu hazırladı. Şimdi ise İstanbul Fashion Week Moda Haftası’nda ikinci defilesini gerçekleştirdi.

PODYUMDA ŞAŞIRTTIM

Ten Dökümü’nün hikayesini anlatır mısınız?

Daha önceki temalarımda hep ezilmiş, hor görülmüş, zulüm görmüş kadın hikayeleri vardı. Şimdiki koleksiyonumda artık kadın kendi ayakları üzerinde durur bir hale geldi. Bütün geçmişini, yaşamış olduğu hikayeleri bir kenara bırakıp tamamen yeni bir ruhla olgunlaştı. Daha sert ve kendine güvenen bir kadın profili çıktı. O yüzden de koleksiyona bu ismi verdim.

• O zaman bu koleksiyondaki tasarımlar da olgunlaştı...

Tabii ki öncekilere nazaran daha olgun bir koleksiyon oldu.

• Bir kadın sizin için ne ifade ediyor?

Dünyanın varolan gerçeğini... Her şeyin arkasında olan bir yaratık kadın. Ayrıca benim de her zaman ilham kaynağım oldular. Çünkü onların anatomisini çok beğeniyorum.

• Defileden biraz bahseder misiniz? Renkler, koreografi, makyaj ve saça siz mi karar verdiniz?

Koleksiyonda renkleri ve tasarımlarıyla çok romantik ve sert formlar oldu. Bu romantikliği bozmaması için de makyajın daha hafif ve dumanlı olmasını istedim. Ruj ya da allık kullanmadık, tamamen gözlere yoğunlaştık. Saçlar 70’lerin atkuyruğu gibi oldu. Somon, lila, beyaz ve siyah renklerini kullandım. Straplez elbiseler, vücuda oturan tasarımlara yer verdim. Bir de bir illüzyon yaptık, elbise gibi görünen şey aslında bir baskı... Ürünlerin üzerinde art work var. İnsanlar gerçek olup olmadığını dikkatli baktığında anlayabildi. Onları podyumda şaşırttım.

• Podyumda Sedef Avcı, Buse Ulusoy gibi isimler vardı ama koleksiyonun çekimlerinde gördüğümüz Bade İşçil yer almadı.


Bade, sadece fotoğraf çekimlerinde bana çok destek oldu. Sedef ve Buse benim yakın arkadaşlarım. Kıyafetleri, konsepti görünce çok beğendi ve seve seve podyuma çıkmayı kabul ettiler.

Aşk-ı Memnu int(11)ti sırada Lale Devri var

• Yıllardır modayla uğraşıyorsunuz ama Aşk-ı Memnu dizisinden sonra daha fazla tanınmaya başladınız. Bir diziyle üne kavuşmak sizce kötü mü?

Aşk-ı Memnu dizisinden önce o kadar çok başka dizilerden teklif alıyordum ki anlatamam. Ama hiçbirini kabul etmedim. Bir tek Aşk-ı Memnu içime sindiği için kabul ettim. Ayrıca dizinin benim için bir şans olduğunu da düşünüyorum. Nebahat Çehre’yi ve Beren Saat’i giydirmek büyük zevkti. Zaten Nebahat Çehre’nin de en büyük hayranlarındanım. Bir de tabii dizi sayesinde çok fazla yeni müşteri edindim. Çok güzel paralar da kazandım dizi sayesinde. Tamamen karşılıklı olan güzel bir projeydi.

• Başka dizilerden de teklifler geliyor mu?

Çok geliyor ama bir tek Lale Devri diye bir dizi başlayacak yakında. Orada da Emina Sandal rol alıyor, şimdi onu giydireceğim.

Her ortama uyarım

• Birçok kesimden ünlü isimleri giydiriyorsunuz. Hatta defilenizi Sabahat Akkiraz da izledi.

Sabahat Akkiraz’ın geleceğini duyunca çok heyecanlanmıştım. Çünkü kendisini çok beğeniyorum. Her kesimden insanla da çalışıyorum. Bu da bir tasarımcı olarak iyi bir şey. Ben çok ruhlu bir adamım. Arabesk de dinliyorum, Mozart da...

O yüzden herkese hitap edebildiğimi düşünüyorum. Her ortama uyan biriyim ve bu yönümü de seviyorum.

• Perşembe günü Bora Aksu’nun defilesindeydiniz. Ne düşünüyorsunuz koleksiyon hakkında?

Bayıldım, çok güzel bir koleksiyondu. Hatta öyle bir şeydi ki defileyi izlerken gözlerim doldu. Kendisini tebrik ediyorum, çok başarılıydı.

Hale Ceylan Barlas/Star Gazetesi

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ünlü moda tasarımcıları İnegölde buluşuyor 26-27-28 Nisan tarihlerinde moda dünyasının ünlü isimlerini İnegöl’de ağırlayacak olan İpekyolu FashionWeek'e katılacak olan moda tasarımcıları ilk kez bir araya geldi.Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sarah Butler de final defilesinde podyuma çıkacak.
Fashion Week Istanbul heyecanı yarın başlıyor 11. sezonu düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor. Moda haftası, 30 Mart’a kadar devam edecek. Her sezon bir tasarımcıyı uluslararası değişim programına katan ‘Mercedes-Benz International Designer Exchange Program’, Fashion Week’te 2. kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ