Paris Hilton,Türk OYE markalı mayolar giyiyor

Türk ikiz kardeşlerin kurduğu OYE markası Türkiye"de pek tanınmıyor ama Paris Hilton, Hawaii sahillerinde bu markanın mayolarını giyiyor. OYE etiketli mayolar, Saint Tropez"den Beyrut"a dünyanın birçok yerinde satılıyor

Zeynep ve Ayça Sadıkoğlu kardeşlerin markası OYE kulağa pek aşina gelmese de dünyanın dört bir yanında butiklerde satılıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Paris Hilton"un OYE markalı mayokinisiyle çekilmiş fotoğrafları yerli ve yabancı basında yer buldu.
Film ve sanat tarihi üzerine eğitim alan Ayça daha çok işin tasarım kısmını üstleniyor. Ekonomi okuyan Zeynep ise finans ve pazarlama işleriyle ilgileniyor ama birbirlerinin işine karışıyorlar: "Zevklerimiz çok benzediği için beraber rahat çalışıyoruz. Ben daha klasiğim, Ayça biraz daha modern; birbirimizi hem tamamlıyoruz hem de değişik fikirler ortaya çıkıyor."
Biz daha 2008 yazında plajlarda nasıl bikiniler göreceğimizi düşüneduralım, ikiz kardeşler 2009 yazının koleksiyonunu hazırlıyor.

OYE"nin hikayesi nedir?
Zeynep Sadıkoğlu: İki yıl önce ailece Hindistan"a tatile gittik. Küçüklüğümüzden beri birlikte çalışma hayallerimiz vardı.
Ayça Sadıkoğlu: Hep çok yakın ikizlerdik ama ilkokuldan sonra annem ayrı okullara yolladı bizi. Tercihin bize ait olduğu noktalarda biz de böylesinin iyi olacağını düşündük. Ama hayatta bir noktada hep birleşmek istedik.
Zeynep S.: Hindistan"da çok güzel taşlar bulduk ve "Bu taşlarla bir şey yapalım" dedik. Yıllardır beğendiğimiz türde bikini, mayo bulamıyorduk. "Bu tarz bir şeyler yapabilir miyiz?" diye düşündük ve dönüp birlikte iş kurmaya karar verdik. İlk koleksiyonumuz Hindistan"dan getirdiğimiz taşlarla süslü mayolardan oluştu. Koleksiyonu hazırlayınca Beymen"e gösterdik, beğendiler ve ürünlerimiz orada satılmaya başlandı. Neredeyse hepsi satıldı. Değişik geldi herhalde insanlara.

Hakikaten, mayo konusunda kadınların çok fazla alternatifi yok.
Zeynep S.: Evet. Üçgen bikini üstleriyle çok uğraştık. İdeal üçgene ulaşmak için 500 model falan denedik. O günden beri de o üçgene dokunmuyoruz, hiç değiştirmedik.

Türkiye"de başka nerelerde satılıyor ürünleriniz?
Zeynep S.: Beymen dışında bu yıl V2K"ya girdik. Fakat Beymen ve V2K"da aynı modeller satılmayacak; bir-iki modelimiz aynı fakat renkleri farklı. Bir de bir-iki modeli sadece V2K"e özel yaptık. Bodrum"da Demet adlı mağazada, Fethiye Hillside"da, Alaçatı"da Mines adlı mağazada, Kalkan"da ise Villa Mahal adlı otelde satıyoruz. Bunun dışında ChiChiQueen.com sitesinde ürünlerimiz satılıyor.

Yurtdışındaki mağazalarda satılmaya başlamanız nasıl oldu?
Zeynep S.: Yurtdışında önce satmak istediğimiz şehirleri belirledik. Paris"e gittik, bize en uygun butiği bulduk. Az ürün satan ve iyi markalara yer veren butikleri tercih ettik. Bu yıl ilk kez bir fuara katıldık ve dünyanın farklı yerlerinden butik sahipleri bizimle iletişime geçti.

"" Bikinileri film adı taşıyor

OYE adı nereden geliyor?
Ayça S.: "Open Your Eyes"... Bu, Alejandro Amenabar"ın bir filminin adı. Hatta bu film Tom Cruise"un başrolünde oynadığı "Vanilla Sky"ın orijinali. Filmden yola çıktık.

Ürünlerinizin her birinin ilginç de adları var, değil mi?
Ayça S.: Bir sürü mayo modelimizin adı filmlerden, filmlerdeki karakterlerden geliyor. Gattaca, Before Sunset, Vertigo, Pris (Blade Runner), HAL (2001 Space Odyssey), Estelle (Büyük Umutlar) gibi isimlerde mayolarımız var. Çok açık siyah bir mayokinimiz var; Kate Moss"un giydikleri tarzında bir mayo olduğu için onun adı Kate. Tarzan"ın Jane"inden adını alan tek kollu bir mayomuz var.

2008 koleksiyonu için nasıl mayolar hazırladınız?
Zeynep S.: Düz renklerle çalışıyoruz genelde, desen sevmiyoruz. 2008 koleksiyonundaki mayo ve bikinilerde renkli, kristal taşlar var. Bikini altlarının belleri geçen yıla göre biraz daha yüksek. Plajda üzerine kemer takıp da giyebileceğiniz retro tarzı mayolar da yaptık. Mayokini çok tuttu, önümüzdeki yaz da çok göreceğiz. Turuncu, fuşya, turkuvaz, gri, lacivert, siyah ve beyaz renkleri kullandık. 2008 yazı için ilk kez çocuklara özel bir koleksiyon da hazırladık. Anne-çocuk takım giyinebilecekler. Aynı takımda parmak arası terlikler de var. Ürün sattığımız butikler plaj çantası ve tunik de istiyorlar bizden. Siparişe göre tunik yapıyoruz. Mayolar aksesuvarlı olduğu için tunikleri çok sade yapıyoruz.

Mayonun da özel dikimi olur

Paris Hilton"un mayolarınızdan birini giydiğini nasıl öğrendiniz?
Ayça S.: Bir arkadaşımız bir internet sitesinde Paris Hilton"un Hawaii"nin Maui sahilinde 25 Aralık"ta çekilmiş mayolu fotoğrafını görmüş, bize haber verdi. Miami"de ürünlerimizin satıldığı mağazayı aradık, Paris"in mayoyu oradan aldığını söylediler. Çok sevindik. Yurtdışında da duyurmak için, ünlülerin giysilerinin markalarını veren ve bunların satışını yapan couturecandy.com adlı siteyle iletişime geçtik. Sipariş vermek üzere bizden katalog istediler. Ürünlerimiz Beyrut, Paris, Saint Tropez, Bahamalar, Mikanos, Atina, Selanik, Londra, New York"ta da satılıyor.

"" Hangi ülkede çok satış yapıyorsunuz?
Zeynep S.: Paris"te satışlar çok iyi. Yeni siparişleri almaya gittiğimizde üç-dört tane kaldığını gördük. Bahamalar"daki dükkan gönderdiklerimizin hepsini sattı, tekrar aynı koleksiyondan sipariş verdi. Beymen"de de satışlar iyi.

Türkiye"de bir mağaza açmayı düşünüyor musunuz?
Ayça S.: Henüz çok erken. OYE insanların güvendikleri, takip ettikleri bir marka olduğunda dükkanımızı açabiliriz. Önce dışarıya açılmayı, sonra ülkemizde butik açmayı düşünüyoruz. Şu an sattığımız yerlerden memnunuz.

Gümüşsuyu"ndaki yeriniz de butik sayılabilir mi?
Zeynep S.: Burası randevuyla çalışan bir butik. Kişiye özel bikini-mayo yapıyoruz burada. Mesela bir müşteri telefon edip geliyor. "Bu aksesuvarı beğendim ama siyah yerine beyaz bikininin üzerinde istiyorum" veya "Bu üçgen bikininin üstü bana olmadı, biraz büyütelim" gibi isteklerde bulunabiliyor. Herkesin vücut şekline göre oynamalar yapıyoruz. Veya mayokini modellerimizi gösteriyoruz, birini beğeniyor ve "Tamam ben bunu beğendim ama keşke askısı böyle değil de şöyle olsa" diyebiliyor. Birinin aklında bir model varsa bize anlatıyor, biz onun anlatımından yola çıkarak çizimler yapıyor ve beğendiğini üretiyoruz.

Bu hizmet kaça mal oluyor?
Zeynep S.: ABD ve Avrupa"da butiklerde satılan ürünlerimizin fiyatı 300-500 dolar, Türkiye"de ise 300-495 YTL arasında. Kişiye özel yaptığımız mayoların fiyatları ise 500 YTL"den başlıyor.

Özel dikim mayo pek alışık olduğumuz bir uygulama değil. Bunun dışında verdiğiniz özel bir hizmet var mı?
Zeynep S.: Yeni bir uygulama daha başlatacağız. İnsanlar normalde bir dükkana gidip küçücük bir yerde deniyor; aynalar ve ışık fark edebiliyor. Beğenip aldıkları bikiniyi eve götürüp denediklerinde çok farklı göründüğünü görüp memnun olmayabiliyorlar. Bu sorunu çözmek, çalışan insanlara da kolaylık sağlamak istiyoruz. Müşterinin internette görüp beğendiği modelleri evine göndereceğiz. İki gün boyunca müşteri istediği zaman deneyebilir, kocasının fikrini alabilir. İki günün sonunda "Bu üç modeli alıyorum, diğer ikisini geri vermek istiyorum" dediğinde bir PO

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

50 sinden sonra nasıl giyinmeli?

Bol aksesuar takan, yırtık jean ile dolaşan orta yaş erkeklerin hepsi felaket! Genç görünmeye çalışmak yerine, olgun bir erkek gibi giyinmeye çalışın.52 yaşındayım. Sürekli spor yapıyorum ve vücuduma güveniyorum. Dar tişörtler giymek istiyorum ama eşim yaşıma uygun olmadığını söylüyor.

Şık bir smokin giymenin ipuçları

Şık bir smokin giymenin ipuçları

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Adana PatentAtaşehir PatentAvcılar PatentAfyon PatentAvcılar Web TasarımAdana Web TasarımAntep OsgbBalıkesir Web Tasarım
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti