Önce tarlaya sonra folklor kursuna Kaynak: Önce tarlaya sonra folklor kursuna

 

 

Yaşları 22-63 yaş arasındaki 20 kadın çiftçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce başlatılan halk oyunları projesi kapsamında folklor öğreniyor.

 

İzmirli kadın çiftçiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün başlattığı projeyle, tarlada çalıştıktan sonra folklor kursuna giderek hayatlarına renk katıyor. İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce Kemalpaşa ilçesi Dereköy Mahallesi'nde kadın çiftçilere yönelik başlatılan folklor kursu, yöre kadınları tarafından büyük ilgi gördü. 22-63 yaş aralığındaki 20 kadın üreticiden oluşturulan folklor ekibi, ev ve tarladaki işlerini tamamladıktan sonra kimi zaman açık kimi zaman da kapalı bir alanda yapılan çalışmalara katılıyor.

Günlerini folklor kursuyla renklendiren kadın üreticiler, üç farklı yöreye ait oyunları öğrenerek bunları sergilemeye başladı.İzmir Tarım İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık yaptıklarını, kadınlara yönelik tarımsal faaliyetlerde ve hayvancılıkta birçok proje yürüttüklerini söyledi.Kadın çiftçileri günlük tarımsal faaliyetlerin içerisinden ve yorgunluğundan kurtarmak amacıyla "Kadın Çiftçi Kültür ve Spor Etkinlikleri Projesi"ni hayata geçirdiklerini anlatan Ateş, "İlk etapta kadın çiftçilere yönelik başlattığımız folklor eğitimi, yaklaşık 4 aydır devam ediyor.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden farklı oyunlar öğrendiler. Bundan sonraki hedefimiz bir tiyatro ekibi oluşturarak tiyatro oyunu sergilemek. Sonrasında gerekirse köydeki kadın çiftçilerimizin oluşturacağı yürüyüş ekibi, voleybol takımı gibi şeyler düşünüyoruz. Amacımız onları köydeki bu yoğun tempodan, günlük yaşantıdan, tarımsal üretimden biraz daha uzak tutmak, zaman zaman onları keyiflendirmek, onların özgüvenlerini arttırmak, bu şekilde çalışıyoruz." diye konuştu.Ateş, üretici kadınlardan oluşan folklor ekibinin, Bakanlık tarafından yapılacak organizasyonlarda sahne alacağını ifade etti.Bornova Çınar Sanat Kulübü Halk Oyunları Eğitmeni Abdülselam Yatar, çalışmalara aralık ayında başladıklarını söyledi. Kadınların bölgede böyle bir proje yapılmasından memnuniyet duyduğunu ve çalışmalara büyük ilgi gösterdiklerini aktaran Yatar, "Güneydoğu, Karadeniz ve Ege Bölgesi'nden bir sunum yapmak istedik.

İzmir yöresine ait Harmandalı ve Albasma oyunumuz var, Adıyaman yöresinin Galuç oyunumuz var. Karadeniz'e ait horon kurma oyununu mizansenler yaparak sahneye taşıdık." dedi. Kursiyer Şaylan: Eşlerimiz de bizleri tebrik ettilerProjeye katılan kadınlar ise her gün ev işi yapmaktan ve tarlaya gidip çalışmaktan sıkıldıklarını, bu projenin hayatlarına renk kattığını belirttiler. Folklor kursuna katılan 63 yaşındaki Gülfem Şaylan, nar ekşisi yaptıkları sırada projeyle ilgili yetkililerin kendilerini ziyaret ettiğini, folklor kursu açılacağını söylediklerinde çok sevinerek katılmak istediğini anlattı.

Proje sayesinde Dereköyü de tanıtma imkanı bulacaklarını aktaran Şaylan, "Kahvaltımızı yapıp zeytine gidiyoruz. Tarladan gelip yemeklerimizi yaptıktan sonra koşa koşa buraya geliyoruz. Bizim Dereköylü kadınların amacı köylerini tanıtmak, sadece oynamak değil. Dersler çok güzel, hocalarımız çok iyi, çalışmalarımız neşeyle geçiyor.

Eşlerimiz de bizleri tebrik ettiler." ifadelerini kullandı.61 yaşındaki Nermin Canoğlu, hayvanların bakımını ve ev işlerini yaptıktan sonra büyük bir heyecanla folklor kursuna geldiklerini ifade ederek, "Gezmeye gitsen bir kişinin evine gidersin, burada herkes toplanıyor arkadaşlarla oturuyoruz. Erkekler bizi desteklediler, yoksa bizi yollarlar mıydı buraya?" diye konuştu.Projeye annesiyle katılan 23 yaşındaki Hatice Şaylan da annesiyle halk oyunları ekibinde yer almanın farklı bir duygu olduğunu anlatarak, köydeki erkeklerin de kendilerini desteklediğini kaydetti.

Kaynak:marmaragazetesi.com

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Emaar AVM’de Sezon İndirime Ek yüzde 20 İndirim

Emaar AVM’de Sezon İndirime Ek yüzde 20 İndirim

İstanbul’un moda, yeme- içme ve eğlence dünyasının en iyilerini buluşturan Emaar AVM’de indirim çılgınlığı yaşanacak. 28-29 Haziran’da gerçekleşecek olan “Büyük İndirim” günleri kapsamında alışverişini Yapı Kredi World ile yapanlara, mağazalardaki mevcut indirimlere ek olarak yüzde 20 de Emaar AVM indirimi uygulanacak.

Bursada Gezilecek Yerler

Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan Bursada gezilecek yerler nerelerdir? Bursada nereye gidilir? Bursada gidilecek mekanlar hangileridir? Bursanın tarihi yerleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız haberimizin içeriğinde tüm sorularınıza yanıt bulacağınız keyifli bir yolculuğa çıkacaksınız.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)