Oyuncak fuarında 'ihtisas' sorunu

oyuncak fuarında ihtisas sorunu

 

SİBEL SANCAKLI

İSTANBUL - Bu yıl hedef büyüterek Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Fuar Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Oyuncak Fuarı, 10 bin profesyonel katılımcıyı ağırladı. Fuarın 'ihtisas' fuarı olarak düzenlendiği ve sektöre hitap ettiği yeterince anlatılamayınca vatandaşlar çocuklarıyla birlikte fuara akın etti. Sadece toptan satışın ve tanıtımın olduğu fuara çocuklar alınmayınca yüzlerce bireysel katılımcı kapıdan geri dönmek zorunda kaldı.

Oyuncakçılar Derneği (OYDER) Başkanı Yakup Kireçci, fuarda yaptığı açıklamada, etkinliğin profesyonel katılımcılar için düzenlendiğini ve satış ve iş birliği hedeflerinin yürütüldüğünü dile getirdi. Kireçci, "Avrupa ülkelerinde bu fuarlarda bir tane çocuk göremezsiniz, sözleşmeye varmaya çalışıyoruz, arkadan çocuklar kurduğumuz büyük bir oyuncağı devirebiliyorlar. Ortalık birden karışabiliyor. Bu nedenle kaç kere sorun yaşadık. Otobüslerle fuara gezi düzenleyenler bile oldu" diye konuştu.

"İhtisas kelimesi yeterince anlaşılamıyor"

Derneğin eski Başkanı Ahmet Alioğlu, ise konu hakkında, "Fuarlar bilboardlarda 'ihtisas' fuarı olarak tanıtıldı ama insanlar bu detayı fark edemedi. İhtisas kelimesi yeterince anlaşılamıyor" yorumunu yaptı.

Öte yandan fuara giriş için kullanılan davetiyelerde ihtisas kelimesi yer almıyor. Fuara katılan sektör temsilcilerinin aktardığına göre, bu sorunla geçmiş dönemlerde de sık sık karşılaşıldı ve bir türlü çözüme ulaştırılamadı.

130 firmanın ürünleri görücüye çıktı

15 yıldır OYDER tarafından desteklenen fuar, bu yıl TÜYAP-OYDER iş birliği ile düzenlendi. İstanbul Oyuncak Fuarı'nda 50'ye yakın ülkeden yatırımcı misafir edildi. Beylikdüzü'ndeki fuar merkezinde 2 salonda 10 bin metrekare alanda gerçekleştirilen fuarda; Adel, Dolu Oyuncak, Dede Oyuncak, Pilsan, Neco, Adore Oyuncak, Armağan Oyuncak’ın da aralarında bulunduğu 130 firma boy gösterdi.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Yurt Dışına İlk Kez Çıkacaklar İçin 10 Tavsiye

Yurt dışına çıkma planınız varsa özellikle ilk defa yurt dışına çıkacaksanız önceden bir takım tavsiyelere bakmak fayda sağlıyor. Aksi halde olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Yurt dışı maceranızın kötü sonuçlanmaması için hayat kurtarıcı tavsiyeleri online seyahat markası Biletall'da,blog yazısında derledi.

Nepal: Dünyanın çatısı mı yoksa Budizm'in ana vatanı mı?

Batılı bir turiste Nepal hakkında izlenimlerini sorduğunuzda kişinin ilk aklına gelecek olan şey Nepal’in “Dünyanın çatısı” olarak anılması ve 8850 metre yükseklikteki Himalaya Sıra Dağları üzerinde bulunan Everest tepesini de sınırları içerisinde bulundurması olacaktır büyük bir ihtimalle.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ